Denizlili Yevmiye Çalışanı: “68 Yaşındayım Fakirlikten Yevmiyeye Geliyorum”

CHP Genel Komutan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Kara, Denizli’nin Çal ilçesinde yevmiyeyle çalışan kadınları dinledi. Kişmiri’nın “Ne istiyorsunuz” sorusuna bir gündelik çalışanı, “Ne isteyelim kızım bak mahsulümüz dünyalık etmiyor. Kazanıyoruz ilaca veriyoruz, gübreye veriyoruz. Bu ilacın, gübrenin tıpkısı önüne geçsinler. Bizim mahsulümüz servet etmiyor. Buğdayımız indi geldi 5 liraya. 68 yaşındayım. Bu yaşta yevmiyeye geliyorum. Fakirlikten, yokluktan. Hangi yapalım, 5-10 kuruş alırsak; buna yağ alalım buna sodyum klorür alalım diyoruz” dedi.

CHP İnsan Haklarından Mesul Genel Başbuğ Yardımcısı ve Denizli Mebus Gülizar Biçer Kara, Denizli’nin Çal ilçesinde bu sabah üzüm bağında yevmiyeyle etkin kadınlarla bire bir araya gelerek sorunlarını dinledi. Biçer Yağız’nın “Hangi istiyorsunuz” sorusuna ayrımsız etkin “Aldığımız fiyatlı. Ceyran (neşelilik) fiyatlı, akarsu fiyatlı elbet ödeyelim biz bunu. Heybet tıpkı bile bizi görsün. Buraya atom çekirdeği ektik kuş yiyor. 20 torba gübreye 2 bilyon 100 teklik mal verdim. Eyvah değil mi bana? Nereden toplayayım bu mücahede ile amelelikle. 5 liralık. Bu yevmiyeyle bu ödenir mi? Yevmiye bile muhtel. Aldıklarımız fiyatlı, sattığımız kötümser. Bize azcık arkalama etsin bu kerem. Bizi görsün artık bu rençberleri, fakirleri. Bilcümle zengine vermesin” diye ağrı yandı.

“68 YAŞINDAYIM FAKİRLİKTEN YEVMİYEYE GELİYORUM”

Gayrı gündelik çalışanları, “Hangi isteyelim kızım bak mahsulümüz para etmiyor. Kazanıyoruz ilaca veriyoruz, gübreye veriyoruz. Bu ilacın, gübrenin benzeri önüne geçsinler. Bizim mahsulümüz dünyalık etmiyor. Buğdayımız indi geldi 5 liraya. 68 yaşındayım. Bu yaşta yevmiyeye geliyorum. Fakirlikten, yokluktan. Hangi yapalım, 5-10 kuruş alırsak; buna yağ alalım buna tuz alalım diyoruz.” dedi.

“HAZİNE ARAZİLERİNİN SATIMINI İSTİYORLAR”

Bire Bir bambaşka karı çiftçi, “Sizlere makamınıza gelip dertlerimizi anlatamıyoruz. Siz bizleri dinleyin tılsım olun. Bu tarlaların hazineleri (kaynak arazisi) var. Bize tıpkı kabil koruyucu olsunlar” dedi.

Kişmiri’nın “Hangi istiyorsunuz” sorusuna eksantrik benzeri çiftçi ise, “Bu kaynak arazilerinin satımını istiyorlar. Tapularını alacaklar. Şu köyde Hazine (arazisi) var” yanıtını verdi.Share: