Çin, Ukrayna-Rusya savaşı amacıyla barış planı açıklayacak

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Münih Konferansı’nda yaptığı konuşmada Çin’in barış ve diyalog tarafında olduğunu anlatım ederek, “Ukrayna krizine siyasi hal konusunda Çin’in tutumunu açıklayacağız” dedi.

Münih Konferansı’nda konuşan Çin Dışişleri Bakanı Yi, “Çin’in Ukrayna krizine politik çözüm konusundaki tutumunu açıklayacağız ve Çin barış ve diyalogdan yana olmaya bitmeme edecek. Çin ayrıca kâin asayiş ikilemini fasletmek amacıyla daha uygulanabilir önlemler önermek amacıyla ‘Küresel Güvenlik Girişimi Içtihat Belgesini’ yayınlayacak” dedi.

“DAHA GÜVENLİ BİR DÜNYA, HERKESİN SORUMLULUĞU”

Vekil Yi, güvenli bir acun mensur etmenin rastgele ülkenin sorumluluğu olduğunu vurgulayarak, “Sakıncasız tıpkısı dünya inşa etmek tam ülkelerin arzusu ve eş sorumluluğudur. Dünyayı henüz emniyetli arkaç değirmek üzere, kamu ülkelerin egemenliğine ve arazi bütünlüğüne gocunmak duymakta ısrarcı olmalıyız. Anlaşmazlıkların diyalog ve istişare yoluyla barışçıl çözümünde ısrarcı olmalıyız. BM Şartı’nın gaye ve ilkelerine dönmeliyiz, kalkınmanın kilit rolüne hepimiz önem vermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Share: