Destici: “(CHP’lilerin mahkeme heyetine yönelik tepkisi) Anarşi ortamı oluşturuyorlar”

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, “İstedikleri kadar kararlar çıkmayınca hangi anayasaya bakıyorlar hangi yasalara bakıyorlar. Hakimlerin vicdanına evet birlikte öndeki kanunlara bakarak değişmeyen verip vermediğine bakmadan işlerine gelmiyorsa militanlık yaparak anarşi çıkarıyorlar. Anarşi ortamı oluşturuyorlar.” dedi.

Destici, Eskişehir’bile Erzurumlular Ekin ve El Birliği Derneğini ziyaretinden evvel gazetecilere yaptığı açıklamada, Yalova Belediyesinde “zimmete mal geçirilmesi” iddiasıyla açılan davanın duruşması sırasında aralarında CHP milletvekillerinin üstelik bulunduğu kişilerin mahkeme heyetine yönelik söylemlerine ilişik yargının verdiği karara herkesin gocunmak duyması gerektiğini söyledi.

Belediye başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Vefa Salman’ın 20 milyon liranın üzerindeki tıpkı meblağla rüşvetten yargılandığını dile getiren Destici, “Demin burada Cumhuriyet Ahali Partisi milletvekilleri, duyduğum kadarıyla İstanbul İl Başkanı, Yalova’dan ve belde illerden gelenler, mahkemeyi etkilemeye çalışıyorlar. Duruşma salonu içerisinde demo yapıyorlar, eylem yapıyorlar. Hakimin verdiği mesafe karara reaksiyon gösteriyorlar. Benzeri kez bu şurası gösteriyor. Yani militanca tavırlar bunlar. Bunlar ayrımsız milletvekilinin, bire bir yer başkanının yapacağı amal değil. Yani çıkarsınız kararı beğenmiyorsanız dışarıda bunun açıklamasını yaparsınız ve tepkinizi gösterirsiniz. Demin burada amiyane hele vakur Türk hakimlerine ve savcılarına müteveccih sözler, taşlama içeren sözler kabul edilemez.” diye konuştu.

CHP Mersin Milletvekilli Şanlı Ateş Parçası Başarır’ın daha geçmiş dahi Türk ordusuna ve Türk Silahlı Kuvvetlerine iftirada bulunduğunu söyleyen Destici, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tığ başından beri Nazik Angajman Partisi adına şurası söyledik. Sektör dokunulmazlığı dışında milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılmalı. Hiçbir saylav gerek adi yanlışlık olsun, ister bu kabil taksirat olsun, lüzumlu devletin varlığına, ülkenin bütünlüğüne taşlama olsun, ister terörü övme olsun, bunlara bulaşamamalı. Bunları bulaştığında de normal benzeri yurttaş gibi hukukun önünde hesap vermesi lazım.”

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Çiy Korur Fincancı’nın “terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle tutuklandığına değinen Destici, “Evet ayrımsız iddiaları belirten CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu için tıpkısı şey oldu mu, olmadı. Niçin? Dokunulmazlık zırhına sarıldı. Dolayısıyla buralarda dokunulmazlık zırhı işlememeli. Özellikle yıldırı suçlarında asla işlememeli. Özet hazırlanması, fezlekenin Türe Bakanlığına gitmesi, oradan meclise gelmesi, mecliste oylanması, bunlar amiyane ayrıntılı süreler. Bence terörle ilişkin suçlarla ilişkin sunma azından bunlar kaldırılabilir, yeniden gözden geçirilebilir.” ifadesini kullandı.

Destici, Cumhuriyet Altını Halk Partililerin Yalova Adliyesi’nde yaptıklarını, gerçek yüzlerini ortaya koyması anlamında yetişkin bulduğunu vurgulayarak, “Zira bütün hangi diyorlardı? ‘Yargıya ağırbaşlılık yapılmasın. Hâkimiyet siyasallaşmasın. Hakimler, savcılar erkin bırakılsın ve istedikleri gibi vicdanlarıyla yasalara ya da anayasaya bakarak karar versin’ diyorlardı. İstedikleri gibi kararlar çıkmayınca hangi anayasaya bakıyorlar hangi yasalara bakıyorlar. Hakimlerin vicdanına ya da öndeki kanunlara bakarak karar verip vermediğine bakmadan işlerine gelmiyorsa militanlık yaparak kargaşa çıkarıyorlar. Anarşi ortamı oluşturuyorlar. Değişik taraftan dahi hakimlerimiz başta oluşmak için önüne gelene seçme makule kabullenilemeyecek sözler ve hakaretlerde bile bulunuyorlar. Ama bura Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Düzlük boş değil. Yani tabiricaizse karye köpeksiz değil. Dolayısıyla birlikte kimse değneksiz gezmeye kalkmasın. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de ahbaplık birlikte gereğini yapar ve yapıyor.” dedi.

Dernek üyelerine bile seslenen Destici, şunları söyledi:

“Biz şuna inanıyoruz ve geçtiğimiz 100 yıldan itibaren şu söyleniyor ki 21. yüzyıl, Türk asrı olacaktır. Tığ üstelik buna inanıyoruz. Merhum Genel Başkan’ımız, martir liderimiz, cennet mekan Muhsin Başkan, ‘İşte benzeri hayalim var.’ diyordu. Adriyatik’ten Çin Seddi’ne tıpkısı Türk birliği hayali. Demin Türk Devletler Teşkilatı’yla bu kısmen birlikte olsa sağlandı. Orada Türk dünyasından bile Azerbaycan özellikle başlamak amacıyla temsilciler vardı. İnşallah zaman açıklanan izlence, hem Türkiye’miz üzere 85 milyonumuz için kıvrak olsun hem dahi Türk asrına giden 21. yüzyıl Türk asrı olacak buna inanıyoruz. Bu noktada ferda Cumhuriyet Altını’imizin kuruluşunun 99. yıl dönümü. İnşallah Cumhuriyet Altını’imizin 100. yılı, 21. yüzyılın Türk asrı olması noktasında yıpranmamış benzeri başlangıç olacak. Bugün açıklanan bu ‘Türkiye Yüzyılı’ programı dahi inşallah balaban tıpkısı etap olacaktır diyorum. Tekrar milletimiz, ülkemiz ve devletimiz üzere Türk dünyası üzere alımlı çalımlı verimli olsun diyorum.”

Konuşmasının arkası sıra Destici’ye Erzurumlular Firez ve Dayanışma Derneği Başkanı Muhammet Çevik eliyle resim armağan edildi.

Share: