CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Sakarya’da partisinin ekip toplantısında konuştu: (2)

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “(6’lı masa) Erek Türkiye’yi izam etmek, bu ülkeye huzuru haberdar etmek. O yüzden bazı bazı sorarlar, ‘Efendim ne oluyor, altında ayrıksı fırka var mı, üstünde apayrı parti var mı, namevcut adsız fırka var mı?’ Bunların hacısı hocası örtüsüz ve açık söylüyorum, safsatadan ibarettir, hep safsata.” dedi.

Adapazarı ilçesindeki Atatürk Spor Salonu’nda planlı partisinin takım toplantısında mütekellim Kılıçdaroğlu, bu ülkenin kaderini gençlerin değiştireceğini belirterek 7,5 milyon gencin ilk kez sandığa gideceğini, bu gençlerin ülkeye demokrasiyi kategorik getireceğini tabir etti.

Gençlerin bilcümle hayallerinin kendisinin hedefi olacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Hep beraber motorları maviliklere süreceğiz. Bu ülkeye barışı huzuru kardeşliği getireceğiz. Kimesne kimsenin inancıyla kimliğiyle hayat tarzıyla çekişme etmeyecek. İnsanı herif kendisine göreceğiz ve başımızın tacı yapacağız. O nedenle çoluk çocuk, ülkenin kaderini, geleceğini sizler belirleyeceksiniz. Sandığa gidin, yegâne isteğim sakın ola umutsuzluğa kapılmayın.” şeklinde konuştu.

Haksızlığa uğrayanların sübvanse etmek zorunda olduklarını anlatım eden Kılıçdaroğlu, EYT konusunu yıllardır ısrarla dile getirdiğini, hükümetin çözümünü beklediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, EYT’nin çözülememesi halinde kendilerinin çözeceğini aktararak darülfünun yurtlarına ilişik sorunların olduğunu, kudret olduklarında elverişsiz sorununu ayrımsız yılda halledeceğini anlattı.

Salondaki Tank Paleti Fabrikası’na ilişik afişi gören Kılıçdaroğlu, fabrikanın şişman bire bir istihsal üssü olduğunu söyledi. Geçmişte 5 nüsha tankın üretildiğini ve fabrikanın devredildiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, “Buradan yıldızlı ve açık söylüyorum, Allah talih bedel kudret olduğumuzda, tıpkı hafta içinde o Tank Tırtıl Fabrikası’nı alacağım cesim ordumuza kelimesi kelimesine iadeli edeceğim.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, nüfuz olduklarında tıpkısı hafta içerisinde askeri hastaneleri de geri alarak Türk ordusuna iadeli edeceklerini belirtti.

“Herkesin geçim içerisinde yaşadığı bire bir Türkiye inşa edeceğiz”

Milliyetçiliklerinin sorgulanamayacağını belirten Kılıçdaroğlu, Akdeniz’in sularına, Kıbrıs Beşpençe Dağları’na CHP’nin milliyetçiliğini yazdıklarını tabir etti.

Kılıçdaroğlu, “Biz bunlar üzere değiliz. Bulunmayan efendim, ‘Ben geliyorum, yok hemencecik geleceğim, namevcut tıpkısı sabah gelirim…’ Merhum Ecevit ne dedi? Er gitti, çıkarmayı yaptı Başbakanlığın kapısına geldi ‘Ordumuz şu anda Kıbrıs’tadır.’ dedi. Bitti. O adalar karışma edildiğinde 50 posta söyledim, obstrüksiyon ediliyor, Lozan Antlaşması’na uymaz yapılıyor bilcümle bunların ıcığı cıcığı. Tık çıkmadı. Şimdi ruzname ekonomi, ulus siftinlik vaziyette evet. Oturuyor, ‘Vay ben gelirim, bak bir gece gelirim, bulunmayan yarın sabah gelirim.’ Sana çağrılık mi göndersinler, ‘Beyefendi buyur gel.’ diye? Yüreğin yetiyorsa cesaretin varsa gidersin. Bizim palavrayla işimiz bulunmayan. Fehamet hakeza yönetilmez, akılla bilgiyle birikimle ferasetle yönetilir. Ululuk liyakatle adaletle yönetilir.” şeklinde konuştu.

Devletin tıpkısı zaman ülkenin sorunlarına erbap çıkmak manasına geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

” Maşrık Akdeniz’dahi gaz forumu kuruldu. Yunanistan var, Kıbrıs Küçük Asya kesimi var, İsrail, Filistin var, dizge var. Türkiye ile Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti namevcut, ne namevcut? Doğu Akdeniz’in tıpkısı tarafında Darı var, gayrı tarafında tığ varız, iki büyük azamet. Münasebet çarpışma ettik tığ Akdarı’la? Ne gerekçeyle kavga ettik. Bana tıpkısı Cenabıhak’ın kulu çıkıp lojik tıpkısı karşılık verebilir mi? Devleti yönetemiyorlar, Devlet yönetemedikleri amacıyla ülke bu ayla geldi amma Allah nasip ederse devleti yeniden mensur edeceğiz. Hak, hukuk, kardeşlik konusunda mensur edeceğiz. Herkesin sağlık içerisinde yaşadığı Türkiye’yi mensur edeceğiz.

Bunlar diyor evet ‘Biz milliyetçiyiz. Cumhuriyet tarihinde ilk defa, bire bir hükümet öz toprağından kaçtı, kendi bayrağını indirdi ve Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdı. Deminden bana dönüp diyorlar ki, ‘Tığ milliyetçiyiz, siz değilsiniz.’ Tığ olsak hangi olurdu onu de söyleyeyim. Süleyman Şah Türbesi orada kalırdı, bayrağımız orada dalgalanırdı, gerekirse hepimiz canımızı verirdik. Bu millete sözümdür, Allah baht ederse kuvvet olduğumuzda evvel bire bir hafta içinde hangi pahasına olursa olsun Süleyman Şah Türbesi toprağımıza gidecek, bayrağımız orada baştan dalgalanacak.”

Kılıçdaroğlu, Süleyman Şah Türbesi’nin yerinin değiştirildiğini anımsatarak iktidara geldiklerinde Türk bayrağının o türbenin çarkıt durumunda baştan dalgalanacağını kaydetti.

“Bunların tüm degaje ve kemiksiz söylüyorum, safsatadan ibarettir”

Sakarya’nın mühim konumda bulunduğunu ve geri hizmet üssüne dönüştürülebileceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Nazik uran kuruluşları, denizle bağlantısı var, kişmiri yolu çokça yaşayan, demir hat zehir henüz bile kıvrak ağıl getirilebilir. Burası istihsal üssü haline dönüştürülebilir. Bunları yıllar yılı yapamadılar, var olan fabrikaları sattılar, bazılarını kapattılar ama tığ Türkiye aşığıyız. Tığ tek ayrım yapmayız. İster Hakkari’da lüzum Diyarbakır, gerek Bingöl, lüzum Edirne’da, Kırşehir, Çankırı, Çorum, İzmir, Manisa’dahi nerede olursa olsun bayrağı ve vatanıyla sorunu olmayan herkesin başımızın üzerinde yeri var.” dedi.

Kılıçdaroğlu, 6 ayrı partinin, el erki, ülkenin huzuru, Türkiye’nin üretmesi, ülkede yönetimde liyakatin ve adaletin olması konusunda anlaştığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Temas birimiz bir tane bir tane Türkiye Cumhuriyet Altını Devleti’nin bozulan çarklarını yeniden onaracağız ve o çarklar saat üzere çalışacak amma zamanı makul gösteren tıpkı saat üzere. Bundan emin olmanızı isterim. Hiçbirimizin hususi bir beklentisi, amacı bulunmayan. Uğur Türkiye’yi büyültmek, bu ülkeye huzuru yayımlamak. O yüzden zaman zaman sorarlar, ‘Efendim hangi oluyor, altında bambaşka parti var mı, üstünde bambaşka öğür var mı, bulunmayan muamma parti var mı?’ Bunların hep kemiksiz ve kesin söylüyorum, safsatadan ibarettir, hepsi safsata. Seçkin birimiz oradayız, bu arada birlikteyiz. Mücadeleyse mücadeleyi veriyoruz. Oturuyoruz konuşuyoruz, neyi kuşkusuz yapacağımızı yazıyoruz çiziyoruz. 6 önder altına imzamızı basıyoruz ve bunu kamuoyuyla paylaşıyoruz. Biz memleketimizi seviyoruz ve memleketimizde huzurun olmasını istiyoruz.”

Sakarya’yı uran üssü haline getireceklerine işaret fail Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan kendilerine katılmalarını ve oy vermelerini istedi.

(Bitti)

Share: