Depremzedelerden icar komisyonu alınmıyor

KAHRAMANMARAŞ merkezli depremlerde yıkımın meydana geldiği Adana’üstelik emlakçılar, evi yıkılan ya bile dokunaklı hasar düz ve barınmak üzere yeni ev arayışında olan depremzedelerden kira komisyonu almayacak. Adana Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Dava Uçar, “Üyelerin ortak kararı sonucu kıyamet illerinden olan Adana’de depremin 3’üncü gününden itibaren encümen almıyoruz” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilden Adana’dahi özellikle model Çukurova ve Sarıçam ilçelerinde yıkılan binaların beraberinde çokça sayıda apartman birlikte tehlikeli hasar gördü. Bu süreçte enkaza dönen apartmanlardan çıkmayı başaran evet birlikte evleri bunaltıcı hasar alanlar, barınmak amacıyla yıpranmamış familya arayışına girdi. Evlerini boşaltma edip, emin yerler arayan depremzedeler, Adana Emlakçılar Esnaf Odası’na başvurdu. Afetzedelerin ihtiyacını bastırmak için ağır iş harcayan emlakçılar, ortak kararla komite almayacaklarını açıkladı.

Adana Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Sevgili Uçan, “Üyelerimizle ortak aldığımız değişmeyen sonucu depremin 3’üncü gününden itibaren alt kurul almayacağımızı açıkladı. Zira insanlar aynı telaşla evlerini çıkarmak ve emniyetli yerlere kazanmak amacıyla bizlere kırıcı bire bir şekilde müracaat etti. Ofislerimiz kapalıydı gene de vatandaşa yardımcı olmak yerine isticar yaptık. Evi yıkılan ya birlikte vahim hasar gören depremzededen alt kurul almadık, almayacağız” diye konuştu.

Son günlerde bu konunun suistimal edilmeye başlandığına de değinen Komutan Uçar, “Normalde 5 bin TL’ye sülale kiralanmak istendiğinde bizim icar komisyonumuz de bire bir oranda aynı kira bedelidir. Biz bu bedeli depremzede vatandaşlarımız yıkım ya de pahal hasarlı belgesi getirdiği takdirde almayacağız. Facia illerinden olan özge 11 ilden Adana’ya mevrut kişiler birlikte karışma atılmak üzere bu insanlarımıza değme tip yardımı yapmaya hazırız” dedi.

Share: