Din İşleri Başkanı Mürtefi Erbaş: “İlim adamlarının sunma yüce vasfı önce saklayan olmalarıdır”

Din İşleri Başkanı Ulvi Erbaş: “İlim adamlarının yeryüzü balaban vasfı önce hafız olmalarıdır”

“Bari mihraplarımızdaki tamlık hocalarımız saklayan olsa”

BOLU Bolu’da Kuran kursu açılışına katılan Ilmek İşleri Başkanı Büyük Erbaş, “İlim adamlarının en majör vasfı geçmiş saklayan olmalarıdır. İnşallah bu Kuran kursumuzda yetişecek olan hafızlarımızı, hem mortocu dil cambazı liselerinde hem ilahiyat fakültelerinde okutarak geleceğe hazırlayacağız” dedi.

Bolu’nun Gerede ilçesinde yapımına 2016 yılında başlanan 115 mektepli kapasiteli Gerede Şekil Ayvaz Kuran Kursu gerçekleştirilen törenle açıldı. Açılışa Kült İşleri Başkanı Mehabetli Erbaş, İl Müftüsü Ulvi Özenç Tahiroğlu, milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.

“Burada detay adamları yetişecek”

Kuran tilaveti ile başlayan açılış töreninde mütekellim Kült İşleri Başkanı Mehabetli Erbaş, “Burada Tanrı Resulü efendimizin varisleri yetişecek. Burada insanlığı karanlıklardan aydınlığa fark etmek üzere indirilen Kuran-ı Cömert hem hıfz edilecek, hafızlar yetişecek hem de Kuran-ı Kerim’in anlamını öğrenen etkili ve insanların yaşaması üzere gayret edecek olan ayrıntı adamları yetişecek. İlim adamlarının sunu oylumlu vasfı evvel koruyan olmalarıdır. Bizim tarihimize baktığımızda İbni Sina’dan Farabi’ye, Biruni’den Harezmi’ye, Akşemseddin’den Molla Gürani’ye hafızlık ilmin temeli. Keşki mihraplarımızdaki tamam hocalarımız koruyan olsa. Minberlerden saklayan hocalarımız seslenme etse. İmam dil cambazı lisesi öğretmenlerimiz hafızlardan olsa. İlahiyat fakültesi hocalarımız derse girdiğinde ayetleri okuyarak derslerini süsleseler. İnşallah bu Kuran kursumuzda yetişecek olan hafızlarımızı hem mortocu hatip liselerinde hem teoloji fakültelerinde okutarak geleceğe hazırlayacağız. Hafızlarımıza yönelik hususi programlarımız var. O programlarımıza dahil edeceğimiz gençlerimiz burada yetişir inşallah” şeklinde konuştu.

Share: