Depremde hayatını kaybeden 10 yaşındaki Ümit’in son isteği “Abimi kurtarın” ergin

Kayseri OSB itfaiyesinde onbaşı olan Bekir Saf, depremin geçmiş günü Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesi Hayrullah Mahallesi’nde, depresyon altındaki 2 cömert ile diyaloglarını anlattı.

ABİSİNİN KURTARILMASI İÇİN KÜÇÜMSEME ALMIŞ

Enkazda küsurat 10 yaşındaki Beklenti ve 13 yaşındaki ağabeyi Saz Şairi İşal’i yetişmek için çabaladıklarını anlatan Münezzeh, kardeşlerin ayrı odalarda bulunduğunu, Beklenti’i gördüklerini, Âşık’ın ise o dakika yemeden içmeden sesini duyduklarını dile getirdi.

Ümit’in kendilerinden aynı isteği olduğunu vurgulayan Günahsız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ümit, ağabeyinin kurtarılmasının sözünü istedi bizden. İkisi birbirinin sesini duyuyordu. Âşık da ‘Kardeşim, sen çıktıktan bilahare ego da yanına geleceğim. On Paralık zaaf etme, kendin geçmiş kurtulmaya bak’ diyerek kardeşini teselli etmeye çalışıyordu. Âşık o zaman için gözükmüyordu. Enkazın altındaydı. Biz Ümit’i aldık ama hastanede emrihak etti. Bunu Âşık’a söyleyemedik. Müdahaleye başladığımızda Saz Şairi çokça baskı bir alandaydı. Saz Şairi, ‘Ağabey, olmuyorsa beni bırakın, çıkarılabilecek apayrı kimseler varsa hakkım size helal, gidin onları çıkartın’ dedi. Âşık’ın beraberinde bir kitap bulduk, ‘Yer Altında Aynı Şehir’ isminde. O betik bizi haddinden fazla etkiledi. Saz Şairi’ın eller üzere kendisinden geçmesi, çökme altında bunu düşünmesi bize elan aşkın çabalamamız gerektiğini gösterdi. Elimizden gelenin arz iyisini yapmaya çalıştık. O periyot Hayrullah Mahallesi’nde 20 kişiyi çıkardık, çokça şükür.”

ANA BABALARI DE EBEDÎ UYKU ETMİŞ

Tedavi gördüğü Erciyes Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesi ortopedi servisinden taburcu edilen Şair’ın dayısının yanı sıra kaldığını anlatan Halis, depremde Şair’ın kardeşi Mevcudiyet (8) ile asil ve babasının de hayatını kaybettiğini kaydetti.

Share: