Çin, iki buçuk sene aradan bilahare ecnebi üniversite öğrencilerine kapılarını açıyor

Çin’bile tahsil gören yabancı üniversitelerin öğrencileri, Kovid-19 salgınının başından bu yana makbul vize ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle nakıs bıraktıkları öğrenimlerine bu yıl bitmeme edebilecek.

Yabancı öğrencilerin korkulu olduğu çok sayıda ülkedeki Çin Büyükelçilikleri, öğrenim gayeli oturum izni ahzetmek talip öğrencilerin bugünden itibaren ara sınav başvurularını yapabileceğini duyurdu.

ABD, Japonya, İngiltere, Hindistan, Pakistan, Filipinler ve Malezya’daki büyükelçilikler, başvuruların başladığına dayalı duyurular yayımladı.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği da WeChat hesabında yaptığı duyuruda, Türk vatandaşı darülfünun öğrencileri için ara sınav başvurularının açıldığını bildirdi. Referans amacıyla müstelzim belgelerin sıralandığı duyuruda, celse izni kâin öğrencilerin ülkeye normal giriş yapabileceği belirtilirken, celse izninin süresi dolan öğrencilerin Çin’deki fakültelerinden aldıkları ahit sertifikasını, süresi dolan oturum izniyle gelişigüzel ibraz etmeleri istendi.

Çin’in Washington Büyükelçiliğinin duyurusunda ise vize rejimindeki değişiklikle “ayrıntılı ahit diploma öğrenimi gören öğrencilerin” vize kısıtlamasının sona erdiği kaydedildi.

Çin’da aralarında Türklerin dahi bulunduğu, salgın öncesinde faziletkâr öğrenimini sürdüren 500 bine yakın öğrenci, 2020’nin geçmiş aylarından bu yana geçerli vize ve gezi kısıtlamaları dolayısıyla öğrenimlerine devam edemiyordu.

Pekin yönetimi, evvel vakaların Çin’in Vuhan kentinde görüldüğü salgının yayılmasının ardından 2020’nin başında üniversitelerde yüz yüze eğitime mesafe vermiş, ayrıca tüm vize ve oturum izinlerini iptal ederek ülkeye seyahatleri durdurmuştu.

Çin’de 2021’birlikte bazı üniversitelerde baştan karşı karşıya eğitime başlanmasına rağmen “muvaffakiyetsiz Kovid” politikası doğrultusunda meri kısıtlamalar ve mektepli vizelerinin yenilenmemesi sebebiyle ecnebi öğrenciler ülkeye dönemedi.

Çin hükümeti, bu yılın başında aralarında Cenup Kore ve Rusya’nın olduğu biraz ülkeden öğrencilerin dönüşüne izin vermişti.

Share: