CHP’den tamlık belediyelere ‘yurt’ çağrısı

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısı üstüne, Yerli Yönetimlerden Mesul Genel Komutan Yardımcısı Seyit Torun tarafından partinin mecmu şehremaneti başkanlıklarına resmi abece gönderildi.

Yazıda şöyle denildi:

AĞIR MAĞDURİYETLER OLUŞTU

*Son 20 yılda, ülkemizin az daha temas alanında dip mesail mucit siyasi kudret, öğrencilerimizi bile bati bire bir tahaffuz sorunu ile yüz yüze bırakmıştır.

*Ülkemizdeki mektepli sayısı artarken, ev kapasitelerinin bu artışı karşılayamaması, ne efsus ki öğrencilerimizi ev kiralama için itmektedir.

*Ancak bölük kiralarında yaşanan olağanüstü artışlar ayn önüne alındığında, mahdut gelirli öğrencilerimiz bu seçeneği kullanmakta birlikte zahmet çekmektedir.

*Bu sav, öğrencilerimizi ve ailelerini kısık mağduriyetler altında bırakmış, metanetli haddinden fazla öğrencimiz var olan maltalık pahalılığının konusunda eklenen tahaffuz sıkıntısı karşısında eğitim hayatlarını mahvetmek zorunda kalmıştır.

HALKIN BELEDİYELERİNE SIKINTI DÜŞÜYOR

*İktidar, bu sorunun çözümüne müteveccih hiçbir etkin kadem atmamıştır. Bu nedenle, gücük süre sonra başlayacak bakir eğitim bilimi-tedris yılında öğrencilerimizi yeniden kapalı tıpkı proses beklemektedir. Bu kapsamda, halkın belediyelerine yine oylumlu bire bir yük düşmektedir.

ÖĞRENCİLER İÇİN YENİ BİR SEFERBERLİK

Yazıda, şehremaneti başkanlarından 3 başlıkta himmet yapılması istenerek, şöyle denildi:

*Belediyelerimiz, şevket yurtlarına yerleşemeyen ve hususi mahdut ücretlerini evet da karı kiralarını karşılayacak sağlık düzeyine sahip sıfır öğrencilerimiz amacıyla eskimemiş aynı seferberlik başlatmalı, eskimemiş imkânlar yaratarak öğrencilerimizin birlikte durmaya devam etmelidir.

LOJMANLAR, MİSAFİRHANELER ÖĞRENCİLERE AÇILACAK

*Belediyelerimiz, yeni yetişek-tedrisat yılı üzere gelebilecek taleplere müteveccih araştırmalara başlamalı, bu taleplerin karşılanmasında sunma hareketli yöntemi şimdiden belirlemelidir.

*Öğrenci yurdu namevcut ya de mevcut kapasitesi talepleri karşılamaya tam olmayan belediyelerimiz; hizmet binalarını, lojmanlarını, misafirhanelerini ya birlikte isticar yolu ile bölgelerindeki özel tesisleri öğrencilerimizin kullanımına sunmak üzere mücahede göstermelidir.

*Belediyelerimiz, tahaffuz desteği yanında, sıkı gelirli olduğu tespit edilen öğrencilerimizin familya kiralarına ya bile özel ancak ücretlerine imkânlar kadar nakdi arkalama desteği sunmalıdır.”

SORUMLULUĞUN ALTINDAN KALKACAĞIZ

Torun, yazının böylecene “Cemi baskılara rağmen iktidarın veremediği hizmetleri vatandaşlarımıza ulaştıran belediyelerimiz, bu sorumluluğun altından da başarıyla kalkacaktır. Tam engellemeler karşısında el için çalışmaya bitmeme eden siz zer belediye başkanlarımıza şükranlarımızı sunuyor, hepinize çalışmalarınızda başarılar diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: