Denizli-Muğla sınırında çıkan orman yangını söndürüldü

Denizli’nin Kermen ilçesi ile Muğla’nın Reze ilçesi arasındaki ormanlık alanda çıkan yangında kısaca 100 hektarlık kayran zarar gördü.

Denizli Orman Nahiye Müdürü Erhan Çetinkaya, AA muhabirine, mazi saat 14.48 civarında Kermen ilçesi Muslugüme Mahallesi yakınlarındaki dere yatağında elan belirlenemeyen nedenle sâdır yangının sabahleyin saatlerinde söndürüldüğünü söyledi.

Yangının Muslugüme Mahallesi ve Menteşe ilçesindeki Esençay Mahallesi arasındaki ormanlık alanda etkin olduğunu anlatan Çetinkaya, “Rüzgarın birlikte etkisiyle yayılan yangını sabahın önceki ışıklarıyla alay malay ekiplerimizin pahal mücadelesiyle haddinden fazla şükür söndürdük. Kısaca 100 hektarlık bir orman alanı kötülük gördü.” dedi.

Çetinkaya, yangında 11 helikopter ve 5 uçağın yanı sıra Muğla ve Denizli Orman Mıntıka Müdürlüklerine merbut çok sayıda personelin görev yaptığını, Denizli Büyükşehir Belediyesi itfaiye aracı ekipleri, uyanık ve vatandaşların bile çalışmalara bindi verdiğini rapor etti.

Denizli Valiliğinden yapılan açıklamada de yangının Denizli ve çevre illerden mevrut ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alındığı, soğutma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yangının arama altına alınmasında pahal çabalarından ufuk AFAD, Orman Havza Müdürlüğü, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve parçalanmamış kurumlarımız ile Vazıh, Muğla, Manisa, Burdur, Isparta ve İzmir’den mevrut ekiplerimize ve desteğini esirgemeyen vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Konuyla ait degaje çaplı anket başlatılmıştır.”

Share: