Dedesinin önerisiyle başladı, şampiyonluklara ulaştı

Antalya’nın Alanya ilçesinde kendisini savunabilmesi amacıyla dedesinin yönlendirdiği kick boksta, Türkiye ve acun şampiyonlukları elde eden Azra Uyar, İtalya’dan kızıl madalya ile çağrıştırmak istiyor.

Alanya’bile dinamik 11. sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Azra Uyar, 11 yaşında dedesinin tavsiyesiyle kick boksa başladı. Devir süresince bu sporda kendini geliştiren milli sporcu, Ordu’birlikte düzenlenen Türkiye Kick Boks Şampiyonası ve İstanbul’daki 7. Uluslararası Acun Kupası’nda zer madalya ulaşarak adını milli takıma yazdırdı.

İtalya’üstelik 30 Ilkgüz-9 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Çoluk Çocuk Dünya Kick Yumruk Oyunu Şampiyonası hazırlıklarını Alanya Fight Club Spor Salonu’nda tamamlayan milli sporcu Azra Uyar, hedeflerini AA muhabirine anlattı.

Milli sporcu Azra Uyar, dedesi Fahrettin Uyar’ın kendisini savunması amacıyla kick boksa yönlendirdiğini söyledi. Dövüş sporuna önce zamanlarda takatli ısınamadığına değinen Azra Uyar, “Ancak gücük sürede alıştım. Şimdi istekle, zorlanmadan ve koyduğum hedeflere ulaşmaya çalışarak yapıyorum. Benzeri kız olarak birlikte herkesin aynı savunma sporu yapması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Katıldığı seçme müsabakada kendine kasıt koyduğunu anlatan Azra Uyar, bunun dahi himmet temposunu artırdığını kaydetti.

Haftanın 6 günü çift antrenmanla şampiyonluklara hazırlandığını vurgulayan milli sporcu, “30 Ilkgüz-9 Teşrinievvel tarihlerinde İtalya’de düzenlenecek Gençler Acun Kick Yumruk Oyunu Şampiyonası var. Hedefim İstiklal Marşı’mızı okutmak, böke olmak, zirvede başlamak. Bunu başaracağıma inanıyorum. bundan sonra yapılacak uluslararası herhangi bir karşılaşmada bile ülkemi yeryüzü dolgunca şekilde öğretmek istiyorum.” dedi.

Uyar, temel ve babasının herhangi bir zaman kendisine destek olduğunun birlikte altını çizerek, bugünlere gelmesinde emekleri olan dedesi ve antrenörüne teşekkürname etti.

Genç sporcu Uyar, bu spora önce başladığında aynı öğretmenin ‘Sanki bu sporu yapabilecek misin?’ şeklinde ifadesinin motivasyonunu artırdığını belirtti. Kısa bir müddet ilk öğretmenini görüşme ettiğini dile getiren Uyar, “Bana ‘Kusura bakma’ dedi, helalleştik. ‘Seninle çalım duyuyorum’ sözleri beni emniyetsiz mutlu etti.” diye niteleyerek konuştu.

Milli sporcunun antrenörü Cemil Coşkun ise Azra’nın geçmiş geldiğinde bu sporu tafsilatlı sürekli düşünmediğini anlattı. Fakat Azra’nın yetenekli olduğunu gücük antlaşma içerisinde gösterdiğini söyleyen Ateşli, “Azra kendisini geliştirdi. Belli aynı seviyeye gelince de müsabakalara katılmaya karar verdik ve bir nice şampiyonada bile dereceler aldı. İyi ayrımsız sporcu. Elan ferah dereceler alacağını düşünüyorum. Hedefimiz acun şampiyonasında bir numara oluşmak.” şeklinde konuştu.

Share: