Çukur taşları da zam furyasına katıldı! 80 bin liraya da var 7 bin liraya da

Akıbet dönemde peş peşe mevrut zamlardan, mezar taşı fiyatları dahi nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla göre yüzde 100 artış ile 250 TL’den 500 TL’ye çıkan mezar taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde bire bir mezar takım fiyatı 7 bin ile 80 bin TL beyninde fark gösteriyor.

ÖLMEDEN OYUNTU TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde bazı müşterilerden enteresan talepler de geliyor. Mermer ustalarına göre, bazı müşteriler oyuntu taşını hayattayken yaptırıp ölüm tarihi kısmını boş bıraktırıyor. Ölümünden sonradan ruz eklenip gelecek dönemdeki muhtemel maliyet artışında etkilenmiyor.

EN BAĞAN OYUNTU FİYATI 7 BİN

Mezar taşlarındaki artma hakkında açıklamalarda mevcut mermer ustası Şükrü Beğenilen, “Oyuntu yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Geçen sene mezar taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, demin ise 500 TL’ye alıyoruz. Kestirmece yüzdelik 100 bindirim oldu ve taşların maliyeti haddinden fazla arttı. Çukur takımını sabık sene bin 200 ile bin 500 TL arasında alıyorduk. Demincek ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye doğrulama fiyatı sunu bağan 7 bin TL. Bildirme erdemli pahalı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye büyüklüğünde çıkıyor. en son bindirim yüzdelik 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar yoluyla ilginç tekliflerin geldiğini tamlayan Mergup, “Henüz ilk yakını camit kişiler, mezarı açabilir misiniz yutmak istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Ayrımsız bile ara sıra vatandaşlar ölmeden önce çukur taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda mevlit tarihi üzere yazılması gerekenleri yazıyoruz, irtihal durumunda ise ölüm tarihini yazıyoruz” dedi.

EN ÇOK ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’birlikte değişik ulam ve desenlerde mermer, kalker, traverten oluşumlu kalker, yığışım, breş ve magmatik kökenli kayaçlar bulunuyor. Dünya pazarlarında beğeni kazanabilecek nitelikte natürel taş çeşidine topluluk olan Türkiye’bile, rezervler Rum ve Trakya boyunca geniş aynı bölgeye yaygın durumda. Rezervlerin bölgelere bakarak dağılımı, Ege Bölgesi yüzde 32, Marmara yüzde 26, İç Anadolu yüzdelik 11, Şarki Anadolu, Güneydoğu Küçük Asya, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzde 31 düzeyinde. Sektörde kestirmece bin 500 adet doğal taş ocağı, fabrika ölçeğinde hayatiyet gösteren 2 bin kuruluş, orta ve basit ölçekli 9 bin işlik hayatiyet gösteriyor. Üretimin sunu çok olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla kendisine öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki istihsal, tüm üretimin yüzdelik 65’ini oluşturmaktadır. Iktisadi mermer yataklarının bulunduğu gayrı iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: