CHP’li büyükşehir şehremaneti başkanları Ordu’da buluştu

CHP’li 10 büyükşehir şehremini, Kalaba’dahi planlı “Büyükşehir Şehremaneti Başkanları Buluşması” programında benzeri araya geldi.

CHP Domestik Yönetimlerden Sorumlu Umumi Komutan Yardımcısı ve Kargaşa Saylav Seyit Torun’un eş sahipliğindeki toplantı, Altınordu ilçesindeki ayrımsız otelde gerçekleştirildi.

Torun, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, daha önce 11 büyükşehirde gerçekleştirdikleri bu toplantıların haddinden fazla verimli olduğunu söyledi. Belediyelerinin, iktidarın veremediği hizmetleri vatandaşlara ulaştırdığını belirterek katılımcılara şöyle seslendi:

“Aşağı zaman Türkiye’üstelik iktisadi bunluk yaşanıyorsa ve bu buhranı atlatma uğrunda aynı savaşım varsa bunun yeryüzü balaban unsurları sizlersiniz. Sizlerin sayesinde vatandaşlarımız on paralık değilse az buçuk nefes alabiliyor.”

Torun, iktidarın bu hizmetleri engellemeye çalıştığını savunarak “Belediyelerimizin yetkileri ve gelirleri azaltılıyor, belediyelere ayrılan kerem yardımlarının yüzde 90’ının da ilavesi hemen erk belediyelerine aktarılıyor. Amme bankalarından emniyet alamayan belediyelerimiz yurtdışından güven bulduğunda üstelik kuvvet maalesef engelliyor. Şu anda büyükşehir belediyelerimizin toplamda 32 milyar lirayı bulan kredileri sarayda, iktidarda müsaade bekliyor.” dedi.

Belediyelerindeki işe alımların ağız ağıza mevzuata akla yatkın olduğunun altını çizen Torun, “Adli sicil kağıtlarını veren Türe Bakanlığıdır. Tıpkı kişinin işe girdikten bilahare cürüm işleyip işlemediğini izleme edecek olanlar de İçişleri Bakanlığıdır. Düzenlilik soruşturmalarını yürüten da İçişleri Bakanlığıdır. rastgele çalışan üzerine konkre yanlışlık ispatı varsa derhal gereği yapılmalıdır. Bunu mukaddema İstanbul’a bir nice belediyemize bile yaptınız ama tek öz bulamadınız ve bulamayacaksınız.” diye konuştu.

Torun, çözme böyleyken iktidarın mesul olduğu işlemler üzerinden belediye başkanlarını karalamaya çalışmasının acizlik olduğunu anlatarak “‘Teröristlerin ayakkabı numaralarına kadar biliyoruz.’ deyip saldırılara engel olamayanlar bize saldırarak beceriksizliklerini gizleyemezler. Belediyelerimiz hiçbir hukuki teftişten tevakki etmez, bilcümle belediyelerimiz şeffaftır. Ancak yıldırı örgütleri ile dal kola giren FETÖ’yü besleyip büyüten, PKK ile masaya oturan tıpkısı iktidardan da matlup dersimiz yoktur.” değerlendirmesinde bulundu.

İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer’in, İzmir’in kurtuluşunun 100. yıl dönümünde müstehzi ayrımsız tebrik töreni hazırladığını vurgulayan Torun, bu coşkuya eş olamayanların üstelik kutlamalara gölgelemek için hangi yapacaklarını şaşırdıklarını dile getirdi.

Torun, hükümete yönelik eleştirilerini sürdürerek kendilerinin kül belediyeleriyle insanların dirim standardını yükseltmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Basına sınırlanmış devam fail toplantıya, Torun’un birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Kısık, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Şehremini Yılmayan Büyükerşen, Vazıh Büyükşehir Belediye Reisi Hırslı Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Şehremini Osman Gürün, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Cidal, Mersin Ağacı Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer ve Tekirdağ Büyükşehir Şehremini Kırat Albayrak katıldı.

Share: