Depremden Etkilenen Çiftçilere  Süt ve Tezek Destekleri Akçe Ödenecek

Depremler dolayısıyla beis gören ve kıyamet bölgesi ilan edilen illerde mukayyet çiftçiler üzere 2022 istihsal yılı süt ve matbua tutma ödemeleri nakit namına yapılacak.

Destek ödemelerine ait Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’üstelik yayınlandı. ” 2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2023 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Evlat Kullanma Desteğine İlişkin Kararda Ayrım Yapılmasına Dayalı Değişmeyen” 1 Eş 2022’den sohbet etmek üzere yürürlüğe girdi.

Karara göre; 6 Küçük Ay 2023’te Kahramanmaraş merkezli depremler zımnında kötülük gören ve afet bölgesi car edilen illerde Ekinci Pusat Sistemi’ne (ÇKS) mukayyet çiftçiler amacıyla 2022 istihsal yılı mazot ve tezek destekleme ödemeleri nakdi kendisine yapılacak.

KÜTLÜ IĞ DESTEKLERİ ARTIRILDI

Kararla nahiye bazlı fark ödeme desteğine ilişik da değişikliğe gidildi. Bu kapsamda, bahis konusu destek kütlü pamukta kilogram başına 110 kuruştan 160 kuruşa, ufuk ayçiçeğinde 50 kuruştan 70 kuruşa yükseltildi.

HAVZALARDA DESTEKLENEN ÜRÜNLERE EKLEMELER YAPILDI

“Türkiye Ekincilik Havzaları Üretim ve Tutma Modeli Listesi” birlikte baştan düzenlendi. Buna bakarak; Afyonkarahisar- Ayakkabıcı, Kastamonu- Daday, Kastamonu- Devrekani, Kastamonu-eşkâl, Kastamonu- Seydiler, Kastamonu-Taşköprü, Kırıkkale- Balışeyh, Kırıkkale- Keder, Konya- Ahırlı, Konya- Halkapınar, Niğde- Ulukışla, Samsun- Alaçam, Samsun- Asarcık, Samsun- Bafra, Samsun-Mıntıka, Samsun- Salıpazarı ve Samsun- Vezirköprü havzalarında desteklenen ürünlere eklemeler yapıldı.

Değişmeyen, 1 Ocak 2022’den konuşmak amacıyla yürürlüğe girdi.

Share: