Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi: (3)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yürüttüğü hudut dışı harekatlara iftira atan Tabipler Birliği Başkanıyla ilişik hâkimiyet harekete geçmiştir. Ayrıca bu ismin üstünde üstelik çalışmalarımızı yürütecek, gerekirse kanuncu düzenlemeyle bu ismin bile değiştirilmesini sağlayacağız.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi.

Erdoğan, ülkenin zenginliğini milletin herhangi bir kesimiyle adaletli şekilde paylaşma ilkesini, içtimai büyüklük projeleriyle hayata geçirmeyi sürdürdüklerini belirtti.

Türkiye’nin arz şümullü ve hareketli toplumsal programlarının DÜRÜST Öğür döneminde geliştirildiğini ve uygulandığını anlatım fail Erdoğan, “Bunun sebebi milletimizin eskisine bakarak anne ihtiyaçlarını karşılamakta artık gravite çekmeye başlaması değil, insanımızın hanay standardına ilişkin çıtanın yükselmiş olmasıdır.” diye konuştu.

İhtiyaçlar değiştikçe içtimai müzaheret programlarının içeriğini üstelik zenginleştirdiklerini, ihtiyaç duyduğu temas yerde ve herhangi bir durumda vatandaşın yanında olduklarını dile getiren Erdoğan, geçmişte elden yakacak ve gıda kadar birkaç başlıkta bindi alabilen ailelerinin, elektrikten katıksız gaza, kiradan kırtasiyeye açık tıpkısı alanda devleti yanlarında bulduklarını vurguladı.

Sosyal destek verilen kesimler bile engellilerden yaşlılara, eşi ahiret yolculuğu etmiş kadınlardan eğitim bilimi çağındaki çocuklara kadar kuşatıcı aynı zenginliğe ehil olunduğunu tabir eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yaklaşım bize medeniyetimizin ve kültürümüzün mirasıdır. Kavi çok gönül sultanına atfedilen mısralarda bu basiret şöyle anlatılıyor. ‘Başta çap, dilde say, elde fırsat var iken tut elinden düşmüşlerin, sana saadet yar iken. Kimseye kalıcı değildir, para-ü fehamet gümüş ü değerli. Benzeri hâlsiz ergin gönlü onarım etmektir hüner.’

Elimizde okazyon varken yokluktan yoksulluktan vurulan gönülleri düzeltmek, hem devleti yönetme sorumluluğumuzun hem da bir adam, tıpkısı Dindar yerine eş olduğumuz hassasiyetin gereğidir. Tığ takkadak bu makro ve faal arkalama sistemiyle herkesin elinden tutmakla kalmadık toplumsal bindi sistemimizin mantığını da değiştirdik. İhtiyaç sahibi olmanın hele ötesinde büyüğüyle, annesiyle, çocuğuyla bire bir bütün kendisine ailenin tamamını koruyacak, gözetecek, güçlendirecek çalışmalara ciddiyet veriyoruz.”

“Bu merkezlerde yürütülecek faaliyetlere 1,2 milyar teklik asıl ayırdık”

Aileye yönelik hizmetleri tevsi amacı taşıyan yıpranmamış tıpkı adımın müjdesini paylaşan Erdoğan, içtimai teavün ve dayanışma vakıfları eliyle kadınlara ve çocuklara müteveccih icraat üzere kurulan sülale bindi merkezleri ve toplumsal dayanışma merkezleri olduğunu hatırlattı.

Erdoğan, bu merkezlerde kadınları yaratıcı ağıl getirmeye, çocukların akranlarıyla zinde hisse senedi göstermelerini sağlamaya müteveccih cerrahi müdahale yürütüldüğünü söyledi.

Kadın hangi kadar faal olursa hem kişi hayatında hem çocuğunu yetiştirmede hem kül aileyi ayakta tutmakta o adım kudretli olacağına dikkati calip Erdoğan, serencam dönemde milli ve manevi değerleri bozma ederek familya yapısını yıkmaya müteveccih tehditlere alın alınan tedbirleri bu merkezleri güçlendirerek tahkim ettiklerini söyledi.

Erdoğan, “Bu amaçla ülkemizde halen faaliyette olan 330 Sülale Destek Merkezi sayımızı 656’ya, 47 Sosyal Tesanüt Merkezi sayımızı 116’ya çıkartıyoruz. Bu yaygınlaştırmada önceliği de Şarki ve Güneydoğu Anadolu bölgemize veriyoruz. Önümüzdeki yıl üzere bu merkezlerde yürütülecek faaliyetlere 1,2 bilyon teklik nesep ayırdık.” dedi.

“Hem bu kişiyle hem üstelik bu kurumla ait müstelzim adımlar atılacak”

“Türk Silahlı Kuvvetlerimizin yürüttüğü sınır ötesi harekatlara iftira atan Tabipler Birliği Başkanıyla ilişik hüküm harekete geçmiştir.” diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Ayrıca bu ismin üstünde dahi çalışmalarımızı yürütecek, gerekirse yasalı düzenlemeyle bu ismin üstelik değiştirilmesini sağlayacağız. Terör örgütünün diliyle konuşarak ülkesine ve ordusuna sefihane iftira eden böyle bir şahsın, adı Türk ile başlayan bir kurumun başında olmasının milletimizin beherglas ferdini erinçsiz ettiğine inanıyorum.

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığımızın yürüttüğü soruşturmanın sonuçlarına ve mahkemelerin vereceği kararlara göre hem bu kişiyle hem birlikte bu kurumla ilgilendiren müstelzim adımlar atılacaktır. Bu çerçevede bakanlar kurulu toplantımızda ilişkin bakanlarımıza Tabipler Birliği özellikle girmek amacıyla patika örgütlerinde eskimemiş benzeri yapıya geçilmesine müteveccih mevzuat çalışmalarının hızlandırılması talimatını verdik. Iz örgütlerini ideolojik saplantılarının borazanı haline getiren yıldırı örgütü destekçilerini, buralardan temizleyerek bu yapıları bünye amaçlarına makul faaliyetlere yoğunlaştırmakta kararlıyız.”

(Bitti)

Share: