Cumhur Reisi Erdoğan, Cemevleri Temel Atma ve Şişko Açım Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alevi Bektaşi vatandaşların ve onların etrafında tıpkı araya geldiği mekanların mecmu meselelerinin devlet nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal bir yapı kuracaklarını belirterek, “Hars ve Turizm Bakanlığımız kendi bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara sadık cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir.” dedi.

Erdoğan, Şahkulu Odalık Dergahı’nda planlı Cemevleri Ana Atma ve Açım Töreni’nde yaptığı konuşmada, Malazgirt Zaferi’nden beri bin yıldır ebedi sınırlı namına seçtikleri Anadolu’yu fikren ve fiziken berkitmek, hak iyice aynı nizama kavuşturmak için mücadele verdiklerini anlattı.

Haçlılardan Moğollara büyüklüğünde vatanı tahribe yönelik temas saldırıyı inanç ve kararlılıkla kaldırılmış ederken zat medeniyetlerinin inşasını dahi tıpkı şekilde sürdürdüklerini kaydeden Erdoğan, ebedi vatanlarının seçkin köşesini medreselerle köprülerle çarşılarla ilmik değmek dokuduklarını dile getirdi.

Selçuklu’dan Osmanlı’ya, oradan Cumhuriyet’e mevrut ayrımsız süreklilik ortamında istiklali koruduklarını, istikballerine eş çıktıklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu atılımın gerisinde ülkemize geçtiğimiz 20 yılda kazandırdığımız, asırlık eksiklerimizi giderdiğimiz, sorunlarımızı çözdüğümüz işaret ve hizmetlerimiz vardır. Demokrasi ve kalkınma hamlemizin özünde, milletimizin hayallerini hayata geçirirken tam alanlardaki sorunları de çözme iradesi yatmaktadır. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma kazandırdığımız beher yatırımla ülkemizi adım adım 2023 Türkiye’sine hazırladık. Bugün birlikte Cumhuriyet’imizin ikinci asrını Türkiye yüzyılı haline getirecek yeni bir atılımın hazırlığı içindeyiz. Ülkemizi Türkiye yüzyılına hazırlarken milletimizin cemi kesimleriyle birliğini, beraberliğini, kardeşliğini güçlendirecek adımlara hususi ehemmiyet veriyoruz.”

Müstevli ve savaşın tetiklediği küresel krizlerin devlet üzerindeki zıt etkilerini göğüslerken, konuşu sıkıntıların sefer açtığı kayıpları bile çabucak telafi ettiklerine bel fail Erdoğan, takkadak bunlarla kalmadıklarını, bugüne büyüklüğünde çözümünü istem ettikleri seviyede sağlayamadıkları gelişigüzel meselenin da çözümü amacıyla ağır sıklet gayret gösterdiklerini vurguladı.

“1585 cemevi ülfet edilerek muhataplar bir tane yegâne dinlendi”

Cumhur Reisi Erdoğan, bu çerçevede ülkedeki Alevi Bektaşi toplumunun beklentilerini tespite ve hal yolları bulmaya müteveccih kapsamlı tıpkısı tedarik yaptıklarını belirterek “Firez ve İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda yürütülen milli angajman ve kardeşlik çalışması kapsamında 1585 cemevi konuşma edilerek muhataplar tek bir tane dinlendi. Valiliklerimiz aracılığıyla çözülebilecek yapı, tadilat, teshin kadar mesail üzere çabukça sıcağı sıcağına talimatlar verildi, adımlar atıldı.” dedi.

Ayrıca, elan köklü çözümler üzere uzun icraat yürütüldüğünü, bunların müjdesini paylaşmak istediğini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın ve onların etrafında tıpkı araya geldiği mekanların yekpare meselelerinin ululuk nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal tıpkı bina kuruyoruz. Firez ve Turizm Bakanlığımız öz bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Firez ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara vabeste cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir. Cemevi hizmetlerinden yetişek faaliyetlerine büyüklüğünde yekpare icraat, bu kurumsal bina altında amme güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecektir. Böylecene cemevlerinin ışıklandırma, içme ve kullanma suyu, yapım, tamir, bakım giderlerinin karşılanması ve mamure planlarındaki yeriyle ilgili tüm mesail çözülmüş olacaktır. Bire Bir şekilde cemevlerinde erkan hizmetlerini yürütmekten mesul Alevi Bektaşi akide önderlerinden arzu edenlere da bu kurumsal çatı bünyesinde ekip verilebilecektir. Ülkemizin demokratikleşme reformlarının arz önemlilerinden biri olduğuna inandığım bu adımların ülkemize, milletimize, Alevi Bektaşi kardeşlerimize yalabık olmasını diliyorum.

Türkiye’deki 85 milyon insanının beherglas ferdinin devletin kaliteli vatandaşı olduğunun altını çizen Erdoğan, “Her Bir insanımızın akide ve ibadetten eğitim ve mücahede hakkına büyüklüğünde bütün ana doğruluk ve özgürlüklerden yararlanabileceği tıpkısı Türkiye inşa etmek üzere geceli gündüzlü çalıştık, çalışıyoruz. Serencam dönemde baştan gündeme gelen birtakım tartışmaları bile esas hak ve özgürlüklerle ilgili reformlarımızı daha ileriye götürmenin vesilesi namına görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Reisicumhur Erdoğan, paylaşılan müjdeler ile açılışını yaptıklarını ve temelini attıkları cemevlerinin Alevi Bektaşi vatandaşlara adamakıllı olmasını diledi.

4 cemevi açıldı, 7 cemevinin temeli atıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının arkası sıra cemevi açılışı üzere Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan ile anne atma töreni için Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Görgülü ve Kırklareli’hangi deli dolu bağlantı gerçekleştirdi.

İlk olarak, Erzurum-Erenler Alevi Bektaşi Kültür ve El Birliği Derneği’hangi enerjik bağlantıyla seslenen Erdoğan, eserin videosunu izledikten sonraları Erzurum Valisi Okay Memiş’e açılışın yapılması talimatını verdi. Memiş’in “Zatıdevletlerinizin talimatları ve İçişleri Bakanlığımızın katkılarıyla ilimizde tahminî 27 nüsha köydeki cemevlerimizin birlikte buyurduğunuz kadar tezelden çabucak bilcümle eksiklerini tamamladık.” demesi üzerine, Erdoğan ömre bedel olmasını rica etti. Daha bilahare kurdele kesilerek cemevinin açılışı yapıldı.

Erdoğan, elan sonraları, Erzincan Alevi Ekin Dernekleri Kemah Şubesi’hangi bağlandı. Yapılan cemevinin videosunu izlerken, çevre ve peyzaj düzenlemelerinin yarım olduğunu, bunların giderilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, “Bitmeme edecek değil mi? Yeşillerin olması elan apayrı evet.” dedi.

Erzincan Valisi Mehmet Makas’ın “İl merkezimizde ve 8 ilçemizde tayin edilen bilcümle nekais giderilmiştir, nesir ve ihyası yapılmıştır. Canlarımız hesabına şükranlarımızı arz ediyoruz Sayın Cumhurbaşkanım.” ifadesi üstüne Erdoğan “Esen olun.” dedi. Cemevi, kurdele kesilerek açıldı.

Ardından, Ankara Altındağ Aydıncık Köyü Firez ve Dayanışma Derneğine etken bağlanarak, eserin videosunu izleyen Erdoğan, “Tabiatıyla bu etrafın düzenlenmesine de şu anda ayrımsız açar yapılanma edecek.” diyerek konuştu.

Kurdele, Erdoğan’ın “Kırnak olsun.” ifadesinin peşi sıra kesildi.

Elazığ’daki Karakoçan Alevi, Hars ve Tesanüt Derneği’ne etkili bağlantıyla seslenen Erdoğan, buradaki eserin videosunu üstelik izledikten sonraları kurdele kesildi. Erdoğan, Elazığ Valisi Ömer Toraman’a “Ömer Satma serbest dediğim üzere burada da kasaba düzenlemesini, peyzajını falan bile lahzada halledelim. Okşayıcı olsun.” dedi.

Erdoğan, elan bilahare Bilecik Bozüyük Hacı Bektaş-ı Ege Ekin ve Toplumsal Dayanışma Derneği, Burdur Çavdır İmam Hüseyin Cemevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Kütahya Hacı Bektaş-ı Veli Hars ve Sosyal Yardımlaşma Derneği, Kırklareli Toplama Vakfı, Denizli Ardıçlı Ata Cemevi Tahtacı Türkmenleri, Kültürlü Koçarlı Atatürk Mahallesi Tahtacı Türkmenleri Derneği, Kayseri Eskiyassıpınar Cemevi’nde merasim amacıyla muntazır yetkililere seslendi.

Bu eserlerin toplu halde temelinin atılacağını belirten Erdoğan, “Değerli rüfeka asıl atmaya amade mısınız? Biz şu anda İstanbul’dan kurdeleyi keseceğiz. Sizler bile hepten atacaksınız.” dedi.

Bu esnada cemevlerinin yapımının ne büyüklüğünde sürede biteceğini soran Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’nun 5 kamer içerisinde sona ereceğini söylemesi üstüne, “Bütünü 5 kamer diyor. Bir kamer üstelik tığ fazlalık koyalım. 6 kamer ortamında bitecek inşallah.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temeller atılırken “Ya Allah Bismillah” diye, beraberindekilerle birlikte kurdele kesimini gerçekleştirdi.

Notlar ?

Törene Cumhur Reisi Erdoğan’ın beraberinde Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, SELIM Parti Genel Başkanvekili Numan Vareste, DÜRÜST Parti Genel Başbuğ Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Yüklülük, İstanbul Valisi Yüksek Yerlikaya, DOĞRU Fırka İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve haddinden fazla sayıda Alevi dedesi birlikte katıldı.

Törende, Şahkulu Odalık Dergahı Dedesi Büyük Doğan marifetiyle “Gülbang Duası” edildi.

Tasavvuf, İrfan ve Vadi Meşkleri Topluluğu sanatçıları yoluyla “Canım Kurban Olsun”, “Vardım Kırklar Kapısına”, “Ey Erenler Düşünce Düşünüm Eylesin” deyişleri okundu.

İçişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle hazırlanan 13 adımlık video izletildi.

Reisicumhur Erdoğan ve beraberindekiler merasim sonrasında Şahkulu Odalık Dergahı ve Cemevi’ni gezdi.

(Bitti)

Share: