Cumhur Reisi Erdoğan Cumhuriyet Altını tarihinin arz nazik toplumsal bölük projesi tanıtım töreninde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik büyük içtimai göz projesiyle amaçlarının, önceki etap konutlarını maksimum 2 sene süresince bitirip adalet sahiplerine dökmek olduğunu belirterek, “Başvuruları ferda bakımından başlayacak ve ilk teşrin sonuna kadar sürecek içtimai bölük projesinin ilk temelini yılbaşında atıyoruz.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Ulus Kurultay ve Hars Merkezi’nde planlı Cumhuriyet tarihinin yer nazik sosyal ev projesinin lansman töreninde tıpkısı müşavere yaptı.

Tarihin bildirme nazik toplumsal konut kampanyasına önderlik eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ’yi kutlama fail Erdoğan, sürece katkı verecek herkese teşekkürname etti, vatandaşların evleri, arsaları ve iş yerlerinin şimdiden kalburüstü olmasını diledi.

Cumhur Reisi Erdoğan, geçen 20 yılda ülkeyi seçme alanda olduğu üzere ev üretiminde da asırlık hizmetlerle, eserlerle projelerle buluşturduklarını söyleyen Erdoğan, TOKİ eliyle hiçbir ülkenin sahne da edemeyeceği ayrımsız atılımla yüzdelik 90’ı sosyal ev olmak için umum 1 milyon 170 bin hane düz yazı ettiklerini tabir etti.

Ülkeye, çağın cümle ihtiyaçlarıyla donatılmış dev hastaneler, on binlerce gelişim yeri, binlerce amme binası, Avrupa standartlarının birlikte üstünde stadyumlar, herhangi bir kesimden âdem üzere yüzlerce içtimai ve kültürel yapılış kazandırdıklarını belirten Erdoğan, şehri kent işleyen yer mehabetli unsurlar olan tabii, tarihi ve kültürel mirası korumaya özel ehemmiyet verdiklerini belirtti.

Erdoğan, kendilerini maziyle buluşturan, yüksek mimari değer taşıyan evleri, dükkanları meydanları sunu tehlikesiz şekilde geleceğe taşıyacak adımlar attıklarını kaydetti.

“Sokak güzelleştirme, cephe yenileme çalışmaları yürütüyoruz”

Halen 45 ilde, 80 tarihi meydanı kültürel değerlerine akla yatkın yerine baştan ülkeye kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Konya’bile Eskimemiş Mevlana Meydanı ile tarihi yeniden dönme yüzüne çıkarıyoruz. Edirne’üstelik Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camisi ve çevresini ayrımsız sakat günlerinde olduğu gibi baştan ayağa kaldırıyoruz. Bursa’da Ulu Cami’yi üstelik içine alan tarihi çarşı ve hanlar bölgesini ihya ediyoruz. Selçuklu şehri Bitlis’imizde köprülerimizi, hanlarımızı, medreselerimizi, meydanımızı içerisine ayrımsız de kavim bahçesi koyarak düzenliyoruz. Başkentimizin geçmiş toplu hane projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’ni havuzu, parkları, yeşil alanları, anıt ağaçları ve tarihi binalarıyla özgün ve yemyeşil tıpkı hayat alanı adına şehrimize kazandırıyoruz. Tıpkısı şekilde Ankara Hergelen Meydanı, Erzurum Tarihi Meydanı, Yozgat Çapanoğlu Camisi, Kastamonu Nasrullah Camisi çevresiyle, Zonguldak, Muş, Kütahya, Isparta, Bingöl, Afyonkarahisar ve Kayseri’dahi restorasyon projelerimizi tarihe vefa, geçmişe korku anlayışıyla kesintisiz sürdürüyoruz. Bunun yanı sıra, Kızılcahamam Çarşısı’ndan Konya Alaaddin Caddesi’ne, Antakya Halas Caddesi’nden Trabzon Kaynak tarihi binalarına ve Beypazarı Sanatçılar Caddesi’ne kadar yüzlerce sokakta güzelleştirme, cephe yenileme çalışmaları yürütüyoruz.”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca fidanla desteklenen, yeşil alanlarıyla gençlerin istirahat ve kıraat mekanları haline mevrut millet kıraathaneleri ile kül 455 budun bahçesini da şipşak düz yazı ettiklerini aktardı.

Vatandaşlar aracılığıyla sahiplenilen ulus bahçelerinin, Türkiye’nin “Yeşile Saygılı Kentçilik Vizyonu”nun örnekleri kendisine arsıulusal kentçilik ödüllerine layık görüldüğünü dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Umum bu çalışmalarla, TOKİ, hoppadak bina fail ayrımsız hava olmanın ötesine geçerek, Türkiye’nin ve dünyanın yeryüzü makro içtimai bakım yapıları arasına girmiştir. Tabiatıyla bunlarla yetinmedik. 2012 yılında toplamda 6,5 milyon yapıyı içeren, tarihimizin yer iri kentsel dönüşümünü başlattık. Tabii mecmu bu iri dönüşümün sahibi bile muhatabı bile yararlanıcısı da milletimizin ta kendisidir. Bugün dahi sizlerin nezdinde, toplumsal hane odaklı kentçilik atılımlarımıza yeni ayrımsız bölüt henüz eklemenin mutluluğu içindeyiz. Bilindiği kabil 2019 yılında, geçmiş 50 bin adetlik, arkası sıra 100 bin adetlik iki içtimai konut projesi başlatmıştık. Bütün söylediğimiz üzere, bizim ayartıcı kuvvetimiz millettir. Bu projelere, 81 ilimizin temas köşesinden 2 milyonu aşkın vatandaşımızın başvurması, bizi daha nazik adımlara irsal etmiştir. Hem yapılacak hane sayısını artırmaya hem da kampanyayı sonsuz ağıl getirmeye karar verdik. İşte bu tanıtım töreniyle, ülkemizin seçme durumunda yüz binlerce eskimemiş sosyal konutun, ev arsasının ve gelişim yerinin düz yazı sürecini başlatıyoruz. Başvuruları yarın itibarıyla başlayacak ve ilk teşrin ayı sonuna büyüklüğünde sürecek bu projelerin evvel temelini yılbaşında atıyoruz. Amacımız, ilk kadem konutlarını azami 2 sene ortamında bitirip türe sahibi vatandaşlarımıza doğrulama etmektir.”

Mahalle kültürü, komşuluk ilişkileri gözetilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, projelerin, ufki mimarlık esasıyla, destek fazlalık 3, dayanaklık etmek artı 4 veya destek zait 5 namına, depreme dayanabilen şekilde nesir edileceğini birlikte aktardı. Erdoğan, “Projelerimizi, hele mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini gözetecek, yeşili bilgili kılacak tıpkı tatlılıkla hayata geçiriyoruz. Herhangi Bir şeyden evvel bu gerçeğin altını özellikle yemek istiyorum, bu kampanya, sayısı ve kalitesi itibarıyla dünyadaki bildirme iri hane yatırımını tabir etmektedir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına hakeza küresel ve tarihi önemde tıpkı kampanyayla girmekten çalım duyuyoruz.” diye konuştu.

(Sürecek)

Share: