Depremzedeler Aksaray’da başladıkları aksiyon hayatıyla takatli günlerden uzaklaşmaya çalışıyor

ZEKERİYA KARADAVUT/AĞIT ERDİ ULUKAYA – 6 Şubat’taki depremlerin peşi sıra Aksaray’a mevrut depremzedeler, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Aksaray İl Müdürlüğü tarafından başladıkları aksiyon yerlerinde yaralarını sarıyor.

Depremlerde evi yıkılan ya de ciddi hasarlı olan 17 bin 500 kişi, kentteki yurtlarda, gurbetçi ailelerin evlerinde, misafirhanelerde veya kiralık evlerde mihman ediliyor.

İŞKUR Aksaray İl Müdürlüğünce, 102 depremzede işe yerleştirildi.

Malatya’daki evleri çetin hasar gören ve yapı atölyesinde işe başlayan 47 yaşındaki Fadime Tekin, AA muhabirine, depremle hayatlarındaki değme şeyin değiştiğini anlattı.

Akşam aldıkları şeyleri sabah yiyemediklerini, içemediklerini, giyemediklerini anlatan Tekin, “Bu durumu yaşamayanlar bilemez, kelimelerle anlatılamaz. Depremle savrulduk, Aksaray’a geldik. Evimiz 8. kattaydı, aşağıya alaz fut koşarak indik. Çokça sevimsiz aynı gündü, üzerimize kar yağdı. İki evimizden biri yıkıldı. Bizim oturduğumuz eş ise şişman hasar gördü. Binada yaşlılarımız vardı, şüphesiz çıktılar bibi gözümün önünden gitmiyor. Düşündükçe kaldıramıyorum.” diye konuştu.

Depremin etkisini hareket hayatıyla atlatmaya çalışıyor

Uğurlu, depremde eşinin hisse senedi yerinin de yıkıldığını, kendilerine elden üzerlerindeki mont ve ellerindeki battaniyenin kaldığını dile getirdi.

Bir hafta Malatya’da kalmayı denediklerini ancak başaramadıklarını vurgulayan Uğurlu, “Yapamadık. Evvel Kayseri’ye arkası sıra Aksaray’a geldik. Demincek adi bir ocak kiraladık. Hayatımıza bitmeme ediyoruz. İşe başlayalı 3 çevrim oldu. Hayatımda tek çalışmadım. Bu depremi üzerimden kaldırabilmek amacıyla işe başladım. Yorulduğumdan mı yoksa tıpkı işle çalışır olduğumdan mı bilmiyorum amma bugünlerde rahat uyuyabiliyorum.” ifadelerini kullandı.

“yavaş yavaş yeniden tıpkısı avlu kurmaya başladık”

Hatay’bile depremi ruhlu ve bir otelde işe başlayan Mustafa Temizkan ise habbe sallanmaya başlamasıyla, 4 çocuğu ve eşiyle hariç çıkmaya çalıştıklarını söyledi.

Binanın savrulduğunu hissettiğini belirten Temizkan, şunları kaydetti:

“Tıpkı makule çıkamadık dışarıya. Fayanslar patladı, biri kafama çarptı. Sarsıntı hafifleyince kendimizi hariç attık. Yıkılan binaları gördük. Bağrışmaları, feryatları duyduk. Neymiş kıyamet gibiydi. Hala o şoku üzerimizden atmış değiliz. Tıpkısı hafta oldu Aksaray’a geleli. Geldiğimizden bu yana bize haddinden fazla nazik yardımlar yapılıyor. Tanrı hepsinden razı olsun. Fakat çalışmak istedim ve İŞKUR’a başvuruda bulundum. Onlar birlikte bana sağ olsun burayı buldular. İşverenimizden de Tanrı razı olsun, bizlere kapısını açtı. Çocuklarımın rızkını kazanacağım inşallah. yavaş yavaş burada yeniden aynı hanay kurmaya başladık.”

Malatya’bile depremi dinamik ve aynı fabrikada işe başlayan İbrahim Sakatatçı üstelik evlerinin yerden sökülürcesine sallandığını, geldiği Aksaray’birlikte süratle çalışmaya başladığını vurguladı.

Aksaray Kombinasyon Sanayi Bölgesi’ndeki bir oluşum fabrikasının sahibi Söz Mücevher de ülkenin yaşadığı deprem felaketi zımnında çok üzgün olduklarını bildirdi.

Cevahir, “Şirketimiz hesabına üzerimize düşeni yapıyoruz. Ister maddi lüzum manevi tekmil desteklerimizi yaptık. Olayın arkası sıra üretilen ilk kabanları kolaylıkla bölgeye gönderdik. Bize hisse senedi başvurusunda bulunan arkadaşlarımıza birlikte apotr oluyoruz. Devletimiz sağ olsun seçme cins imkanı seferber etti. Biz işverenler elimizi taşın altına koyuyoruz.” diyerek konuştu.

Share: