Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” anne atma töreninde çağ verdi: 2028’e kadar 500 bin konutun tamamını bitireceğiz

8 milyona yakın adam başvurduğu “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamındaki 5 bin 615 sosyal konutun evvel temelleri atılıyor. Cumhur Reisi Erdoğan Ankara’üstelik planlı törende konuşuyor.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMLE ÜRETİLEN EV SAYISI 3 MİLYONU BULDU”

Reisicumhur Erdoğan, “Göreve geldiğimizde TOKİ yoluyla mensur edilmiş bölük sayısı 43 bindi. Bugün 1 milyon 170 binin üstüne çıkardık. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen konut sayısı 3 milyonu buldu. Ülkemizde 28.5 milyon konutun 13.5 milyonunun akıbet 20 yılda nesir edildiğini görüyoruz. Bugün Ankara’da 2 bin 171, Kırşehir’da 458, Yozgat’ta 141, Konya’da 206, Kahramanmaraş’ta 210, Diyarbakır’dahi 158, Elazığ’birlikte 88, Tunceli’bile 118, Erzurum’da 158, Amasya’de 87, Bolu’dahi 206, Zonguldak’ta 595, Afyonkarahisar’de 364, Uşak’ta 158, Manisa’bile 78, Münevver’birlikte 265 ve Muğla’üstelik 154 göz olmak için 5 bin 615 konutun temeli atılıyor.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Evvel Kovid-19 salgını ile sarsılan sonra Rusya- Ukrayna Savaşı ülkemizi de etkiledi. Icar fiyatlarında sülale sahipleri, kiracılara zulmetti. İşte bunun konusunda kira çoğalma sınırlamaları kabilinden tedbirleri hayata geçirirken eş anlı yerine birlikte arzdaki artışı realizasyon edecek bu çalışmaları başlattık. Sonuç dönemde 2019’dahi 50 bin aynı ahir yıl de 100 bin haneyi kapsayan iki ayrı toplumsal bölük projesine milletimizin gösterdiği ilgiden birlikte aldığımız cesaretle Cumhuriyet tarihinin sunma iri kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin göz, 250 bin arsa ve 50 bin hisse senedi yeri kampanyamız işte bu hazırlığın neticesidir.

“SUNU BÜYÜK MÜKAFAT, ALDIĞIMIZ DUADIR”

Daha sonraları yer sayısını ne yaptık 1 milyona çıkardık. Ne dedik? Ad Çekme ile bu arsaların üstelik dağıtımını yapacağız. TOKİ desteği ile kendi evini yarmak talip bilcümle vatandaşlarımızı bu kampanyaya dahil ettik. Atacağımız girişim nedir? Atacağımız aşama şu; Altyapıyı tığ yapacağız konutu birlikte vatandaşımız yapacak. Ülkemizde TOKİ’nin kendilerine sunduğu imkanlarla ev sahibi olabilmiş şu anda milyonlarca vatandaşımız var. Bizim amacıyla arz nazik mükafat bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır.

“BAŞVURU SAYISI 8 MİLYONA YAKLAŞTI”

Kampanyaya referans sayısının 8 milyona yaklaşması ne büyüklüğünde akla yatkın bir iş yaptığımızı, ne balaban bir ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir. Göz ve arsalarımızın hacısı hocası hizmete girdiğinde yaklaşık 6 milyon vatandaşımız elan rahat, elan emin yuvasına kavuşmuş kısaca yarım milyon insanımızı istihdam edecek iş yerleri faaliyete eski olacaktır. Projemizi açıkladığımız tarihten çabucak 40 bölüm sonradan yaptığımız bu esas atma töreni birlikte milletimize olan taahhütlerimiz konusundaki hassasiyetimizin yanında gelişim yapma kapasitemizin büyüklüğünü göstermektedir. Temelini attığımız geçmiş adım 5 bin 615 hane Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Kültürlü, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Uşak, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerimizi kapsıyor.

“TEMELLERİ 81 İLİMİZİN TAMAMINDA YAYGINLAŞTIRACAĞIZ”

Hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri güdük bir sürede 81 ilimizin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracağız. Türkiye ekonomisi proje kapsamında yapılacak 900 bilyon liralık yeni yatırımla 2 trilyon teklik ivme kazanacaktır. İnşallah meze verdiğimiz şekilde 2 yıl süresince 250 bin konutluk önce etabı 2028’e kadar de 500 bin konutun tamamını bitirip türe sahiplerine teslim edeceğiz. Akşam Ezanı başka sabahleyin ayrıksı, yalan yok ha. Hangi dediysek o. Bugüne kadar hangi dediysek o. TOKİ’nin yapılmış konutlarını biliyorsunuz bunları hep görüyorsunuz. Esas atma törenimizi Malatya ve Elazığ depremlerinin üçüncü, İzmir depreminin ikinci yılında yapıyor olmamız birlikte antrparantez anlamlıdır. Depremle sarsılan şehirlerimizdeki vatandaşlarımızı 40 bin göz mensur ederek kuşkusuz yer bodur sürede yuvalarına kavuşturduysak inşallah bu projeyi da ayrımsız kararlılıkla hayata geçireceğiz. Bu tarihi projenin hazırlıklarını yürüten ve icrasını gerçekleştiren Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza, TOKİ’mize, müteahhit firmalara, mimar, mühendis ve işçilerimize şahsım, milletim namına teşekkürname ediyorum.”

Share: