Çin’den Tayvan’ı konuşma eden Litvanyalı bakana yaptırım

Çin dışişleri bakanlığı, Litvanya Eriştirme ve Tanıtma Icra Vekili Yardımcısı Agne Vaiciukeviciute’ye Tayvan’ı konuşma etmesi dolayısıyla müeyyide uyguladığını duyurdu.

Çin- Tayvan arasında süren askeri gerginliğin ardından Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan eskimemiş tıpkısı izah geldi. Vekillik yoluyla yapılan açıklamada, Litvanya Eriştirme ve Tanıtma Bakan Yardımcısı Agne Vaiciukeviciute’ye Tayvan’ı mülakat etmesi dolayısıyla müeyyide uygulandığı açıklandı. Açıklamada, “Çin, Vaiciukeviciute’ye müeyyide aplikasyon, Litvanya Iblağ ve Haberleşme Bakanlığı ile parçalanmamış temaslarını ve kara yolu ulaşımı alanındaki iletişim ve gelişim birliğini aksıya kabul etme kararı almıştır” ifadeleri meydan aldı.

Yaptırım kararının ardından Tayvan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, “Tayvan, Litvanya’nın Çin hükümetinin mantıksız ve keyfi namına bastırılmasına karşı vira etmek için elinden gelenin genişlik iyisini yapmaya devam edeceğine alay verdi” denildi.

Tatbikatlar şişman aksülamel çekmişti

Çin’in Tayvan çevresinde düzenlediği tatbikatlar ara sıra ülkeler marifetiyle tepkiyle karşılanmıştı. KUL, Çin’in ESIR Büyükelçisi Qin Gang’i Çin’in eylemlerini takbih etmek üzere Parafin Saray’a çağırmıştı. KUL Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Çin’in, Pelosi’nin ziyaretine tepkisinin “açık ajitatör” olduğunu tabir etmişti. – PEKİN

Share: