Cumhur Reisi Erdoğan, Mikro Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Sükse Bağış Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Demokrasi ve kalkınma amacında yüzyıllık benzeri sıçrama gerçekleştiren ülkemizin bire bir defa henüz bir oyunlarla yolundan çıkartılmasına, kazanımlarından edilmesine, hedeflerinden uzaklaştırılmasına izin veremeyiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’dahi bir otelde planlı Ancak Dışı Üstencilik Hizmetleri Başarı Bağış Töreni’nde konuştu.

Cumhuriyetin kuruluşundan sonra başlatılan şişman atılımın önünün ilerleyen yıllarda nasıl kesildiğini, siyasette, ekonomide, sanayide, diplomaside pekâlâ adım adım kıskaca alındığının bugün elan gani görüldüğünü tamlayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“zaman zaman sosyal kırık hatları harekete geçirilerek, bazı bazı çöllük siyasal çekişmeler körüklenerek zaman zaman darbelerle milli emir çiğnenerek oynanan oyunların amacı hep aynıydı. Bu misyon Türkiye’nin tarihi birikimini, coğrafi gücünü, milli imkanlarını harekete geçirmesini engellemekti. Maatteessüf bu sinsi tuzakların çoğuna düştüğümüz de aynı gerçektir. El Erki ve kalkınma önünde asırlık bire bir sıçrama gerçekleştiren ülkemizin bir nöbet daha aynı oyunlarla yolundan çıkartılmasına, kazanımlarından edilmesine, hedeflerinden uzaklaştırılmasına müsaade veremeyiz. Mesele politik rekabet değil, ülkenin ve milletin bekası meselesidir. Bu ülkenin 85 milyon vatandaşının değme birinin de bugüne ve geleceğe aynı yaklaşımla bakacağına, akım tarzını ona göre belirleyeceğine ilgiyle inanıyorum.”

“Türkiye, toptan hesaplı krizi fırsata yöneltme üzerine yeryüzü kalburüstü ülkedir”

Küresel ekonomideki dengesizliklerin Türkiye’ye olan etkilerinin farkında olunduğunu vurgulayan Reisicumhur Erdoğan, ” Herhangi Bir hangi büyüklüğünde birileri tehlike tellallığı yaparak milletimizin moralini bozmaya çalışsa bile Türkiye, global iktisadi krizi fırsata atıf üzerine genişlik kudretli ülkedir. Pahalılık diyerek, getiri diye, düzey diye niteleyerek sorunlarımız namevcut mu? Elbette var. Amma elimizdeki imkanlar ve önümüzdeki fırsatlar öylesine iri kim hemen bunlara takılıp kalırsak ülkemize yazık ederiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve ekonomisiyle ilgili “sanki” yorum yapanların tespitlerinden feyiz temennilerini dile getirmelerinin gerideki ana niyetlerini gösterdiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Deminden birileri diyor kim ‘Türkiye’üstelik istihsal bitti, işçisinden çiftçisine hep perişan.’ Peki nesep öyle mi? Tarımda, hem çok gür rekolte elde ettiğimiz hem dahi verdiğimiz çalım fiyatlarıyla üreticilerin yüzünü güldürdüğümüz bir dönem yaşıyoruz. Turizmde, müstevli döneminin kayıplarını telafi etmenin ötesinde kazançlar sağlayacak derecede kalburüstü bire bir mevsim geçiriyoruz. Enerjide, Avrupa’nın adeta göden krampları geçirdiği tıpkısı kışa biz gayet şen şekilde hazırlanıyoruz. Sanayide, ülkemizin seçme yerinde fabrikalar boyuna çalışıyor. Kamyonlar, trenler, gemiler, uçaklar para taşımaya, yetişemiyor. Aut ticarette, ihracatta seçkin kamer rekor üstüne rekor kırıyoruz. İstihdamda 31 milyona yaklaşan etkin sayısıyla tüm tarihimizin yeryüzü efdal seviyesine başarmış durumdayız. Ne alanda ülkemizi Avrupa’yla, dünyayla karşılaştırırsanız karşılaştırın terazinin bizim bulunduğumuz kefesi aheste basıyor. Diyorlar ki ‘Onlarda para şişkinliği yüzdelik 9. Bizde yüzde 80’e dayandı.’ İyi bile onlardaki yüzdelik 9 enflasyonun konuşu ve içtimai sonuçlarıyla bizdeki enflasyonun etkileri ayrımsız değil kim. Bunu hele masaya yatıracaksın.”

“Ekonomi politikamızı uygulamayı sürdürüyoruz”

İşçisinden memuruna, rastgele kesimden vatandaşın gelir kaybını, enflasyonun üzerindeki ücret artışlarıyla telafi ederek enflasyonun sosyal etkilerini sınırlandırdıklarını ifade fail Reisicumhur Erdoğan, “Avrupa’de besin başta almak amacıyla temel ihtiyaç maddelerindeki fiili karşılık artışıyla ücretlere yapılan artış arasında öylesine yoğun uçurumlar var kim, insanlar sokaklara dökülmeye başladı. Nişan faizleriyle, pahalılık arasındaki 5-6 katlık farkları söylemiyorum. Piyasaları paraya boğarak krizi bastıranlar demincek kişmiri kişmiri bu denyo politikanın bedelini şüphesiz ödeyeceklerini düşünüyorlar. Biz bu sıkıntıların hiçbiriyle yüz yüze değiliz.” diye niteleyerek konuştu.

Ne bütçe disiplininden ödün verdiklerini hangi finansal araçları hoyratça kullandıklarını ne da sosyal yıkımların yolunu açtıklarını söyleyen Erdoğan, “Hamdolsun yatırım, istihdam, üretim, dış satım ve cari aşkın marifetiyle ülkemizi büyütme üzerine yerleşmiş iktisat politikamızı hedeflerimize akıllıca şekilde uygulamayı sürdürüyoruz.” dedi.

“Sonuç dönemde vezneci kredilerindeki sıkıntıların kaynağı ekonomi programımız değil finans kesimi ile başlıca fasıl arasındaki arızi bire bir yaklaşım farklılığıdır.” değerlendirmesinde mevcut Reisicumhur Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu farklılığın yeryüzü bodur sürede, istihsal ve istihdam odaklı büyümeyi destekleyecek şekilde şümullü ayrımsız uzlaşmaya dönüşeceğine inanıyorum. Görüldüğü kabilinden bakış açımızı genişlettiğimizde karşımıza birilerinin bize ısrarla dayattığı maneviyat bozukluğu fotoğrafı namına umutlarımızı güçlendiren ayrımsız levha çıkıyor. Eksikleri tamamlayarak hataları düzelterek elimizdeki işleri bir anda tamamlayarak yeni projeler geliştirerek ülkemizi önceki 2023’e ulaştıracak, arkası sıra da 2053’e uzanan yola güvenle çıkacağız. Bilcümle söylediğim gibi bunu dahi beraberce yapacağız. Dikkat ederseniz dünya ekonomisinde bile ülkemizde de ölçekler çokça değişmiştir. Cemaziyelevvel çokça iri, çok erişilmez gözüken rakamlar zaman alışılagelen erişilebilir, ulaşılabilir seviyeler haline gelmiştir.”

“Büyük değişimi beyan etmek yalınç olmuyor”

Türkiye’üstelik 20 yıl hayalet da edilemeyen çokça sayıda eser, hizmet ve yatırımın bugün günce hayatın rutini haline dönüştüğünü tamlayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Yaşı 35-40 üzerinde olanlar, dünyadaki ve ülkemizdeki bu değişimi kendi tecrübeleriyle mukayeseli olarak değerlendirebilme imkanına sahiptir. Fakat hakeza tıpkısı tecrübeye, böyle bire bir karşılaştırma imkanı olmayan gençlerimize, dünyadaki ve ülkemizdeki büyük değişimi göstermek kolay olmuyor. Zira karşımızda bilgisayarıyla, tabletiyle, çökertme telefonuyla, internetiyle, toplumsal medya mecralarıyla, birçok iletişim alternatifleriyle, e-Devlet’iyle, e-Tecim’iyle, bıkılmayan marifet kaynaklarıyla, sınıf mevcudu az, kitabı ücretsiz, modern terbiye kurumlarıyla, dilediği hastaneden dilediği hizmeti alabildiği afiyet sistemiyle, acun ile mıhsıçtı etkileşim içindeki avlu biçimiyle, elan birçok imkanlarıyla büyüyen ayrımsız cahillik var. Bu gençlere vesayetin kıskacındaki, darbelerin gölgesindeki, yokluğun ve yoksulluğun pençesindeki ayrımsız Türkiye’üstelik yaşamanın hangi manaya geldiğini anlatmak yoz çok zor. Bir durumu hisse senedi dünyasındaki torunlar ortada bile görüyoruz. Sakat tüfekler, yatırımın, üretimin, aksiyon yapmanın, mülk kazanmanın, ayakta kalmanın ne gitmek olduğunu çokça bereketli agâh.”

Tendürüst iş insanlarının Türkiye’nin topluluk olduğu hayat dolu altyapı, girişimcilere sunulan şümullü destekler ve dünyanın önlerine getirdiği fırsatlar yardımıyla ayrımlı benzeri iklimde hayata atıldığına dikkati çeken Erdoğan, bu gerçeğin gençlerin hayatta herkesten daha çabuk kat alacağının, Türkiye’ye herkesten daha çok katkıda bulunacaklarının, Türk milletine herkesten daha çok bakım edeceklerinin işareti kendisine gördüğünü dile getirdi.

Çok sayıda güzel şirkette ikinci, üçüncü, dördüncü nesillerin külfet üstlendiğini gördüklerinde geleceğe olan güvenlerinin arttığını tamlayan Erdoğan, Türkiye’birlikte dünya çapında hisse senedi özne şirketlerin kurumsallaşmasının hararetli olduğu ölçüde bu güvenin birlikte o derece derinleşeceğini ve sağlamlaşacağının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin gayretleriyle mümasil tıpkı gelecekte Türkiye’nin dünyanın sunu balaban uluslararası müteahhitleri listesinde çok daha aşkın sayıda firmayla oyun edildiğinin görüleceğine inandığını kaydetti.

Bergüzar alanları kutlayan Erdoğan, gayretlerin, başarıların ve kazançların artması temennisinde bulundu.

Notlar

Törene, Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Tecim Bakanı Mehmet Muş de katıldı.

Konuşmaların ardından, ödüle layık görülenlere, ödüllerini Cumhur Reisi Erdoğan verdi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Aziz yoluyla Cumhur Reisi Erdoğan’a, Türkiye Müteahhitler Birliğinin 1955 yılına ilişik yapılış nizamnamesi arz edildi.

(Bitti)

Share: