Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından 12 ülkeye “BM Reformu” çıkarması

İletişim Başkanlığı marifetiyle Fransa’dan Japonya’ya 12 ülkede “Mürekkep Milel (BM) Asayiş Konseyi Reformu: Arsıulusal Düzenin Baştan İnşasına Müteveccih Ayrımsız Yaklaşım” konulu siyasal serisi düzenlenecek.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı yoluyla 12 ülkede “Konfedere Uluslar (BM) Güvenlik Konseyi Reformu: Arsıulusal Düzenin Baştan İnşasına Yönelik Bir Yaklaşım” mevzulu panel serisi düzenlenecek. İlk ayağı İtalya ve Arjantin’de Nisan ile Haziran aylarında planlı açık oturum serisinin ikinci ayağı, 16 Ağustos’ta Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilecek siyasal ile başlayacak. Paneller sırasıyla 18 Ağustos’ta Londra’da, 22 Ağustos’ta Oslo’da, 24 Ağustos’ta Stockholm’de ve 26 Ağustos’ta Amsterdam’da devam edecek. Bunları, Güney Afrika, Almanya, Cenup Kore, Japonya, İspanya ve Rusya’da gerçekleştirilecek paneller izlem edecek. Sonuç aktiflik ise Ilkgüz ayında düzenlenecek BM Genel Müesses çerçevesinde New York’ta gerçekleştirilecek. Alanında ehlivukuf yerli ve yabancı katılımcılarla gerçekleştirilecek siyasal serisiyle, BM reformuna yönelik Türkiye politikasının küresel ölçekte uluslararası kamuoyu ile buluşturulması hedefleniyor.

“Erdoğan’ın ‘Dünya 5’ten Büyüktür’ söyleminin uluslararası toplumda tehlikeli benzeri karşılığı var”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, konuya ilgili yaptığı değerlendirmede, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dünya 5’ten Büyüktür” söylemi ve “Daha Adaletli Tıpkısı Dünya Olabilir” eseri ile somutlaştırdığı BM reformuna müteveccih Türkiye politikasının arsıulusal toplumda dokunaklı tıpkı karşılığı olduğunu belirtti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin BM sisteminin işlevsizliğini ve takkadak sembolik değere cemaat olduğunu gözler önüne serdiğine işaret eden Altun, İletişim Başkanlığınca gerçekleştirilecek siyasal serisiyle, BM’nin, selefi Uluslar Cemiyeti’nin akıbetini yaşamaması üzere arsıulusal sistemin yeniden harekete geçirilmesini ve kullanılmamış tıpkısı BM ve Düzenlilik Konseyi dizayn edilmesi yönünde farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını kaydetti.

Bu çerçevede Birleşmiş Uluslar’in meşruiyet, işlevsellik, etkinlik, kapsayıcılık, piyes ve yönetişim sorunlarına dikkat çekileceğine dikkati çeken Altun, özellikle BM Güvenlik Konseyi’nde detaylı bir düzelti ihtiyacının bulunduğuna vurgu yapılacağını bildirdi.

İletişim Başkanlığının BM reformu üzerine yavaş tıpkısı amme diplomatlık atağı içre olduğunu vurgulayan Altun, söz konusu siyasal serisinin arsıulusal alanda gürültülü getireceğine inandığını sözlerine ekledi. – ANKARA

Share: