Cumhuriyet Altını Bayramı dolayısıyla bayramlaşma programı düzenlendi

İstanbul Valisi Mualla Yerlikaya’nın sülale sahipliğinde, Cumhuriyet Altını’in kuruluşunun 99. yıl dönümü kutlamaları kapsamında bayramlaşma programı düzenlendi.

Atatürk Firez Merkezi’ndeki programda davetlileri, İstanbul Valisi Yerlikaya ve eşi Hatice Temiz Yerlikaya karşıladı.

Bayramlaşma programında konuşan Vali Yerlikaya, katılımcıların Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

Bir asır önceki, yurt toprağı düşman çizmeleriyle kirletildiğinde tamam Anadolu’nun nefesini sara adeta bire bir ses beklediğini anlatım fail Yerlikaya, “Beklenen o patırtılı, ‘Ya bağımsızlık evet ölüm’ diye 19 Mayıs’ta Samsun’da yankılanarak, tam yurda numara kolpo yayılmıştı.” dedi.

Ilbay Yerlikaya, milli mücadelenin geçmiş günlerinde Sivas’a gelen Amerikalı General Harbord’un, Kurtuluş Savaşı’nı “Türk milletinin intiharı” namına görüp, “Fertlerin intihar ettikleri ara sıra görülür. Demin topyekun tıpkısı milletin intihar ettiğini mi göreceğiz?” söyleminde bulunması üzerine Atatürk’ün “Biz, emperyalistlerin pençesine düşmüş benzeri kuş kadar yavaş yavaş ölüme mahkum olmaktansa babalarımızın oğulları üzere vuruşa vuruşa ölmeyi yeğleme ediyoruz.” dediğini anımsattı.

Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün 99 sene önce 28 Ekim akşamı, “Efendiler, ferda Cumhuriyet Altını’i ilan edeceğiz” dediğini aktaran Yerlikaya, “Cumhuriyet Altını, 29 Ekim akşamı Türkiye Şişman Ulus Meclisi’nde alkışlar ve dualarla akseptans edilmişti. Bizim Cumhuriyetimiz, galip olduklarını sananların yenmiş yerine ve Türk bayrağına esenleme durarak geldikleri kabil gittikleri balaban aynı destanın arz iyice satırıdır.” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Altını’in 13 milyon nüfusla kurulduğunu, zaman nüfusun 84 milyon olduğunu dile getiren Ilbay Yerlikaya, şöyle devam etti:

“Her birimiz Cumhuriyet Altını’in varisleriyiz. Cumhuriyetimiz hepimizin omuzlarında yükselecek. Önümüze sâdır bütün engelleri, ‘Şişman ve Cıvıl Cıvıl Türkiye’ vizyonuyla, ‘Yengi bizimdir’ ve ‘Başaracağız’ parolasıyla aşacak, varisi olduğumuz Cumhuriyetimizi sürgit yükseltmeye ve yüceltmeye bitmeme edeceğiz. Cumhuriyetimizin 100. yılına daha hızlı ve emin adımlarla ilerleyeceğiz.”

Bayramlaşma programına, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Güven Müdürü Galebe Patal, 1. Cıvıl Cıvıl Komutanı Orgeneral Yüksek Begayet, kâh ilçelerin kaymakamları ve belediye başkanları, İstanbul’daki amme gurur ve kuruluşlarının yöneticileri, azınlıkların dini temsilcileri, eğitim, esenlik, hisse senedi dünyası, kültür, laf ve spor camiasından çok sayıda davetli katıldı.

Share: