Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Belediyesi, Orçev’in Kermesine İzin Vermedi: “Belediyenin Ayrımcı Tavrını Şiddetli Kınıyoruz”

GENÇAĞA KARAFAZLI

Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Belediyesi, Kalaba Yer Derneği’nin (ORÇEV) ayırmak istediği kermese cevaz vermedi. ORÇEV, “Köprübaşı Ceren Özdemir Meydanı’nda AKP’den tarikat, cemaat derneklerine kadar seçme uyuşma kermes yaptı. Onlara cevaz veren belediye, ORÇEV’in kermesine izin vermiyor. OBB’nin ayrımcı tavrını sıkı kınıyoruz” açıklamasını yaptı.

ORÇEV Yönetim Kurulu tarafından bugün yapılan bağlanmış açıklamada, “OBB’ye, 29 Ilk Teşrin 2022 tarihinde başlatmak istediğimiz bir haftalık kermes etkinliği nedeniyle Köprübaşı Ceylan Özdemir Meydanı’nı kullanabilmek amacıyla verdiğimiz dilekçeye, ‘müsaade verilmemiştir’ yanıtı verildi. Bu değişmeyen falsolu, ayrımcıdır, antidemokratiktir, kutuplaştırıcıdır” denildi.

“AKP’DEN TARİKAT, EHIL DERNEKLERİNE KADAR SEÇKIN KESİM KERMES YAPTI. ONLARA İZİN VEREN BELEDİYE, ORÇEV’İN KERMESİNE İZİN VERMİYOR”

OBB’nin verdiği yanıtta gerekçenin yazılmadığı vurgulanan açıklamada, “Kermes üzere talebimizin akseptans edilmemesinin gerekçesini de çeper gereği görülmemiş. Zaten yazamazlar, çünkü gerekçe bulamazlar. Köprübaşı Ceren Özdemir Meydanı’nda AKP’den tarikat, cemaat derneklerine büyüklüğünde herhangi bir anlaşma kermes yaptı. Onlara müsaade veren belediye, ORÇEV’in kermesine müsaade vermiyor. OBB’nin ayrımcı tavrını süratli kınıyoruz” ifadesine vadi verildi.

“YANDAŞLARINA VE PARTİLİLERİNE HİZMET VERDİKLERİ BİR POSTA HENÜZ KANITLANMIŞ OLDU”

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“OBB’nin izin vermemesinin esas nedenini biliyoruz. OBB yönetimi; yöntemsiz, kanuni sıfır icraat yapıyor. Kalaba Çevre Derneği namına, bunlar karşı yargıya gidiyoruz ve kazanıyoruz. Açıklamalarımızla yanlışlarını teşhir ediyoruz. Bu nedenle birlikte kermes üzere düzlük başvurumuz akseptans edilmedi. Yasalı ve asıllar yönünden ayrımsız gerekçeleri yok. Filhakika olsaydı bizler istemezdik, onlar birlikte yazabilirlerdi. Ezcümle, ‘cevaz verilmemiştir’ deyip şürekâ oldukları, yandaşlarına ve partililerine hizmet verdikleri bire bir el daha kanıtlanmış oldu.

“OBB’NİN KANUNI OLMAYAN EKOLOJİK YIKIM ÇALIŞMALARINA KARŞI MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”

OBB yönetimi, Kalabalık Çevre Derneği’nden çekiniyor. Zira yaptıkları yanlış projeleri yargı vasıtasıyla nakız ettiriyoruz. Tabiatıyla yönetim, murafaa kararlarına karşın usulsüzlüklerini sürdürüyor. Yandaş idare ne yaparsa yapsın Kargaşa Belde Derneği yerine, yaşanabilir aynı Kalabalık üzere mücadelemiz sürecek. Kermesimizi üstelik yapacağız, OBB’nin yasal olmayan ekolojik yıkım çalışmalarına alın mücadelemiz devam edecek. OBB yönetimi bilsin kim bu saltanatın sonu dahi gelecek, yapılan hukuksuzlukların hesabı sorulacak.”

Share: