Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: “Değerli haset yapar kabilinden tıpkısı masa etrafında buluşup anlaşamada kalkıyorlar”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Salgınla birlikte halihazırda elhak keskin almış bir iktisadi düzende, Rusya- Ukrayna savaşının körüklediği böyle tıpkısı belirsizlik içinde, her şeye karşın Türkiye dengesinde gitmek her yiğidin harcı değil.” dedi.

Oktay, SELIM Tümen’nin “2023’e Akıllıcasına Şehir Buluşmaları” programı kapsamında ülfet ettiği Malatya’bile, önceki dönemden bugüne kentteki SELIM Fırka teşkilatında görev alanlarla “Vefa Buluşması”nda bire bir araya geldi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Nikah Sarayı’ndaki buluşmada konuşan Oktay, rekor fikir oranlarıyla DOĞRU davaya sunu etkili desteği veren Malatya’bile, partinin cemi emektarlarıyla tıpkısı arada olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Oktay, her yaştan neferiyle, bu yola gönlünü koyan milyonlarla adalet ve kalkınma hareketinin bire bir mensubu olmaktan bahtiyarlık duyduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanımız, Umumi Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sizlere ve sizlerin vasıtasıyla tekmil Malatya’ya bildirme kalbi selamlarını, sevgilerini iletiyorum.” dedi.

Aynı kamer süresince Balıkesir ve Sakarya’de dolgun açılışlar yaptıklarını, Ankara Etlik Kent Hastanesi, İstanbul Pendik- Sabiha Gökçen Yer Altı Treni hattı ve 105 kullanılmamış yurt binası kadar mega hizmetleri milletle buluşturduklarını anlatan Oktay, Cumhuriyet tarihinin en balaban sosyal konut projesini başlattıklarını dile getirdi.

Reisicumhur Erdoğan’ın, Türkiye’nin arsıulusal arenadaki reis rolünü, BM Genel Kurulundan Şangay İşbirliği Örgütü Zirvesi’hangi, Avrupa Politik Topluluğu Zirvesi’nden Asya’dahi İşbirliği ve Büzük Artırıcı Önlemler Konferansı’na ilkeli ve öncü duruşuyla perçinlediğini tamlayan Oktay, “İnşallah önümüzdeki hafta Malatya’ya gelerek nişane odaklı siyasetimizde yıpranmamış sayfalar anahtar. Irtibat, muadele ve tesanüt içre Cumhurbaşkanımızı, Genel Başkanımızı bağrınıza basmaya amade mısınız?” ifadelerini kullandı.

“Kendi hal mekanizmamızı harekete geçirmiş durumdayız”

Oktay, Cumhuriyetin 100. yılına temas alanda kıpırdak şekilde duhul yönünde 7 ahit 24 saat çalıştıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin ilerleyişine takoz oluşmak isteyenlere arz faal cevabı Malatya’dan, Malatyalılarla veriyoruz. İşte Malatya’nın ciharıyek beraberinde AK Tümen döneminde yapılmış yollar, hastaneler, millet bahçesi, TOKİ konutları, Malatya Stadyumu ve KYK yurtlarını görüyoruz. Bereketin şehri Malatya’de sadece güzeşte sene çiftçilerimize verilen zirai destekler 221 milyon teklik, tarım ürünlerinin ihracatı 37,8 milyon dolar. Malatya ve Elazığ’de meydana gelen depremden sonra insanımızın yaralarını yolmak üzere kolaylıkla çalışmalarımızı başlatmıştık, şahit misiniz? Bu, kıyamet yönetiminde ne kadar sıra ve aktif iş yapabildiğimizi gösteriyor. Peşi Sıra 4 bin 618 konutu depremden etkilenen Malatyalı kardeşlerimize sağladık. Rabb’im ayrımsız daha bu pir şehre kıyamet yaşatmasın. Malatyalılar varken bizim yolumuzu kim kesebilir?”

Yollarını kesmeye çalışanlara inat değme zaman bakir bir projenin küşat sevincini yaşadıklarını dile getiren Oktay, genişlik mütekâmil ekonomilerin bile küşade yükselen para şişkinliği ve durgunluk sinyalleri verdiğini söyledi.

Avrupa ilkin koyulmak üzere kül dünyanın erke sunma güvenliği noktasında kaba geçecek kış ayları öncesi karalar bağlamış durumda olduğunu anlatan Oktay, “Biz ise Türkiye kendisine hem hesaplı badirelere cebin geliştirdiğimiz mekanizmalar hem de yerli kaynaklarımız vasıtasıyla zat çözüm mekanizmamızı harekete geçirmiş durumdayız. Avrupa ülkeleri vatandaşına ‘Duş almayın, battaniyeyle oturun.’ diye niteleyerek uyarılarda bulunurken, biz önlemlerimizi çoktan aldık. 100 teklik tıpkı gaz faturasının 80 lirasını devlet adına tığ karşılıyoruz.” dedi.

“Önümüzdeki hafta inşallah bütçemiz bağlanacak”

Enflasyonla mücadeleyi sürdürürken, hayat pahalılığının misil açtığı zorlukları telafi edecek adımları da birer birer attıklarını belirten Oktay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İstihdamda tarihimizin arz faziletkâr seviyesi olan 31 milyona ulaştık. İhracatta temas ay rekor kırıyoruz. 2023 bütçe kanun taslağımızı, vatandaşımızı toptan belirsizliklerden ve risklerden koruyacak, gelişigüzel kesimden insanımızı kollayacak şekilde adaletli, toplumsal ve şefkatli bire bir anlayışla hazırlamış durumdayız. Önümüzdeki hafta inşallah bütçemiz bağlanacak ve Sayın Cumhurbaşkanımızca Türkiye Büyük Kavim Meclisine sunulacak.”

İstihdam odaklı iktisat programıyla insanların işini, aşını ve geleceğini güvence altına aldıklarını vurgulayan Oktay, “Salgınla birlikte halihazırda zaten keder almış bire bir ekonomik düzende, Rusya-Ukrayna savaşının körüklediği hakeza bir müphemlik içre, gelişigüzel şeye rağmen Türkiye dengesinde gitmek herhangi bir yiğidin harcı değil. Bugüne büyüklüğünde aştığımız badireler, katettiğimiz vuzuh ve taviz vermeden geldiğimiz noktaya de basit gelmedik. Gine zorlukları geride bırakacak, milletimizi feraha çıkaracak olan bizleriz, elan iyisi hoppadak AK Öğür’yle, Halk İttifakı’yla mümkündür.” diye konuştu.

“Düşün birliğine varmaları elhak ırak ihtimal”

AK Fırka’nin, kalkınma hamlesinde yakalanan kalite ve vizyonu, siyasette tıpkı şekilde uyguladığını anlatan Oktay, Topluluk İttifakı’nın evcil, milli ve vatandaş odaklı siyasetin merkezi konumunda bulunduğunu rapor etti.

Oktay, muhalefetin riyadan, çarpıtmadan ve karalamadan beslendiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Altın günü yapar kadar tıpkısı masa etrafında buluşup anlaşamadan, bire bir sonuca varamadan, elan adaylarını birlikte belirleyemeden kalkıyorlar. Bu takma masada oturanlar daha ilk bir kaldırımda dahi yürümemiş, değişik fraksiyonlar. Fikir birliğine varmaları zaten ırak belki, ülkenin geleceği için söyleyecek sözleri olmasını ise tek beklemiyoruz. Bunları birleştiren HDP/ PKK yandaşlıkları mı? Yoksa dışardan emir almaya kemiksiz tutumları mı? Önce bunu bir açıklasınlar insanımıza. İşte Kılıçdaroğlu, ABD’dahi turistik yolculuk yapıyor. Kılıçdaroğlu’nun on paralık ABD’nin, Yunanistan’ı Ege’dahi kışkırtan tavrını sorduğunu, sorguladığını gördünüz mü? Tıpkısı kez olsun dönüp ABD’li ağabeylerine, ‘Güney Kıbrıs Küçük Asya Kesimi’hangi zırh ambargosunu ne kaldırdınız’ diyerek sorabilmiş mi? Tıpkısı duruluk de oturup büyükelçilerine kitap yazıyordu, karşılık gelmeyince kalkıp gideyim demiş herhalde. Sen bu milletin milli çizgisini savunamayacaksan hangi geziyorsun ABD’birlikte? 6 pozitif 1’lik o masanın hep meramı, Türkiye’yi sağda solda şikayet gitmek mi? Milletimizin iradesini hakeza yersiz tıpkı zihin olta edebilir mi? Bir diğeri çıkıyor ‘Hani nerede Karadeniz gazı, yok anca aynı şey.’ diyor. FETÖ’nün, PKK’nın gözlüğüyle icra vekili bu 6 zait 1’lik masa görmese bile milletimiz görüyor.”

“Karadeniz gazını milletle buluşturacağız”

TPAO’nun, Filyos’ta nasıl koyu bire bir say yürüttüğünü Türk milletinin yakından izlem ettiğini ve 16 inçlik natürel gazın taşınacağı asıl borazan hattının 140 kilometresinin tamamlandığını, kısaca 20-25 kilometrelik kısmın kaldığını anlatan Oktay, denizde 30 geminin 2 bin 500 çalışanıyla himmet verdiğini, karada çalışanların sayısının 5 bin 500 civarında olduğunu, toplamda 8 bin kişinin Karadeniz gazını görmek için layenkati çalıştığını ifade etti.

“Tığ bu yiğit ekibin emeklerini 6 artı1’lik masaya yedirir miyiz?” diyerek soran Oktay, bu emeklerin karşılık bulacağını ve Karadeniz gazını milletle buluşturacaklarını kaydetti.

Fuat Oktay, Rusya Çap Başkanı Vladimir Putin’in birlikte Türkiye’yi doğal gaz enerji üssü haline getirmeyi konuştuğu bire bir ortamda, 6’lı masanın üyelerinin güdük aynı sürede vatandaşlarla buluşacak gazı inkar ettiğini ve bu sırada çalışmaya bitmeme ettiklerini dile getirdi.

21. yapı yılında AK Öğür’nin umum zamanların ve eksiksiz kuşakların partisi olduğunu, defans, dış satım, enerji ve turizm üzere zorlu haddinden fazla alanda Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırmanın Cumhur Reisi Erdoğan liderliğinde kendilerine felek olduğunu vurgulayan Oktay, bu başarıların hikayesinin, avrat kollarıyla, cahillik kollarıyla, temel kademesiyle aynı dakika üstelik kesintisiz eksiksiz Malatya’ya ulaşması gerektiğini söyledi.

Oktay, eskisiyle, yenisiyle AK Öğür teşkilatında birlik ve beraberliğin gelişigüzel şeyden yetişkin olduğunu belirterek, “Birlik ve beraberlik zarfında sunduğunuz katma değere rastgele cins desteği vereceğimizin, sözünü üstelik ego buradan bir kat elan sizlere veriyorum. Bu duygularla kuruluştan bugüne Malatya’dahi AK Tümen’ye iş vermiş, istek vermiş herkese şükranlarımı sunuyorum.” diyerek konuştu.

Share: