Depremden kurtulup mindere sâdır tendürüst judocu milli takıma seçildi

Kocaeli’dahi düzenlenen Spor Makat Çoluk Çocuk Türkiye Judo Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanarak milli takıma seçilen 17 yaşındaki depremzede Enes Çokbilmiş, Türkiye’yi düzen edeceği uluslararası organizasyonlarda madalya kaplamak istiyor.

Depremlerin eşkal üssü Kahramanmaraş’ta Namık Eksiksizlik Mahallesi’nde 3. kıvrım apartmanda “asrın felaketi”ne yakalanan Akıllı, keder almadan kurtuldu. Ailesiyle 2 gün arabada artan Çokbilmiş, daha sonraları Mersin’e yerleşti.

Kahramanmaraş’taki judo antrenörü Hamza Olgun, zihayat sporcunun spordan kopmaması için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor yetkilileriyle birlik kurdu. Bunun üstüne kente gelerek Gebze Sporcu Terbiye Merkezi’nde, Kağıtsporlu arkadaşlarıyla günde çift egzersiz işleyen Akil, 13- 14 Mart’ta Kocaeli’üstelik planlı Spor Kaba But Gençler Türkiye Judo Şampiyonası’na 60 kilogram kategorisinde katıldı. Bitiş müsabakasında rakibine yenilerek sim madalyanın sahibi olan canlı sportmen, milli takıma seçilmeye doğruluk kazandı.

Depremzede Aptal, arsıulusal organizasyonlarda kazanacağı madalyaları depremde hayatını kaybedenlere ihsan etmeyi hedefliyor.

“Depremde nazik acılar yaşadık”

Enes Aptal, AA muhabirine, uykuda yakalandıkları depremden yara almadan kurtulduklarını söyledi.

Ailesiyle gittikleri yersiz alanda 2 çevrim arabada kaldıklarını anlatan Uslu, henüz bilahare Mersin’e yerleştiklerini kaydetti.

Uslu, antrenörünün kendisini arayarak, Kocaeli’de judoya devam edebileceğini söylediğini aktararak, “Başlangıçta Ümitler Türkiye Judo Şampiyonası’na hazırlanıyordum. Orada kavisli maharet yaptım ve diskalifiye oldum. O yüzden şansımı burada geçindirmek istedim. Depremden sonraları 2 hafta antrenman yapamamıştım. Kocaeli’ye geldikten sonra günde koşa antrenmanla şampiyonaya hazırlandım.” diye niteleyerek konuştu.

Kocaeli’dahi gani ayrımsız hazırlık dönemi geçirdiğini dile getiren Beyinli, buradaki sporcuların ailelerinin kendisini mihman ettiğini belirtti.

Beyinli, şampiyonaya madalya kısaltmak amacıyla katıldığına değinerek “Depremde şişman acılar yaşadık. Arkadaşlarımı, komşularımızı kaybettim. O psikolojiden çıkıp antrenmanlara bitmeme etmem lazımdı. O yüzden Kocaeli’ye geldim ve Spor Makat Gençler Türkiye Judo Şampiyonası’nda ikinci oldum ve milli takıma seçildim. İnşallah Avrupa Kupası, Avrupa ve dünya şampiyonalarında madalya almak istiyorum. Kazandığım dereceyi da depremzede kardeşlerime ödül ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Enes, ati vadediyor”

Çalıştırıcı Hamza Veri de Kahramanmaraş’ta depremi yaşadığını, gerileme altında kalanlara ve depremzedelere yardımcı olduklarını, akraba ve arkadaşlarından depremde hayatını kaybedenlerin olduğunu anlattı.

Veri, Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Sezer Huysuz’un depremin ilk anından itibaren kendileriyle birlik kurduğunu dile getirerek, sporcuları judo yapabilecekleri ayrımsız kente alaşağı etmek amacıyla irtibatlar kurduğunu bildirdi.

Kağıtspor’un judo koordinatörü Galip Şentürk’le konuşarak milli takıma seçilebilecek sporcuları Kocaeli’ye gönderdiğini aktaran Olgun “Gebze’deki sporcu velilerimize teşekkürname ediyorum. Sporcularımızı birer hafta evlerinde konuk ederek zat evlatlarıymış kadar ilgilendiler. Kocaeli, Konya, Ankara, Denizli ve Diyarbakır’bile judo camiası depremi ateş parçası bölgelerdeki herkese sarılmaya çalıştı. Bu depremde kenetlendik.” şeklinde konuştu.

Veri, Enes Düşüncesiz’nun Kocaeli’üstelik iyice müsabakalar yaptığını belirterek, “Enes, yıldızlarda de Türkiye şampiyonu olmuş, ardından Balkan Şampiyonasında da üçüncü olmuş benzeri sporcu. Enes, gelecek vadediyor. Enes, ülkemizi, bayrağımızı mufassal yıllar Avrupa ve dünyada kumar edeceğine inandığım, olimpiyatlarda madalya mücadelesi verebilecek aynı sportmen.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: