Çivril’de tarihi mezar taşları pusat altına alınıyor

Denizli’nin Çivril ilçesinde, Osmanlı döneminden artan çukur taşları, üzerindeki yazılar okunarak kayıt altına alınıyor.

Çivril Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, belediyenin bindi verdiği çalışmalarda 1300’den çok yazıt okundu, 40’dan fazla mahallede satıh araştırmaları gerçekleştirildi.

Çalışmaları Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) İnsan ve Topluluk Bilimleri Fakültesi Hanek Tarihi Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Mustafa Beyazıt ve ekibi yürütüyor.

Açıklamada görüşlerine kayran sunulan Çivril Belediye Reisi Niyazi Vural, taşların okunarak anahtar altına alınmasının kentin sosyal ve kültürel yaşantısına ulama sağlayacağını belirterek, “Osmanlı Dönemi mezar taşlarının tayin edilmesi çokça kızıl ve manidar tıpkısı çalışmadır.” ifadesini kullandı.

Gelecek nesillerle esbak nesilleri kavuşturmayı amaçladıklarını aktaran Prof. Dr. Mustafa Beyazıt dahi kaza merkezi ve kırsal mahallelerinde daha önce kayıt altına alınmayan çok sayıda mezar taşı olduğunu, fotoğraf, envanter ve kıraat işlemlerinin arkası sıra araç altına aldıklarını kaydetti.

Share: