CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, PM toplantısının açılışında konuştu: (1)

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Zaman 21’inci yüzyılın Türkiye’sinde konuşu bağımsızlığımız tehlikededir.” dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin kuruluşunun 99’uncu yılı zımnında planlı Tümen Meclisi (PM) toplantısının açılışında konuştu.

Sabah Anıtkabir’i mülakat ettiklerini anımsatan Kılıçdaroğlu, gailesiz bire bir ülke için aynı açık oturum partinin 99’uncu yılını kutlamasının, hem cumhuriyet hem üstelik dünya yöntem tarihi açısından son basamak eke olduğunu söyledi.

Anıtkabir ziyaretine katılan 99 gencin PM’nin açılışında üstelik bulunduğunu tamlayan Kılıçdaroğlu, toplantıya katılan gençleri, “Balaban ayrımsız çınarın, zinde filizleri” diyerek selamladı.

CHP’li olmanın sıradan bire bir görüngü olmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Seçkin şeyden önce CHP’li başlamak geçmek, vatanseverliktir. CHP’li atılmak eylemek demokrasiyi şartsız savunmaktır. CHP’li kalkmak söylemek, avrat erkek eşitliğini savunmaktır. CHP’li girmek almak, hukukun üstünlüğünü savunmaktır. CHP’li tevessül etmek buyurmak, seçme çeşit adaletsizliğe cebin çıkmaktır ve Cumhuriyet Halk Partili tutmak almak rastgele şeyden önemlisi babayiğit tutmak demektir. Bilcümle olumsuzluklara cebin sert ve onuruyla yürüyen güç demektir. Biz bunu Gazi’den öğrendik. Bildirme baskı koşullarda bile Kuvayımilliye ile Rum ve Rumeli Müdafaai Hukukla alay malay mücadeleyi yaptılar. Genişlik pres koşullarda Cumhuriyeti kurdular. O nedenle CHP’li girmek bayağı aynı fenomen değildir. Aramıza yine aynalı geldiniz, onur verdiniz sizlerle itibar duyuyoruz.”

Hangi koşullarda cumhuriyetin kurulduğunun bereketli bilinmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, Çanakkale Savaşları’na atıfta bulundu.

“Çanakkale Geçilmez” sözünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Çanakkale’bile savaş fail hem Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk hem cebe arkadaşları her karış arazi için hayatlarını verdiler, kanlarını döktüler. ve Çanakkale’yi 7 düvele karşı geçilmez kıldılar.” dedi.

Bu galibiyetten 2 sene sonradan “geçilmez” denilen Çanakkale’nin bire bir kişinin iradesiyle geçilir ağıl geldiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“O, Çanakkale’yi geçemeyenler bire bir kişinin iradesiyle Çanakkale Boğazı’nı aştılar ve geldiler, Dolmabahçe’nin önünde demirlediler. Amma aynı güç daha vardı. Yıldırım Orduları Komutanı’ydı. İskenderun Hatay’dan geldi Haydarpaşa Limanı’na indi, karşıya geçerken düşman gemilerini gördü, kullandığı eksiksiz tarihin cümlesidir, ‘Geldikleri kabilinden gidecekler’ diye niteleyerek. Münasebet anlattım? Bire Bir oran aynı kişinin iradesine tasdik edilemez. 7 düvele karşı uğraş edip Çanakkale’yi geçilmez kılanlar orada yatarken, ayrımsız kişinin iradesiyle. Aynı gemiler tıpkısı askerler, tıpkısı kuvvetler benzeri kişinin iradesiyle geliyorlar ve Osmanlı’yı karışma ediyorlar. Onun amacıyla tıpkısı kişinin iradesinin ayrımsız topluma hangi felaketlere kere açtığını sanmak istiyorsanız, iki Çanakkale’ye bakacaksınız. Zaman geldiğimiz noktada devletin bir kişiye doğrulama edildiğini biliyoruz tıpkısı kişiye. Teşri, hüküm ve yürütme bulunmayan, demokratlık bulunmayan, askıda. Çetelerin branş gezdiği bire bir Süreci yaşıyoruz. O nedenle gelişigüzel birimizin bu ülkeye karşı sorumluluğu var. Tarihimize karşı sorumluluğumuz var.”

Halas Savaşı öncesinde karahumma ve ayrıksı hastalıkların branş gezdiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, 400 bin askerin hastalıktan öldüğünü, ordudaki teshin vakasının ise yüzdelik 40’lar seviyesinde olduğunu ifade etti.

Atatürk’ün o dönemi, “Uçurumun kenarında yıkkın bire bir mevki, makule düşmanlarla kanlı boğuşmalar, yıllarca süren cenk ve apışık sakıt tıpkı sosyete ve bağımsızlığını kazanan ayrımsız mevki. Sevr’i yırtıp atıp Lozan’birlikte bağımsızlığımızı hep emperyal güçlere onaylatan ayrımsız ülke.” diye tanımladığını nâkil Kılıçdaroğlu, “Bu ülkeyi kuranlara cebin bizim sorumluluğumuz var. Bizim borcumuz var onlara cebin. 99 yıldır bu partide görev düzlük tümce bu mücadelenin tıpkı parçası oldu, imdi bile ati kuşaklar dahi bu mücadelenin tıpkısı parçası olacaklar. Illet bu mücadelenin benzeri parçası olacaklar? Zira Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk bize ‘çağcıl uygarlığı yakalayacaksınız ve onu açacaksınız’ dedi ve bizim yediden yetmişe seçkin birimizin asıl hedefi çağcıl uygarlığı nüfuz etmek ve onu aşmaktır. Onu aşacağız, onu sizler açacaksınız. Sizler savaş edeceksiniz.” şeklinde konuştu.

“Savaş sürerken Çocuk Diriğ Kurumunu kurdu”

Amasya Tamimi’nin çokça şanlı olduğunu ve hep gençlerden onu ferah okuyup anlamalarını talip Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün daha istiklal mücadelesi sürerken 1921’da Yavru Diriğ Kurumunu kurduğunu anlattı.

“O zinde Türkiye Cumhuriyeti henüz Cumhuriyet Altını car edilmeden önce o çocukları sahiplendi.” diyen Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu hangi demektir? O tüvana Cumhuriyet Altını bire bir zamanda bir içtimai büyüklük demektir. Yoksula dal kanat geren çap demektir. Kişi evlatlarını düşünen şevket demektir. Yeryüzü el koşullarda bunları yaptı. Daha bilahare 19 Sülale 1923 Mustafa Kemal’in çok iyice bir hepsi vardır. ‘Yeni Türk devleti cihangir benzeri şevket olmayacaktır.’ Yani savaşçı bir cesamet olmayacaktır. ‘Fakat yıpranmamış Türkiye hesaplı ayrımsız izzet olacaktır.’ Zira iktisadi kalkınma savaşını başlatmak zorundaydı. Şayet siz konuşu bağımsızlığınızı sağlayamazsanız, siyasal bağımsızlığını koruyamazsınız. Hesaplı bağımsızlığı sağlamanın yolu dışarıya ahali apaz açan ayrımsız Türkiye görüntüsü vermemektir. Dışarıya umum avuç açarsanız ‘bana mülk verin’ diyerek dilenirseniz, size siyasal koşullarını dayatırlar. Bugün 21’inci yüzyılın Türkiye’sinde ekonomik bağımsızlığımız tehlikededir. Dışarıdan dünyalık gelmezse ülkeyi yönetemeyeceklerini görüyorlar. Düne büyüklüğünde kızdıkları, kalay ettikleri kişilerin ayağına gidiyorlar. Milli Halas savaşını veren ayrımsız gelenekten gelen bu partinin mensupları olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devletini yönetenlerin birilerine halk avuç açmasını asla akilane bulmuyoruz ve akseptans etmiyoruz.”

(Sürecek)

Share: