CHP Yalova İl Başkanı Gürel: Artık Kâfi, Hak Yerini Bulsun

NEDİM GÜLER

CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel, Yalova Belediyesi’ne yönelik yolsuzluk davasında gelinen noktayı değerlendirdi. Erte yapılacak duruşmadan tıpkı son beklediklerini belirten Gürel, “Çıktı yeter, adalet yerini bulsun” dedi.

Mehmet Gürel, zaman CHP Yalova İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, kestirmece 2 yıldır süren yöntemsizlik davasının yılan hikayesine döndüğünü söyledi. Gürel, CHP’li Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın görevden uzaklaştırılmasına illet olan davayla ait, “Değme lehimize uzman raporu geldiğinde eskimemiş bire bir ehlivukuf raporunun istendiği tıpkısı sorun haline geldi bu biliyorsunuz. İlk geçmiş sevgili, bizce şuurlu adına uzatıldı ve hala uzatılmaya devam ediyor. Arada üstelik eksper raporları isteniyor biliyorsunuz, konuyla ilişkin. Uzman raporları bizim lehimize geliyor, gine bilirkişi raporları isteniyor. Mahsus yara aynı, bizim aleyhimize benzeri anlatım gelene kadar, bulabilene kadar hakeza ehlihibre raporları istenmeye devam edilecek” diye niteleyerek konuştu.

“GÖREVE DÖNMEMESİ CİDDİ BİR YANLIŞTIR”

Gürel, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Burada Yalova halkı, CHP yetkilileri olarak ve ait şahıslar yerine bundan sonra yeter diyoruz, bundan sonra türe yerini bulsun diyoruz. Çünkü burada konunun popülerliğinden yağlık tümce değişik cümlelerle vurguluyor amma gerçek şu; Yalova halkı, şehremini olarak Sayın Vefa Salman’ı seçti. Domestik seçimlerde dedi kim ‘Bizim belediye başkanımız Vefa Salman olsun’. Bu büyüklüğünde basittir. Henüz sonra, benzeri davayı, kendi yetkililerimiz sorunu çıkarmasına, cürüm duyurusunda bulunmasına rağmen görevden uzaklaştırıldı. Hadi o güne döndüğümüzde, dersiniz ki her kanıt karartma ihtimalinden etraf 5-10 zaman, 1-2 hafta görevden uzaklaştırabilirsiniz. Bu akıllıca türlü amma 2 yıl boyunca aynı davanın bitmeme etmesi, şu anda içeride birlikte değme yetkili bulunmadan, dizge dahi dışarıda, benzeri başı yerde dahi namevcut şu an içeride delik adına duran, hakeza olmasına rağmen özellikle davanın uzatılarak belediye başkanının ve yetkililerinin göreve dönmemesi çokça dokunaklı ayrımsız yanlıştır.

Mehmet Gürel, erte yapılacak duruşmada benzeri akıbet beklediklerini belirterek şunları söyledi:

“Bu yüzden şimdi biz, yarınki davada çıktı tıpkısı son çıksın, şehremini, başbuğ yardımcısı, ait kişiler görevlerine idraksiz dönsünler sonucu çıksın diyerek bekliyoruz. Bu yüzden genel merkezimizden de çokça sayıda milletvekilimiz, Öğür Divan üyemiz, uray başkanımız, siyasetçimiz ve bizler orada olacağız, bunu vurgulayacağız. Bu içtimai beklentiyi hep beraber vurgulayacağız. 2 yıldır uzayan bu davanın imdi bitmesini, uzatılan bu davanın artık bitmesi gerektiğini, hakkın yerini bulması gerektiğini, Yalova halkının tercihine on paralık kimsenin böyle tutu koyamayacağını, değiştiremeyeceğini, aynı çarpış yapamayacağını vurgulamaya çalışacağız. Eninde böylelikle dahi adalet yerini bulacak rüfeka. Doğruluk gerçeklenmiş tıpkı periyot görünme edecek, doğruluk yerini bulacak; onlar, şu andaki bulunan siyasi nüfuz, değme ne büyüklüğünde geciktirmeye çalışsa bile.”

“YALOVA HALKININ TERCİHLERİNE SAYGI DUYULMALI”

Yapılacak genel seçimde Ulus İttifakı’nın kazanacağını kaydeden Mehmet Gürel, şöyle devam etti:

“Eninde böylecene, yeryüzü geç ihtimalle zaten 7-8 kamer sonra genel intihabat yapılacak. ‘Hayır, tığ seçimlere büyüklüğünde bu davayı bitirteceğiz’ deseler, buna acı yapsalar bile bildirme üzücü 7-8 ay sonradan intihap olacak. Seçimde, bugünkü verilere dahi baktığımızda doğrusu Kavim İttifakı cumhurbaşkanlığını kazanacak. Hakeza olunca hangi olacak? Bu geciktirilen sevgili, hukuk sistemindeki bu falsolu serian düzeltilecek ve anlaşılan haddinden fazla iri olasılıkla bilirkişi raporlarına bakarak şehremaneti başkanımız görevine kalın kafalı döndürülecek. Ha 7-8 kamer sonra ha demincek. O yüzden Yalova halkının tercihine iktidarın ilgi etmesi, utanmak duyması gerekir. Bu bağlamda sizleri, hep Yalovalıları, konuya duygulu herkesi ferda saat 9: 30’da adliyedeki davamızda destek olmaya de ayrımsız zamanda bekliyoruz.”

CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜNE DAVET

Gürel, açıklamasını 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ile tamamladı. Hafta sonu kutlanacak 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kapsamında devlet başkanlığı yerine düzenledikleri etkinliği duyuran Gürel, tamam Yalovalıları yürüyüşe nida etti. Gürel, “Cumartesi günü akşam ezanı üstü saat 18: 00’bile Cumhuriyet Meydanı’nda buluşarak bir Cumhuriyet Yürüyüşü gerçekleştireceğiz. Bu Cumhuriyet Altını Yürüyüşü’müzde yalnız Türk ve Atatürk bayraklarımız olacak, alelhusus benzeri siyasi vurgu olmasın, hep ferah ferah katılabilsin diye niteleyerek. Buradan herkesi Cumhuriyet’imiz amacıyla halk ele, beraber yürümeye davet ediyorum” dedi.

Share: