Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Asıl Atma Töreni”nde konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Başlattığımız bu akıbet kampanyayla TOKİ vasıtasıyla milletimize sunduğumuz ev sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Ayrıca kentsel inkılap projeleri bile derakap ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen bölük sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır.” dedi.

Erdoğan, Sincan Lale Meydanı’nda “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Ana Atma Töreni”hangi katıldı.

Buradaki konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, bugün gazi başşehir Ankara’nın adamakıllı ilçesi Sincan’de, Türkiye’nin arz nazik göz, aksiyon yeri ve arsa kampanyasının ilk esas atma törenini gerçekleştireceklerini belirtti.

Türkiye’nin 2. Acun Savaşı sonrası savruk, programsız ve berenarı çabuk ayrımsız şehirleşme sürecine girdiğini hatırlatan Erdoğan, köylerden kaymakamlık ve devlet merkezlerine, hassaten büyükşehirlere yönelen toprak kayması yönetecek önsezi olmayınca, ortaya gecekonduların ve gayrisıhhi beton yığınlarından oluşan yerleşim alanlarının çıktığını söyledi.

Bir yandan çabucak artan nüfusun ev ihtiyacı yeterince karşılanamazken, değişik yandan mensur edilen yapıların maharet kontrolünün yapılamadığına dikkati çekici Erdoğan, bu sağlıksız yapılaşma zımnında her depremde yüreklerin ağza geldiğini, birçok insanın hayatını kaybettiğini anımsattı.

“Projelerimizin yaygınlaşması hususi sektörü birlikte harekete geçirmiştir”

Yaşanılan temas zelzele, sel ve kayşa felaketinin bu gerçeği yüze çarptığını dile getiren Erdoğan, bunun İzmir’bile, Malatya’de, Elazığ’bile, Simav’dahi, Türkiye’nin dört bir beraberinde yaşandığını kaydetti.

Yakın tarihin yer büyük acısı olan 1999 depreminin peşi sıra bu doğrultuda ara sıra adımlar atılmışsa da millete istek ettiği ekonomik ve konforlu basamak arzının yeteri büyüklüğünde sunulamadığına belen fail Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde TOKİ vasıtasıyla inşa edilmiş ev sayısı neydi biliyor musunuz? 43 bin. Biz, zaman bu rakamı 1 milyon 170 binin konusunda çıkardık. Nereden nereye.” dedi.

Ayrıca bu hane bölgeleri ve mütenevvi kurumlar üzere 26 bin içtimai üretim nesir ettiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başlattığımız bu serencam kampanyayla TOKİ vasıtasıyla milletimize sunduğumuz bölük sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Ayrıca kentsel dönüşüm projeleri birlikte hemencek ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen göz sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır. Daha geçenlerde İstanbul Esenler’üstelik 60 bin konutluk kentsel dönüşüm projesinin önceki etabının teyit töreninde vatandaşlarımızın heyecanına ve sevincine eş olduk. Elbette 81 ilimizi ve ilçelerinin tamamını kapsayan bu nazik bölük atılımı ve kentsel dönüşüm projelerimizin yaygınlaşması hususi sektörü üstelik harekete geçirmiştir. Hakikat zaman ülkemizde 28,5 milyon konutun 13,5 milyonunun serencam 20 yılda düz yazı edildiğini görüyoruz.”

“Vatandaşlarımızın duasına talibiz”

Evvel Kovid-19 salgınıyla sarsılan, peşi sıra Rusya- Ukrayna Savaşı’yla henüz üstelik derinleşen tıpkısı krizin içine sürüklenen dünyadaki gelişmelerin Türkiye’yi dahi etkilediğine belen eden Erdoğan, bölük ve kira fiyatlarında yaşanan, tek soylu erki ölçüyle kıyaslanamayacak artıştan vatandaşların kıygın olduğuna dikkati çekti.

Erdoğan, fırsatçıların faziletkâr kiralar uyguladığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“İşte bunun üzerine icar artış sınırlamaları gibi tedbirleri hayata geçirirken, eş anlı olarak da arzdaki artışı realizasyon edecek bu çalışmalara başladık. Akıbet dönemde, 2019’üstelik 50 bin, bire bir sonraki yılda 100 bin haneyi kapsayan iki ayrı sosyal konut projesine milletimizin gösterdiği ilgiden aldığımız cesurca, Cumhuriyet Altını tarihinin en büyük kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin konut, 250 bin yer ve 50 bin hisse senedi yeri kampanyamız işte bu hazırlığın neticesidir. Henüz bilahare yer sayısını ne yaptık? 1 milyona çıkardık. Hangi dedik? Kura ile bu arsaların dahi dağıtımını yapacağız. TOKİ desteğiyle kişi evini yapmak isteyen cemi vatandaşlarımızı bu kampanyaya nida ettik. Atacağımız girişim nedir? Atacağımız hamle şu, altyapıyı tığ yapacağız, konutu üstelik vatandaşımız yapacak.”

Türkiye’de TOKİ’nin sunduğu imkanlarla aile sahibi olabilmiş milyonlarca insanın bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Bizim üzere yeryüzü balaban mükafat, bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır. Bugün da yıpranmamış kampanyamızın temelini atarken, yine vatandaşlarımızın duasına talibiz.” diye konuştu.

“İş etme kapasitemizin büyüklüğünü gösteriyor”

“Kampanyaya başvuru sayısının 8 milyona yaklaşması, ne büyüklüğünde akıllıcasına iş yaptığımızı, ne şişman benzeri ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir.” diyen Erdoğan, göz ve arsaların cümlesi hizmete girdiğinde kestirmece 6 milyon vatandaşın daha erinçli, tehlikesiz yuvasına kavuşmuş, tahminî natamam milyon insanı istihdam edecek aksiyon yerlerinin faaliyete geçmiş olacağını söyledi.

Erdoğan, projeyi açıkladıkları tarihten vakit kaybetmeden 40 dolaşma bilahare yaptıkları bu asıl atma töreninin üstelik millete olan taahhütleri konusundaki hassasiyetlerinin birlikte iş etme kapasitelerinin büyüklüğünü bile gösterdiğini vurguladı.

Temelini attıkları evvel adım 5 bin 615 konutun Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Münevver, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Uşak, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerini kapsadığını aktaran Erdoğan, hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri gücük bire bir sürede 81 ilin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracaklarını dile getirdi.

(Sürecek)

Share: