Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hacı Bektaş Veli’yi Ihtifal Töreni’nde Alevilikle özdeşleşen dizeleri okudu

Cumhur Reisi Erdoğan, Hacı Bektaş Uray Meydanı’nda Hacı Bektaş Iye’nin Hakk’a Yürüyüşünün 751. Yıl Dönümü Yâd Programı’na katılarak, vatandaşlara hitap etti. Konuşmasına alandakileri selamlayarak başlayan Erdoğan, “Hazreti Hünkar’ın yaşadığı ve ebedî uyku ettiği toprakların bereketini, feyzini paylaşarak, bu merbutiyet, barış, beraberlik ve muhabbet kapısında sizlerle birlikte durmanın memnuniyeti içindeyim. Rabb’im birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi sürekli eylesin diyorum. Bundan 751 yıl geçmiş Hakk’a giden Hacı Bektaş Veli Hazretleri ilkin tevessül etmek amacıyla bu toprakları imanlarıyla yoğurarak Anadolu’yu vatanımız haline getiren kül alpleri, erenleri, heves sultanlarını rahmetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.

“HACI BEKTAŞ VELİ İRFANI, ZAMAN BILE İNSANLIĞIN YOLUNU AYDINLATIYOR”

Cumhur Reisi Erdoğan, Ahmet Yesevi Ocağından başlayıp Kafkaslara ve Anadolu’ya, oradan Balkanlara ve dünyanın ciharıyek yanına yayılan Hacı Bektaş Veli irfanının, bugün dahi insanlığın yolunu aydınlatmayı sürdürdüğünü söyledi.

Alandakilerin çokluk olmasına vasıta olan Hazreti Hünkar’ın ifadesiyle, tevhidlerinin ‘bir olalım, anaç olalım, hareketli olalım’ üzerine kurulu olduğunu tamlayan Erdoğan, şöyle devam etti: “On Paralık lacerem Hacı Bektaş Ege, Taif’te kendisini taşlayanlara, ‘Yarabbi, bunlara merhametinle pazar ten, çünkü bunlar bilmiyorlar, ola ki soylarından adalet bulacak insanlar gelir’ diyen Hazreti Sefir Aleyhissalatu vesselamın varisi yerine tayin ettiği alimlerimizdendi. Esasen on paralık nasıl Hazreti Hünkar, Sıffin’de Cemel Vakası sırasında kendisine kılıç çekenlerin, henüz sonraları cenaze namazlarını kıldırıp onlar üzere dua fail Hazreti Yüksek Radıyallahu Anh’in yolundan gidenlerdendi.

“HACI BEKTAŞ’IN İRFANINA TALİP GÖRÜNMEK ÖYLE CILIZ DEĞİLDİR”

Hacı Bektaş Iye Hazretlerinin irfanına arzulamak anca macerasiz değildir. Seçme şeyden geçmiş, Elçi Efendimizin, insanların Hazreti Yoksulluk ve Hazreti Havva’dan beri gerçeklik için olduğu kabilinden diyanet amacıyla de cömert oldukları öğüdüne uygun şekilde birliğimize kabullenmek ve ayrılıktan uzak durmak mecburiyetindeyiz. Hamdolsun, yaşadığımız kimi acılara karşın, kavim namına Peygamberimizin bu öğüdünü genişlik samimi şekilde biz sahiplendik. Bunu dahi Cenabıhak’ın milletimize şans ve ağırlama ettiği hasletlere, önderlere, lütuflara borçluyuz.”

“HZ. PEYGAMBER’E SARSILMAZ BİR BAĞLILIK DUYUYORLARDI”

Sarıklı Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş Veli, Lokmanı Perende, Kardeş Evran, Mevlana, Seyyit Mahmut Hayrani gibi Adalet dostu önderlerin bıraktığı mirasa hangi büyüklüğünde cimri sarılırsa, geleceğe da o adım güvenle bakılacağını rapor eden Erdoğan, “Bu Doğruluk dostlarının yer makro özelliği, Hazreti Peygambere sarsılmaz tıpkısı korelasyon ve ehlibeyt sevgisi yanında, inançlarını hayatlarının seçme anına yansıtarak birer irfan abidesi haline karışmak kanalıyla insanların gönüllerini kazanmış olmalarıdır.” dedi.

“ARZU, ALLAH’IN GÖRÜNDÜĞÜ VE BAKTIĞI YERDİR”

Hacı Bektaş Veli’nin kaynağını Kur’an-ı Kerim’den düzlük “dört husus kırk keyif” esasıyla yaptığı hizmetlerin, bugün insanların hayatına alnaç veren, vermesi gereken ilkeleri anlatım ettiğini vurgulayan Reisicumhur Erdoğan, şunları söyledi: “Milletimiz, genişlik sıkıntılı dönemlerinde dahi, her bir kapının imanla, tövbeyle, tevazuyla, edeple başlayan makamlarını hayatlarında yaşatarak aşmayı başarmış, maddi ve manevi kurtuluşa ermiştir. Moğol istilasından Çanakkale Savaşı’na, Milli Mücadele’den serencam 40 yılımıza damgasını vuran terörle mücadeleye büyüklüğünde maruz kaldığımız tamam dirimlik sınamaları, bu akide ve azimle geride bıraktığımıza inanıyorum. Verdiğimiz mücadelelerin hayırla neticelenmesini, ‘Gönül, Cenabıhak’ın göründüğü ve baktığı yerdir’ diyen Hazreti Hünkar ilkin gelmek için, erenlerin, gönül sultanlarının dualarına medyun olduğumuzu da biliyoruz.

ERDOĞAN’IN OKUDUĞU DİZELER, IHTIFAL TÖRENİNE NITELIK VURDU

Öyleyse, Hazreti Hünkar’ı rahmetle anarak, ikrarımızı verelim: ‘Tanrı, eyvallah kapısında, döktüğün varsa doldur. Ağlattığın varsa güldür. Yıktığın varsa kaldır. Akilane gez, dost gönlünü incitme. Dolma gelir, kovu gammazlama. Yasak yiyecek, zina etme. Elinle koymadığını kabul etme. Gözünle görmediğini gelir. Hulul gelme, dönme deveran. Gelenin malı, dönenin canı. Bu kat kıldan köprüdür, geçemezsin. Demirden leblebidir, çiğneyemezsin. Ateşten gömlektir, giyemezsin. Mürailik ile perestiş, eş koşma ile taat imkânsız. Söylediğin meydanın, sakladığın senin. Tanrı, eyvallah.”

Cumhur Reisi Erdoğan, şunları kaydetti: “Peki, milletimiz aha bu şuurla, bize iki dünyada birlikte kut kapısını, ‘marifet nefsi gidermek değil, bilmektir’ diyerek gösteren Hazreti Hünkar’ın irfanını gittiği değme yere taşımıştır. Tarihimizde bunun, Timur’un ‘Sizden dahi ölen oldu, bizden de, peki kim şehit?’ sorusuna, ‘Vatanımızı savundukları amacıyla bizim ölülerimiz şehittir.’ diyen Baba İlyas gibi örnekleri vardır. Tekrar, Hazreti Elçi Aleyhissalatu vesselamın emanetini korurken askerleriyle gelişigüzel çekirge yiyerek hayatta kalan Fahrettin Paşa’ya bu cesareti ve azmi veren üstelik tıpkı irfandı. Hamdolsun, bugün da bukanak bastığımız, bayrak gösterdiğimiz temas yerde bu irfanın kere göstericiliğinde yürüttüğümüz faaliyetlerle farkımızı ortaya koyuyor, gönüller kazanıyor, kalımlı izler bırakıyoruz.”Share: