CHP Milletvekillerinin Dinlediği Niğdeli Üretici: “Bizi Bitirdiler. Bu Pancar Bitti Tığ da Bittik”

ENES BIREY ÖZMEN

CHP Mersin Milletvekili Uca Becerikli Başarır ve Hatay Saylav Serkan Topal, Niğde’da esnaf ve vatandaşların sorunlarını dinledi. Ayrımsız üretici, “Bu pancarı benzeri dile getirin. Bizi bitirdiler. Bu pancar bitti tığ üstelik bittik” dedi.

Niğde’dahi geçmiş yapılan CHP kol toplantısının peşi sıra milletvekilleri kentte esnaf ziyareti yaptı. CHP milletvekilleri Büyük Idareci Başarır ve Serkan Topal’ın sorunlarını dinlediği esnaf, “Tayin istiyoruz, 4 senedir atanamıyorum” ifadelerini kullandı.

“YİYEMEDEN GİDEN İNSANLAR OLUYOR”

Bire Bir çiğköfte satıcısı, “Malzemeler haddinden fazla fiyatlı. Turşularımız, nar ekşilerimiz onlar çok faziletli. Köftemiz tabi berduş 14 lira. Zorlanıyorlar yani. Sorup birlikte yiyemeden revan insanlar oluyor” derken; turizm firmasında müteharrik aynı yurttaş, “İş namevcut. Bilet fiyatları iki, iki buçuk tekmil arttı ama maliyetler 6-7 intaç arttı. Lastik, mahrukat gideri, aküsü, sigortası, kaskosu, zorunlu hamil sigortaları, kiralar rastgele molekül 6-7 itmam arttı. Otobüs biletleri güzeşte yıl Ankara 70 liraydı bu yıl 200 yazıyoruz yani” dedi.

Başarır, bunun üstüne “Sarayın araçlarının korse giderleri 11 milyon lira. Allah’ın evine 500 kişiyle giriyor ve binlerce araçla gidiyor. Henüz üstelik ilgincini söyleyeyim mi? O mahalledeki insanlar o beyefendi geldiği amacıyla o camide namaz kılamıyorlar” diye konuştu.

“FİYATLAR NORMAL DEĞİL”

Başka bir çiğköfte satıcısı ise, “Vakit Kaybetmeden geçimimizi sağlıyoruz yani. Döndürüyoruz para kazanma üzere bir şeyimiz kalmadı. Vakit Kaybetmeden kendimizi döndürelim kâfi diyoruz. Henüz kötüye gitmesin diye niteleyerek rüya ediyoruz” dedi. Bir telefon satıcısı, “Fiyatlardan ekolojik ortam düzlük olmuyor mütehammil. Giren oluyor fiyatları duyunca ondan bilahare çıkıyor. Vergilerden yağlık. Normal değil yani” ifadelerini kullandı.

Tıpkısı salon çalışanı, vekillerin hava gücüyle ait sorusu üstüne “Bağımlı düştü. Peki maatteessüf öyle. Tığ gençken minimal ecir 600 liraydı çeyrek altın 60 liraydı 10 kıta alabiliyorduk. Şimdi minimal ücret 5 bin lira çeyrek altın 1,500 liralık 3 pasaj alabiliyoruz. Diyecek tıpkısı husus bulunmayan, onlara karın ermiyor. Bellek vermiş ama fikir vermemiş” dedi.

Bir üretici da “Bu pancarı bir dile getirin. Bizi bitirdiler. Pancar bitti biz üstelik bittik” dedi.Share: