Cumhurbaşkanı Erdoğan, Büyük Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Kütahya Toplu Küşat Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, ” Türkiye, yıllar önce tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak iktisadi modelini değiştirdiği amacıyla bu küresel fırtınadan arz bir iki kayıpla çıkacaktır, anca da oluyor.” dedi.

Erdoğan, 30 Ağustos 1922-2022 Iri Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Kütahya Şişko Açım Töreni’nde konuştu.

Milletin akıbet iki asrının kayıplarla, baştan ayağa kalkmalarla, varlığına ve ruhuna müteveccih saldırılara cebin direnmekle geçtiğini tamlayan Erdoğan, 6 yüzyıllık âlem devleti Osmanlı’yı tarihin tozlu raflarına uğurlarken dahi Cumhuriyet’i baştan kurarken dahi vesayetle, darbelerle, krizlerle yoğrulurken dahi bütün inançlarını dokuz canlı, umutlarını işlek tuttuklarını ifade etti.

Erdoğan, Milli Mücadele’yi kazanan milletin, Cumhuriyet’in kuruluşunun arkası sıra sahne ettiği mütekâmil, kalkınmış, müreffeh Türkiye’ye ulaşmak için bunca yoklamak mecburiyetinde kaldığına meni ederek, uzunca ayrımsız süre kalkınma hamleleri, demokrasi girişimleri, endüstrileşme gayretlerinin önünün kesildiğini, milli ve manevi değerleri zılgıt eden rastgele çeşit gelişmenin önünün sonuna kadar açıldığını belirtti.

İkinci Acun Savaşı sonrası Türkiye’den daha zor şartlarda kalkınma ve demokratlık mücadelesine giren ülkeler kısa sürede posta alırken, Türkiye’nin gelişigüzel 10 yılda ayrımsız yaşadığı darbelerle sürekli patinaj yaptığını anlatan Erdoğan, “Tek elbet bu, vakit kaybetmeden kişi eksiklerimizden, hatalarımızdan kaynaklanan bire bir buut değildi. Türkiye’nin her alanda köylü kalması amacıyla kurulan o mekanizmalar öylesine güçlüydü ki iyi oruçlu bazen girişimler bunun üstesinden gelmeye yetmiyordu. Bu süreçte merhum Menderes’in ve rahmetli Özal’ın gösterdiği kalkınma çabalarını, merhum Erbakan’ın ve rahmetli Türkeş’in sergilediği yerel, milli duruşu bilcümle takdirle anıyoruz.” diye konuştu.

“Ülkemizi, Cumhuriyet’in hedefi olan çağcıl uygarlık seviyesinin konusunda çıkardık”

Cumhur Reisi Erdoğan, hükümete geldiklerinde, iki asırdır altyapısı boşlama edilmiş, demokrasisi algın, ekonomisi bodur mevdu, politik ve askeri gücü sonsuz törpülenmiş ayrımsız Türkiye’yi devraldıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Derhâl kolları sıvadık. Türkiye’nin yüzyıllık altyapı eksiklerini 20 yılda tamamlayacak ayrımsız balaban kalkınma hamlesi başlattık. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye, sanayiden tarıma seçkin alanda ülkemizi Cumhuriyet’in hedefi olan çağcıl medeniyet seviyesinin üzerine çıkardık. Kalkınma hamlemizin önemi ve gücü, müstevli dönemiyle onu strateji eden küresel güvenlik ve konuşu krizi sırasında çokça elan bereketli anlaşılmıştır. Ümranlı ülkeler karışma parçalanmamış dünyanın dengeleri altüst olurken, biz hedeflerimize doğru yürüyüşümüze asla vuzuh vermedik. Ayrımsız şekilde demokraside de rastgele kesimden vatandaşımızın adalet ve hürriyet alanlarını genişleterek, sosyal gerilimlere ve terör örgütlerinin dayanak bulmasına vesile veren mecmu çarpıklıkları ortadan kaldırdık.”

Gabar, Cudi, Tendürek, Bestler Dereler ve farklı bölgelerde yapılan yıldırı operasyonlarını hatırlatan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Hep yıldırı inlerini bunların kafalarına kafalarına geçirdik mi? Mahdut zarfında, elverişsiz dışında bunu başardık mı? artık dahi başarmaya motamot bitmeme edeceğiz. Bu savaş elbette cılız gerçekleşmedi. Attığımız seçme adımda dışarıdan ve içeriden kaynaklanan nice engellerle karşılaştık. Birçok kavgalar verdik, birçok bedeller ödedik ama hamdolsun Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle hepsinin da üstesinden geldik.”

“Ekincilik Kredi Kooperatifleri sayısını 3 bine çıkaracağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, millete kazandırdıkları nişane ve hizmetlerin yanı sıra toptan ve lehçe gelişmelerde, Türkiye’yi seçme bakımdan dünyanın sunu ciddi ülkelerinden biri haline getirdiklerini söyledi. Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Zaman Türkiye’yi dünyanın arz iri 10 ülkesi arasına girmeyi hedefleyen aynı vizyona kavuşturduysak, bunu, akıbet 20 yılda kurduğumuz altyapıya ve verdiğimiz mücadeleye borçluyuz. Son dönemde milletimizin canını yakan bazı teessürat… Ama bu dünyanın birlikte sorunu. Siz bakmayın Avrupa’sından Amerika’sına büyüklüğünde mecmu kaslı ülkelerin, sanki böyle tıpkısı sorunları yokmuş kabil davrandığına. Güvenli olun onların başındaki kara bulutların taşıdığı kızdırma yağmurları, bizim yaşadıklarımızla karşılaştırma birlikte edilmez. Bak gaz bulamıyorlar. Şu anda marketlerin rafları Avrupa’üstelik boş. Demincek biz Tarım Emniyet Kooperatifleri’yle vatandaşımıza daha ucuza ürünlerimizi satmaya başladık ve bu artarak bitmeme edecek. 1300 modül marketi tezce 2 bin, 2 bin 500, 3 bine çıkartacağız ve benim vatandaşım Tarım Itimat Kooperatifleri’nden sıkıntılı yayın almaya devam edecek.

Türkiye, yıllar önce tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak iktisadi modelini değiştirdiği için bu global fırtınadan sunu az kayıpla çıkacaktır, anca dahi oluyor. İnşallah yılbaşından sonraları, aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların, vatandaşlarımızın günlük hayatlarındaki olumlu yansımalarını henüz gür göreceğiz. Bütün söylediğim gibi kardeşlerim, biraz sabır ve bundan sonra destek istiyorum. Çünkü bizim genişlik balaban gücümüz, birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimizdir. İnsanlarını güvenlik ve bolluk şemsiyesi altında yaşamaya alıştırmış ülkelerin temel krizi ise henüz yıpranmamış başlıyor. Üretim ve hazırlık kanallarındaki bozulmayı, mal alanındaki dalgalanmayı, işsizlikle gelişigüzel içtimai çalkantılar izlemeye başladığında hepsinin birlikte kuşkusuz çaresizce sağa sola yalpaladığını göreceğiz. Tığ ise bazı süfli sarsıntılara karşın mücadeleyi bırakmadan, istikameti bozmadan yolumuza devam ediyoruz.”

“2023 hedeflerini adım adım hayata geçirdik”

11 yıl geçmiş 2023 hedeflerini car ettiklerinde, birilerinin kolpo geçtiğini, yaşanılan onca hadiseye karşın hedefleri yavaş yavaş hayata geçirdiklerini ve eksikleri alelacele tamamlamaya çalıştıklarını anlatan Erdoğan, “Şimdi 2023 hedeflerimizden aldığımız güçle 2053 vizyonumuzu oluşturuyoruz ardından 2071 idealimiz ati. Bilcümle söylediğimiz üzere içre bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız.” diye niteleyerek konuştu.

DOĞRU Parti hükümetlerinde Kütahya’ya yapılan envestisman, düz yazı edilen ürün ve getirilen hizmetlere ilişik verileri paylaşan Erdoğan, son 20 yılda Kütahya’ya 26 bilyon lira değerinde envestisman yapıldığını söyledi.

Erdoğan, Kütahya’ya 2 bin 685 bakir sınıf yapıldığını, Kütahya Afiyet Üniversitesinin kurulduğunu, yükseköğrenim daraç yatak kapasitesinin 12 bin 493’e ulaştırıldığını aktararak, şu bilgileri verdi:

“Içtimai yardımlarda Kütahyalı ihtiyaç sahiplerine mecmu 1,7 bilyon teklik tutarında kaynak aktardık. Mecmu 1057 yataklı vagon 11 hastaneyle 43 keyif tesisi düz yazı ettik. 610 yataklı vagon Kütahya Kent Hastanemiz ile Domaniç Bütünleşmiş İlçe Hastanemizin inşaatı sürüyor. Çevre ve şehircilikte Kütahya’da TOKİ aracılığıyla 10 bin 783 konutun yapımını tamamlayıp doğruluk sahiplerine tasdik ettik, 2 bin 189 konutun yapımı devam ediyor. Şehrimizde 6 millet bahçesi projemiz var. Bunlardan birini tamamlayıp hizmete sunduk, 2’sinin yapımı, 3’ünün birlikte proje çalışmaları bitmeme ediyor.

Kütahya, Afyonkarahisar, Çeltek ve Eskişehir illerimizi kapsayan Frigya Vadisi’ni Anadolu’nun açıkça çekicilik müzesine dönüştürüyoruz. Bu bölgede kültür ve termal turizme dayalı olarak turizmin geliştirilmesi üzere şümullü çalışmalar yapıyoruz. Ulaştırmada Kütahya’birlikte 24 kilometreden devraldığımız mukassem misil uzunluğunu 317 kilometre ilaveyle toplam 341 kilometreye çıkardık. Halen yapımı süren çokça sayıdaki kere çalışmasının tıpkı kısmını önümüzdeki sene, bire bir kısmını üstelik ahir sene tamamlıyoruz. İl sınırları içindeki tamam demiryollarını sıfırdan yapmışçasına yeniledik.”

(Sürecek)

Share: