Darülfünun öğrencileri için sıkıntılı başvuruları başladı

GENÇLİK ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, “Darülfünun öğrencileri üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı mikro başvuruları başladı. Resmi yurt ücretlerini ilkgüz ayında açıklayacağız” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara’daki Cebeci Site Yurdu’nda düzenlediği basın toplantısında, illerde ve ilçelerde ev altyapısını geliştirmeye acul bire bir şekilde devam ettiklerini söyledi. Dakika itibarıyla ülke genelinde bakanlığa tutkun sınırlı kapasitesinin 800 binin üstüne çıktığını kaydeden Kasapoğlu, “2002 yılındaki 198 bin kapasiteyi ve o kapasitenin tamamıyla yenilendiğini biliyorsunuz. Bu 21 yıllık proses; güre odaklı anlayışın, Türkiye’nin gücünün ürünüdür. Yurtlarımız; ısınması, soğutması, beslenmesi, duşu, lavabosu, mücahede mekanları ve internetiyle her anlamda hür benzeri düzlük. Böyle ayrımsız sistemin dünyada eşi bire bir namevcut. İspanya öğrenci konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, Fransa yüzdelik 15’ini, Amerika ise yüzdelik 12’sini karşılıyor. Bizim geçtiğimiz sene, tertibat oranımız pandemiye karşın yüzde 90’ın üstünde” dedi.

‘TÜFE’SİZ, ÜFE’SİZ KREDİ İMKANI SUNACAĞIZ’Türkiye’nin, güven ve burs sistemiyle dünyada örneği sıfır aynı büyüklük olduğunu vurgulayan Kasapoğlu, “Bir kalemde 30 milyara yakın bire bir bitiren kıymet endeksi (TÜFE) oranını gençlerimizin üzerinden aldık. Bundan sonraki süreçte Meclis’imiz ilgilendiren çalışmayı teşrinievvel ayında bitirecek. Gençlerimize TÜFE’siz, ÜFE’siz aynı yüreklilik imkanı sunacağız. Biz yaptıklarımızla, icraatlarımızla, ürettiklerimizle konuşuyoruz. amma velakin gençlerin birlikte olmaya, onlarla bu yolu yürümeye bitmeme edeceğiz” diye konuştu.’YURT BAŞVURULARI BAŞLADI’Üniversiteye yıpranmamış başlayacak çoluk çocuk için vekillik olarak kamu kurumlarla hisse senedi birliklerini sunma diri seviyede tuttuklarını tamlayan Vekil Kasapoğlu, “Çokça kapsamlı tıpkı hazırlık çalışmamız var. Üniversite öğrencileri üzere Cahillik ve Spor Bakanlığı 2022-2023 eğitim-tedris yılı sıkıntılı başvuruları başladı. Öğrenciler, pazar akşamına kadar e-Büyüklük üzerinden başvurularını gerçekleştirebilecek. Yapılan başvurular, bundan önceki olduğu kadar bu süreçte üstelik tek şekilde âdem eli değmeden, tamamen dijital ortamda değerlendirilecek. Öğrencilerimizin dirimsel, başarı ve içtimai kapsam kriterlerine göre yerleştirmeler kendi kendine namına gerçekleştirilecek. 12 farklı kurumdan alınan, doğrulanan bilgilerle birlikte asil ve yedek öğrencilerimiz açıklanmış olacak” ifadelerini kullandı.’YURT ÜCRETLERİNİ EYLÜLDE AÇIKLAYACAĞIZ’

Daha bilahare basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kasapoğlu, mahdut ücretleriyle ilgili “Resmi olarak mikro ücretlerini eylül ayı içerisinde açıklayacağız” dedi. Icra Vekili Kasapoğlu ayrıca seyahat fail gençlerin yaz aylarında 81 ildeki vekillik yurtlarında ücretsiz konaklamasına imkan tanıyan ‘Seyahatsever’ projesinin önümüzdeki sene de bitmeme edeceğini söyledi.

Share: