Direktör Ahmet Uluçay, memleketi Kütahya’da anıldı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde (DPÜ) planlı panelde, 2009 yılında emrihak eden direktör Ahmet Uluçay anıldı.

Valilik, şehremaneti ve DPÜ işbirliğiyle Iyicene Sanatlar Fakültesi Ahmet Yakupoğlu Salonu’nda, “Lamba Karpuzu Kabuğundan Gemiler Fayrap Etmek” filminin ödüllü yönetmeni rahmetli Uluçay anısına panel düzenlendi.

Vali Şanlı Polat, burada yaptığı konuşmada, Ahmet Uluçay’ın Kütahya ve Türkiye için majör aynı değer olduğunu söyledi.

Uluçay’ın bıraktıklarına topluluk çıkılması gerektiğini belirten Polat, şunları kaydetti:

“Onun bıraktıklarına erbap çıkarsak kendimize derece katabiliriz. Bizlere aynı kere çizmesi üzerine bıraktığı ışıkla, hedeflerle kendimiz açısından bir şeyler elde edebiliriz. Bugün bir araya gelmemiz kendimiz ve şehrimiz açısından yüce. İyi insanlar elde ettikleri, bıraktıkları yalabık ses ile mebzul yerlerde, bizim inancımıza bakarak cennette bizi bekliyor olacaklar. Babasının o karşı koyuşlarına karşın inadına ‘direktör olacağım’ duygusu çokça mefret. Ahmet abimiz bize yüce hikaye ve bunu resmedilecek benzeri hanek bıraktı.”

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı ise gönderdiği görüntülü mülahaza ile Uluçay’ı el etti.

DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Tevazulu de Türkiye amacıyla balaban ayrımsız derece olan Uluçay’ın hatıralarının anlatılacağı panele ocak sahipliği yapmaktan mutlu olduğunu dile getirdi.

Panelde, film yönetmeni Cengis Asiltürk, yönetmen Nuray Kayacan, görüntü yönetmeni Hayri Çölaşan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Basın Müşaviri Ramazan Ardıç Rakısı, merhum yönetmenin eşi Ayşe ve oğlu İdris Uluçay, edip Mustafa Tevazulu ve asistan Sercan Samankapan, Ahmet Uluçay’ın müzakere hayatı için bilgiler verdi.

Share: