Denizli olgun… Komutan Bilen Işık, Cenup Kore’de Konfedere Kentler ve Yerli Yönetimler Dünya Teşkilatı Kongresi’ne katıldı

Kütahya Şehremini Bilen Işık, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı’nın (UCLG) Güney Kore’nin Daejeon şehrinde planlı Acun Belediyeler Birliği 7. Kongresine katıldı. Ara Bulucu Şehirler İçin Lehçe Yürek Kuralları Tekvin: Aracı Şehirler İçin Gelecek Paktının Oluşturulması konulu oturumda moderatör olan Komutan Işık, “Aracı Şehirler oturumunda elde ettiğimiz birçok deneyimi derhâl uygulamaya geçirdik ve olması müstelzim gelişigüzel makule donatıyı şehrimize kazandırdık” dedi.

Konfedere Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) çerçevesinde planlı Acun Belediyeler Birliği 7. Kongresi dahilinde Yönetim Kurulu Toplantısı, Genel Kurul Toplantısı ve Dünya Konseyi Toplantısı, Güney Kore’nin Daejeon şehrinde gerçekleştirildi. Cenup Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol’un katılımı ile başlayan kongreye Kütahya Belediye Reisi Prof. Dr. Bilen Işık, Etüd Proje Müdürü ve Proje Koordinatörü Mehmet Zenci ile gelişigüzel Türkiye’den 22 şehremini ve meclis üyesi ortaklık etti.

“Olması gereken gelişigüzel tip donatıyı şehrimize kazandırdık”

Kongrede Uzlaştırıcı Şehirler İçin Bölgesel Cesaret Kuralları Oluşturma: Uzlaştırıcı Şehirler İçin Ati Paktının Oluşturulması mevzulu oturumda moderatörlük özne Şehremini Işık, “Yerel yönetimlerde başta şehremaneti başkanları gelmek üzere divan üyeleri, müdürler ve personel o şehirle kopyalanmak zorunda. Bütünleşmediklerinde o şehrin insanlarını bahtiyar etmeleri zorlaşıyor. Bu anlamda biz, Ara Bulucu Şehirler oturumunda elde ettiğimiz birçok deneyimi aceleten uygulamaya geçirdik ve Kütahya Deklarasyonunda düzlük düzlük bir nice konunun üstelik bizim kabil aracı şehirler konumunda meydan alan şehirler içre makro olacağına inanıyoruz. Aracı şehirler, herkesi önemseyen, kırsal kesimle kent arasında yaşam kalitesini artırmayı amaçlayan, işlek tıpkı gelecek bina etmek adına haddinden fazla nazik öneme topluluk. Olması müstelzim gelişigüzel soy donatıyı şehrimize kazandırdık. Yöneticiler namına yeni hareket sahalarının açılmasından tutun kâin şehri yaşanabilir aynı yere atfetmek için birçok faaliyette bulunuyoruz. Kütahya bunun birçok örneklerini yaşıyor ve daha çok da yaşamaya devam edecek. Kütahya’dahi toprak kayması durdurduk. 3 yıl öncesine büyüklüğünde sonsuz barhana veren tıpkı şehir olan Kütahya, deminden imdi gençlerini doyurabilen ve toprak kayması yıpratıcı tıpkısı konuma geldi” dedi.

Kütahya’üstelik İkamet Kurnaz, Mehmetçik Bilgili ve Ayça Anaç uygulamaları

Vatandaşın kendine mümasil olanı yerel tutumlu kendisine kabul ettiğini söyleyen Başkan Işık, “Evcil yöneticilik hem haddinden fazla zevkli hem de çok tahakküm. Evcil yönetimleri vatandaşımız icra makamı adına görüyor ve hal bekliyor. belediye başkanı namına hal uydurmak zorundayız. Biz birlikte hayata geçirdiğimiz proje ve uygulamalarla vatandaşımızın hayat kalitesi ile zenginlik seviyesini artırdık. Akıllı şehircilik uygulamaları konusunda son 3 yılda çokça ciddi projeleri şehrimizde başlattık. Uygulamaya koyduğumuz 35 projeyle, bizim üzere 51 belediye ortada birinci olduk. İkamet Kurnaz, Mehmetçik Deneyli ve Hilal Kurnaz uygulamalarıyla hemşehrilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda projeleri hayata geçirdik. Delege belediyecilik uygulamalarının birlikte diyapozitif belediyecilik ve berrak kapı belediyeciliği uygulamasını başlattık. Göreve geldiğimizden bu yana kestirmece 300 bin vatandaşımızı ağırladık ve ağırlamaya bitmeme ediyoruz. Burada yapılan toplantıların ve müzakerelerin ülkemiz için hayırlara miftah olmasını diliyorum. Tamlık katılımcıları saygıyla selamlıyorum ve çokça teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kongreye Türkiye’den, Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz, Konya Büyükşehir Şehremini Uğur İbrahim Altay, Ordu Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler, Trabzon Büyükşehir Şehremini Kasıt Zorluoğlu, Adıyaman Belediye Reisi Süleyman Tığ, Acıgöl, Çamlıyayla, Gebze, Gölcük, Karatay, Sancaktepe, Siverek, Sultanbeyli, Ürgüp, Mersin Ağacı, Bağcılar, Keçiören, Büyükçekmece, Çanakkale, Nilüfer ile Osmaniye Belediyelerinin başkanları ve meclis üyeleriyle alay malay Türkiye Belediyeler Birliği’nin yetkilileri katıldı. – KÜTAHYA

Share: