Çin’den Tayvan’ı konuşma fail Litvanyalı bakana müeyyide

Çin dışişleri bakanlığı, Litvanya Ulaştırma ve Tanıtma Vekil Yardımcısı Agne Vaiciukeviciute’ye Tayvan’ı konuşma etmesi nedeniyle yaptırım uyguladığını duyurdu.

Çin- Tayvan ortada süren askeri gerginliğin peşi sıra Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan bakir bir açıklama geldi. Vekillik tarafından yapılan açıklamada, Litvanya Ulaştırma ve İletişim Vekil Yardımcısı Agne Vaiciukeviciute’ye Tayvan’ı ziyaret etmesi zımnında müeyyide uygulandığı açıklandı. Açıklamada, “Çin, Vaiciukeviciute’ye yaptırım aplikasyon, Litvanya Iblağ ve İletişim Bakanlığı ile tam temaslarını ve karaca yolu ulaşımı alanındaki iletişim ve iş birliğini aksıya ahiz kararı almıştır” ifadeleri kayran aldı.

Yaptırım kararının ardından Tayvan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, “Tayvan, Litvanya’nın Çin hükümetinin mantıksız ve keyfi namına bastırılmasına karşı kaplamak için elinden gelenin yer iyisini yapmaya devam edeceğine küçümseme verdi” denildi.

Tatbikatlar şişman aksülamel çekmişti

Çin’in Tayvan çevresinde düzenlediği tatbikatlar kâh ülkeler vasıtasıyla tepkiyle karşılanmıştı. ÇAKER, Çin’in ABD Büyükelçisi Qin Gang’i Çin’in eylemlerini ayıplamak üzere Beyaz Zehir Saray’a çağırmıştı. MEMLUK Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Çin’in, Pelosi’nin ziyaretine tepkisinin “degaje kışkırtıcı” olduğunu rapor etmişti. – PEKİN

Share: