CHP Bursa İl Başkanlığı, Park Yeri Yapılan Konut Alanında İktidarı Eleştirdi: “Vatandaşların Ocak Hayali Üzerinden Politika Yapıyorlar”

ZEHRA DEĞİRMENCİ/SİBEL KAHRAMAN

CHP Bursa İl Başkanlığı, Çekirge Mahallesi’nde 10 yıl önceki kentsel inkılap gerekçesiyle yıkılan Maliye lojmanlarının adına yapılan otoparkın uğrunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın toplumsal konut projesini eleştirdi. İl Başkanı İsmet Kara, Vatandaşlarımızın, sınırlı gelirlilerin başını sokacak bire bir familya iktisap hayalinin üzerinden yöntem yapıyorlar. Onların sıcak evleri olma hayalleri üzerinden görüş avcılığı yapıyorlar” dedi.

CHP Bursa İl Başkanlığı, Çekirge Mahallesi’nde iktidarın yıpranmamış sosyal basamak projesiyle ait basın açıklaması yaptı. CHP Osmangazi İlçe Başkanı Dayanabilen Yılmayan, iktidarın açıkladığı göz projesiyle yurttaşların ocak sahibi olmasına hiçbir itirazları olmadığını, ancak hayalat ve gerçeklerin birbiriyle örtüşmediğini söyledi. Yılmaz, “AKP bu projeyi bire bir seçme yatırımı kendisine planlamamış, başvuruları seçime dar aylar kala başlatmamış, önemsiz kazanacakların açıklanacağı tarihi mecmu intihap arifesine harbi anlatmak amacıyla bu kadar detaylı hesap yapmamış, pırıltılı haberlerle göz boyamamış olsaydı keşke” dedi.

“10 YIL GEÇTİ, PARK OLDU”

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Kişmiri, yekpare 9 sene önce bire bir yerde izah yaparak itirazlarını dile getirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Burayı kentsel inkılap üzere yıktınız, üzerinden kül 1 sene geçti çivi çakmadınız. Etmek ki daha neler göreceksiniz diyorlarmış dahi biz bilmiyormuşuz işi. Şu an bura yıkılalı 10 yıl oldu. O ahit yaptığımız açıklamada dedik ki, insanların umudunu sömürmeyin, şu anda resim bu. O antlaşma dönemin AKP’li Başbakanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Esenler ilçesinin Havaalanı Mahallesi’nde büyük bire bir izah yaptılar, ülkede adeta hanay durmuştu. Mahdut gelirliler göz sahibi olacak 35 ilde. Bursa, Eskişehir, Düzce, Van aklınıza mevrut bir nice ilimizde 65 noktada 6 bin 500 amme konutunu, amme lojmanlarını içeren dev bir transformasyon başlıyor, balaban bir törenle bidayet verildi. Aradan 10 sene geçti, bulunduğumuz düzlük park yeri oldu. Üstünü çizdiğimiz bekçi şu, AKP’nin yoksulu konut edindirme projesi gerçeğinin tam üstünde duruyoruz. Türkiye’ye bakın, 24 bin 500 km fay hattının üzerinde irili ufaklı hepimizin bildiği kırık hatlarına baktığımızda 24.500 km düşünün, İzmir’den Van’a birçok kat daha gideceğimiz tıpkı kırık hattı var. Bu fay hatlarının üzerinde 6 milyon 500 konut var. Sunu saha hesapla 25 milyon vatandaşımız her an bire bir felaketle uyanabilir. Bu kadar riskli ayrımsız bölgede yaşıyoruz. Amma bu ülkeyi 20 yıldır yegâne başına başöğretmen AKP iktidarının bu işe çözüm ve sağ açıklık ağız ağıza ranttır.

“80’Lİ YILLARIN YEŞİLÇAM FİLMLERİNDEKİ BANKER MODELİ GİBİ”

Tığ kentsel dönüşüme alın değiliz. Bu filhakika SHP’nin projesiydi, içtimai projesiydi. Onlar üstüne oturmaya çalıştılar ama elhak resim beyninde. Bunu beceremeyeceklerdi. Bunu rantsal dönüşüme çevireceklerdi. Demincek AKP’li Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan açıklıyor, Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme büyük konut edindirme projesi diye niteleyerek. Esasen sonuna büyüklüğünde istifham işaretleri var. 80’li yılların Yeşilçam filmlerini hatırlayın, banker modeliyle o antlaşma gine vicdanlılardı. Bura benim diyordu amma sunu azından aynı öz gösteriyordu, paraları yatırın diyordu. Sonradan bakıyordunuz paraları alıp kaçmış banker. Şimdi Bursa’dahi Kestel diyor, Nilüfer’de şunu, Karacabey’de Yenikarağaç, bunun adası paftası yok mu? Bu devletin milyonlarca memuru ve çalışanı var. Ekincilik arazisine mi yapacaksınız, gölün içerisine mi yapacaksınız? Başından sonuna büyüklüğünde istifham işaretiyle yoğun. Tamamen seçime çevrilmiş eyyam kaldığında seçme vaadi. Amma kötü olan şu kim vatandaşlarımızın, ev gelirlilerin başını sokacak tıpkısı ev kazanma hayalinin üzerinden politika yapıyorlar. Onların hamam evleri olma hayalleri üzerinden oy avcılığı yapıyorlar. 16 binin altında geliri olan diyor, doğrusu AKP’nin yandaşlarının dışında kaç kişinin 16 bin geliri var. Şurada benim tanıdığım kimsede mahiye 16 bin teklik geliri olan bulunmayan. Tıpkı evde 4 kişisiniz, 18 yaşını geçtiniz, eve 64 bin teklik servet girmesi geçişsiz. Ancak AKP’nin yandaşıysanız 5-6 maaş alıyorsanız onlarda vardır. Sülale almaya niyetlenen bire bir vatandaş bu 500 lirayı yatırır. Yandaş basının verdiği rakamlara göre bakıyorsunuz 2-2,5 milyon, kura seçimin arifesinde çabukça çekilir. Filhakika ad çekme çekildiği devir başvuranların şu zaman rakamlarla de yüzde 85, yüzde 90’ı görüntü kırıklığı yaşayacak. 6 kamer bilahare kimesne ne olacağını bilmiyor.

“ANAHTARI VATANDAŞA TESLİM EDERSİNİZ”

Bakan sinyali verdi, kayırıcı dost aileyle kimseyle arayı bozmasın diyor. Herkese hoş görünün zira 2,5 yıl bilahare siz bu taksiti ödeyemeyeceksiniz. 6 kamer bilahare artacak, benzeri 6 ay sonradan gene artacak. 8-10 bin liranın altında geliri olan vatandaşın aynı oranda geliri artacak mı? Bundan 1 yıl geçmiş dolar 7-8 teklik oldu, demin 18 lira oldu onu birlikte şu dakika frenliyorlar. Bu ülkede bir yıl sonra ne olacağını kimesne göremiyor kim. Içtimai basamak elbet evet? Mehabet düz belirler, konutun içini yapar, sonra vatandaşa der gel senin konutun namevcut, açacak şurada, geç gönül otur, kira yerine bu konutun borcunu öde, sonraları bu ev senin olsun. Dünyada bunun örnekleri bu şekilde yapılır. Bölük yaparsınız, anahtarı vatandaşa teyit edersiniz, anahtarı sonradan peşinat şu büyüklüğünde taksit şu büyüklüğünde 8-10 sene senin gelirine göre ödemeyi yaparsınız.”Share: