Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin ve Gaziantep’teki gidiş geliş kazalarına ilişkin “Yapılan soruşturmalar neticesinde failler hakkında müstelzim işlemler yapılacaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi.

Sözlerine, Gaziantep ve Mardin’üstelik meydana gelen trafik kazalarında hayatlarını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyerek başlayan Erdoğan, bu belalar ile Rize’deki kazada yaralanan vatandaşlara Allah’tan iflah diledi.

Gaziantep ve Mardin’deki kazaların mecmu boyutlarıyla soruşturulduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Biz, ülkemizin ciharıyek yanı sıra vatandaşlarımız güvenle, konforla, hemencek istedikleri yerlere gidebilsinler, geri hizmet hizmetler kesintisiz sürdürülebilsin diyerek Cumhuriyet tarihinin bildirme büyük eriştirme yatırımlarını yaptık. Buna rağmen böyle beyin almaz facialarla karşılaşmaktan hava üzüntülüyüz. Yapılan soruşturmalar neticesinde failler karşı gereken işler yapılacaktır. Bunanla kalmayacak, benzer kazaların tıpkısı elan yaşanmaması için trafik ve kurgu güvenliği özellikle tevessül etmek üzere değme alanda ihtiyaç mahsus tedbirleri belirleyerek acilen uygulamaya geçireceğiz. Attığı seçme adımı ‘İnsanı yaşat ki ihtişam yaşasın’ ilkesine bakarak belirleyen tıpkı hükümet adına ‘Önce insan’ anlayışıyla bu meselenin üstelik üstesinden gelmekte kararlıyız. Araçla veya palyatif olarak trafiğe çıkan vatandaşlarımızı tıpkı sefer elan kurallara kelimesi kelimesine uyma etmeye, can ve mülk güvenliklerini tehlikeye atacak temas cins davranıştan uzak durmaya nida ediyoruz.”

Kazalarda çetin mağduriyetlerin küçümseme bahis akarsu olduğunu tabir eden Erdoğan, “Bunun üzere bile lüzumlu devlet kendisine 250 (bin liralık) zait 50 (bin teklik) Ev ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığımız, bunun birlikte firma, 250 (bin liralık) dahi onların desteğiyle bu olayda hayatını kaybeden kardeşlerimizin ailelerine bu desteği sağlamış oluyoruz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Allah’tan Türkiye’yi ve milleti rastgele türlü kazadan, afetten, musibetten muhafaza etmesini diledi.

“Vatandaşlarla özlem giderdik”

Akıbet bakanlar kurulu toplantısından bu yana Türkiye ve milleti ilişik stabil çokça düzentileme yaptıklarını tamlayan Erdoğan, Faziletli Askeri Şura Toplantısı’nda Karaca, Deniz ve Gelgel Kuvvetlerindeki terfileri görüşüp karara bağladıklarını, peşi sıra da görevlendirmeleri yaptıklarını hatırlattı.

Şanla, şerefle yürüttükleri görevlerini başarıyla tamamlayarak emekliye ayrılan tamlık komutanlara Türkiye’ye olan hizmetleri nedeniyle teşekkür fail Erdoğan, bakir rütbeleri ve görevleriyle Türkiye’ye haddinden fazla yüce hizmetlerde bulunacaklarına gönülden inandıkları subaylara başarılar diledi.

Salgın döneminde site ziyaretlerini seyrekleştirdiği üzere it canlı çok ile 2-3 yıldır gitmediğini dile getiren Erdoğan, tıpkı süredir hafta sonlarını mümkün olduğu büyüklüğünde site ziyaretleriyle değerlendirmeye mücahede gösterdiğini söyledi.

Bu çerçevede 6 Ağustos’ta Kocaeli’ni musahabe ettiklerini, burada hareket dünyasıyla bir araya geldiklerini, toplu açılış töreninde vatandaşlarla buluşup hasret giderdiklerini hatırlatan Erdoğan, “Bizleri bağrına basan vatandaşlarımızla hasbihal etmenin yanında, envestisman tutarı 8,5 milyar lirayı geçen yüzlerce eserin de şişman açım törenini gerçekleştirdik.” dedi.

“Eş değerlerimize odaklı icraat yürüteceğiz”

Dünyanın yer degaje 6’ncı diplomatik misyonuna topluluk ülkesi namına, değme yıl büyükelçileri Türkiye’üstelik tıpkı araya getirerek şümullü istişareler yaptıklarını, bu arada yıpranmamış hedefler belirlediklerini kaydeden Erdoğan bu yıl, “2023 ve Ötesinde Akil ve Şefik Türk Diplomasisi” temasıyla düzenlenen toplantı dolayısıyla 8 Ağustos’ta büyükelçilerle geçmişten bugüne uzanan ve geleceği kucaklayan idrak turu yaptıklarını aktardı.

Reisicumhur Erdoğan, “Dünya 5’ten büyüktür” diye tabir ettikleri küresel idare sistemindeki değişimde Türkiye’yi türe ettiği yere tarh mücadelelerini diplomatlarla başarıya ulaştıracaklarını vurguladı.

Hüseyin Gazi Vakfı Dergahı’nda Alevi Bektaşi vatandaşlarla Aşure Ayı orucunu açıp, sevgi ettiklerini hatırlatan Erdoğan, “Türkiye’nin ve Türk milletinin ayrılmaz tıpkısı parçası yerine gördüğümüz canlarımızla önümüzdeki dönemde daha mümasil, sebepsiz ve eş değerlerimize odaklı icraat yürüteceğiz.” dedi.

Türkiye’nin dünyanın önde mevrut deniz etüt filosu sahibi bir ülke haline geldiğinin konkre örneklerinden olan Abdülhamid Eğlek Gemisini Mersin Taşucu’ndan Antalya Gazipaşa açıklarındaki görev adına uğurladıklarını anımsatan Erdoğan, şunları ifade etti:

” Karadeniz’bile keşfettiğimiz 540 bilyon metreküplük doğal gaz sevincimizi bakir müjdelerle taçlandıracağımıza inandığımız bu sondaj gemimiz bir zamanda Akdeniz’deki haklarımızı ve çıkarlarımızı defans idealimizin üstelik ayrımsız sembolüdür. Bu iyicene uğurlama töreninin peşi sıra Akkuyu’daki nükleer santral inşaatımıza anbean incelemelerde bulunduk. İnşallah bu santralin geçmiş ünitesini önümüzdeki yıl devreye alarak ülkemizi enerjide dışa bağımlılıktan kurtarma uğrunda bakir ayrımsız kadem daha atacağız.”

“Koca enfrastrüktür kurduk”

Konya’dahi düzenlenen, 56 ayrımlı ülkeden sporcuların katıldığı 5’inci İslami Dayanışma Oyunlarının açılışını yaptıklarını tamlayan Erdoğan, Azerbaycan Reisicumhur İlham Aliyev özellikle kalkışmak için haddinden fazla sayıda izzet ve hükümet başkanının açılışına katıldığı İslami El Birliği Oyunlarının, sporun, dostluğu ve kardeşliği birleştirici, bütünleştirici, takviye edici vasfına katkıda bulunmasını diledi.

Balkanlardaki bacanak ve kardeş ülkelerle mümasil ilişkileri sürdürmeye, bölgede kırılganlığın arttığı bu dönemde hususi önem verdiklerinin altını çizen Erdoğan, bu kapsamda 10 Ağustos’ta Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile benzeri araya geldiklerini kaydetti.

Reisicumhur Erdoğan, eylülün geçmiş haftasında üç ülkeyi kapsayan Balkan turuna çıkacaklarını dile getirerek, Slovenya Reisicumhur Borut Pahor’u Türkiye’ye resmi ziyareti zımnında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde konuk ettiklerini anımsattı.

Türkiye’nin merbut akarsu kaynaklarını çalışkan ve verimli şekilde almak amacıyla baraj inşasına hususi ehemmiyet verdiklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Son 20 yılda ülkemize kazandırdığımız 605 yeni hidroelektrik santrali ile baraj sayımızı 703’e çıkararak bu doğrultuda heybetli mesafeler tekmil ettik. Sulama ve içmece suyu amaçlı barajlarla bu sayının 930’u bulduğunu da açıklamak isterim. Yaptığımız yatırımlar sayesinde ülkemizi hidroelektrik bati itibarıyla dünyada 9’uncu sıraya yükselttik. Akarsu depolama kapasitemizi 180 milyar metreküpün üstüne çıkartarak hem kuraklığa hem birlikte yeğin baskınlarına karşı mefret tıpkı enfrastrüktür kurduk. Çap Su İşlerimizin düzenlediği törenle 11 Ağustos’ta 34 hidroelektrik barajını henüz hizmete alarak, bu alandaki gücümüzü daha dahi artırdık. Yöntemince hizmete aldığımız barajlarımızın benzeri nöbet elan ülkemize kandırıcı olmasını diliyorum.”

(Sürecek)

Share: