Cumhuriyet 99 Yaşında… İstanbul Yurt Caddesi’nde Resmi Geçit Resmi Yapıldı

Cumhuriyet Altını’in ilan edilmesinin 99. yılı nedeniyle İstanbul Vatan Caddesi’nde resmi geçit resmi düzenlendi.

İstanbul’daki 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamaları sabah İstanbul Valiliği’nde başladı. İstanbul Valisi Mehabetli Yerlikaya, vilayet binasında planlı törende tebrikleri akseptans etti. Buradaki törene, 1. Ordu ve İstanbul Garnizon Komutanı Ulvi Aşırı, İstanbul Büyükşehir Uray (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve protokol üyeleri katıldı.

Vali Yerlikaya, tebrikleri akseptans etmesinin arkası sıra Resmi Geçit Töreni için Vatan Caddesi’ne geçti. Cumhuriyet Altını’in zar edilişinin 99’uncu sene dönümü dolayısıyla Fatih ilçesinde mevcut Vatan Caddesi’ndeki Resmi Geçit Töreni’ne İstanbul Valisi Mualla Yerlikaya ve eşi Hatice Işıklı Yerlikaya’nın beraberinde, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ulu Begayet ve eşi Şafak Lüks, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Arzu İmamoğlu, İstanbul İl Inanma Müdürü Galebe Lüle Taşı katıldı. Çok sayıda yurttaş bile ellerinde Türk bayraklarıyla Yurt Caddesi’ne koştu.

Kutlamalar kapsamında; Yerlikaya, Aşırı ve İmamoğlu, üstü çıplak askeri vesile üzerinde vatandaşları selamladı. Tören; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve cebe arkadaşları ile tamlık şehitler üzere utanmak duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve bayrağın göndere çekilmesiyle başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının ardından İstanbul Valisi Yerlikaya bir müzakere yaptı.

Askeri mızıka takımının tören alanında yerini almasıyla argıt başladı. Törende, dünyada 8 süpersonik kavga uçağıyla eylem yapan geçmiş kol olan ‘Türk Yıldızları’nın şovu da düzlük aldı.

Share: