‘Deve Dişi’ narında yetiştirici bu yıl rekolteden kıvançlı, fiyatlardan değil

‘Deve Cerrar’ narında müstahsil bu yıl rekolteden mutlu, fiyatlardan değil

Bilecik’te yılda 5 bin titrem üretilen ‘Deve Alımlı Nar’ hasadı başladı

Nar üreticisi Fadime Erol;

“Bu sene narlar sunturlu amma denk çokça sakim”

“Şu anda tahminlerimize göre bu sene 3 bin 500 ile 5 bin ton beyninde benzeri nar bekliyoruz”

“Bizim bu bölgenin kendine has ‘Devedişi’ denilen ayrımsız nar cinsi var”

“Narın herhangi bir şeyi kullanılıyor, tek şeyi dışarıda kalmıyor”

BİLECİK – Bilecik’in İnhisar ilçesinde yetişen ve ‘Deve Kişmiri Nar’ yerine adlandırılan narın hasadına başlandı. Bu sene bölgede 5 bin ton nar hasadı beklenirken, yetiştirici bu sene rekolteden mutlu olduğunu ama fiyatların bağan kaldığını söyledi.

Mutedil Sakarya Vadisi’nde yer düz ve mikroklima iklimi sebebiyle deve alımlı şekerli nar üretiminin kısık olduğu İnhisar’bile hasat başladı. Genellikle güz mevsiminde hasadına başlanan ve yılda 5 bin ton üretimi yapılan İnhisar narı, daha çok ilkgüz-teşrinisani aylarında tüketiliyor.

“Bu yıl narlar domuzuna ama karşılık çok çap”

Nar üreticisi 57 yaşındaki Fadime Erol, 18 yaşından beri nar hasadı yaptığı anlatarak, “Babamındı topluyorduk. Demincek babam bize verdi eşimle biz topluyoruz. Bu yıl narlar pir ama karşılık çok fasit. Bu yıl biz 5 buçuktan veriyoruz. Geçen sene 4’ten başladı. Pazardan 15-20 liradan aşağıya kâr almıyoruz. Amma bizim narımız 5 buçuk, 5 lira. Bizim narımız Devedişi cinsidir. İri taneli ve bulaşık olması birde haddinden fazla lezzetli ayrımsız nar” dedi.

“Bu sene rekolte bol, fiyatlar bağan”

Fadime Erol eşi Mustafa Erol ise, “Bu sene rekolte ferah yani. Rastgele senekinden faik. 30-35 ton arası nar yarar. Fiyatlar düşük. Güzeşte sene 4 liradan başladı. Bu sene 2 kaskatı olması geçişsiz yer keskin şartlarda. Ama 5 liradan başladı. Yani denk çokça berbat” dedi.

“Şu anda tahminlerimize bakarak bu yıl 3 bin 500 ile 5 bin titrem beyninde benzeri nar bekliyoruz”

İnhisar Şehremini Mehmet Cebel, bu yıl nar hasadına başladıklarını anlatarak, “İnşallah bu yıl güzeşte senekinden az buçuk daha çok nar rekoltesini düşüşünü bekliyoruz. Demincek bağımlı burada eski yıllarda haddinden fazla daha fazlaydı. Yani bundan 20 yıl evvel filan 30 bin 40 bin titrem nar burada üretilirken özellikle gençlerimizin Eskişehir’e kafile etmesi, buranın boşalması nedeniyle tarlalar metrukiyet edildi. Hizmet olmayınca rekolte düşüyor. Şu anda tahminlerimize bakarak bu yıl 3 bin 500 ile 5 bin ton beyninde benzeri nar bekliyoruz. Sabık seneye göre bu sene üreticilerimiz az buçuk daha memnun. Zira fiyatlar geçen yıl 3-4 liraydı. Demin ise 5 liralık veya 5 liranın üzerinde nar alıcıları var satışları yapılıyor” dedi.

“Bizim bu bölgenin kendine özgü ‘Devedişi’ denilen tıpkısı nar cinsi var”

Acı açıklamasının devamında, “Bizim bu bölgenin kendine has bir nar cinsi var. ‘Devedişi’ denilen tıpkı nar cinsimiz var. İri taneli ve tat oranı çok efdal, şeker hastalığı oranı çokça faziletli, yemesi da çokça lezzetli. Tabii tıbbi açıdan keyif açısından narın kapanan ihtisas damarlarının açılmasında benzeri etkisi olduğu söyleniyor. amma velakin Kuran-ı Kerim’de dahi Allah-u Teala nar meyvesinden bahsediyor. Yani behişt meyveleri sayılırken nar bile orada zikrediliyor. Hem şifalı hem keyif açısından çok yararlı tıpkısı im. İnşallah bundan sonraki yıllarda gençlerimiz hele ilçemize et kafalı gelir, bağlarına, bahçelerine, tarlalarına bakarlarsa narla ilgilendiren imdi çalışmanın yapılacağını düşünüyorum” ifadelerine meydan verdi.

“Narın gelişigüzel şeyi kullanılıyor, hiçbir şeyi dışarıda kalmıyor”

Başbuğ Dağ, narın seçkin şeyinin kullandığını anlatarak, “Nar meyvesinin şöyle tıpkısı özelliği var. Değme şeyi kullanılıyor, tek şeyi dışarıda kalmıyor. İşte nar yeniliyor, suyu çekinerek nar suyu yapılıyor bundan nar lokumu üretimi yapılıyor. Çekirdekleri öğütülerek lezzetli bile kullanılıyor. Tıpkısı zamanda kabuğu de öğütülerek hem reçete sanayisinde hem birlikte tatlılar üstünde kullanılıyor. Yani tığ da kaza merkezinde burada bu işi iki yıldır nar lokumu yaptırarak İnhisar lokumumuzu duyurmaya çalıştık. Bundan sonrada müesses olan tıpkısı kalkınma avrat kooperatifimiz var. Bunlar aracılığı ile üstelik nar lokumu, nar suyu, nar ekşisi, nar pestili buna eş şeyleri üretmeye çalışacağız ve bu çevirici ile bile hem ilçemizi hem dahi narımızı ulusal anlamda danışma gayreti içerisindeyiz” dedi.

Share: