Dışişleri Nazır Yardımcısı Kaymakçı: “Mardin, Avrupa ve NATO’nun güneydoğu sınırıdır”

Dışişleri Nazır Yardımcısı ve AB Başkanı Sefirikebir Faruk Kaymakcı, “Kimi Vakit farkında değiliz amma Mardin’in Avrupa’nın güneydoğu sınırı olduğunu, NATO’nun güneydoğu sınırı olduğunu de vurgulamak istiyorum. Bu coğrafya tarihi akışını değiştiren ve kuşaklara sabah yeli veren ayrımsız coğrafya” dedi.

Mardin’bile Dışişleri Bakanlığı AKARSU Başkanlığı marifetiyle Avrupa Birliği İletişim Stratejisi (ABİS) çerçevesinde evcil düzeydeki paydaşların KEZ üyelik sürecine olan bindi ve katkılarını bırakmak amacıyla 2021 yılında başlatılan “İl İl AB Buluşmaları” toplantılar dizisinin 12’ncisi düzenlendi. Toplantıda Erasmus+ programı ve Avrupa Dayanışma Programı, Paydaşlık Öncesi Yardım Aracı (IPA) Fonları, Kırsal Kalkınma Programı (IPARD), Jean Monnet Programı, Avrupa Koleji Burs Programları ile Bağlantı Programları çerçevesinde Mardin’deki çekicilik ve kuruluşların faydalanabileceği AB fırsatları tanıtıldı.

“Mardin, Avrupa ve NATO’nun güneydoğu sınırıdır”

Dışişleri Icra Vekili Yardımcısı Kaymakcı, Mardin’in ülkenin zenginliğini yansıtan pir bire bir site olduğunu belirterek, “Mardin’den Madrid’e büyüklüğünde ayrımsız Avrupa ülkesiyiz. Bazı Bazı farkında değiliz amma Mardin’in Avrupa’nın güneydoğu sınırı olduğunu, NATO’nun güneydoğu sınırı olduğunu da vurgulamak istiyorum. Bu coğrafya tarihi akışını muhavvil ve kuşaklara esin veren benzeri coğrafya. artık üstelik Mardin ilimiz hem ülkemizin gelişmesi ve kalkınmasında hem üstelik Avrupa coğrafyasında yerini ve önemini korumaya bitmeme edecek” dedi.

“Tığ, Avrupa Birliğine kül uzuv kalkışmak istiyoruz”

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin 8 esas boyutunun olduğuna değinen Kaymakcı, “Biz, Avrupa Birliği’ne üye almak istiyoruz. Kül unsur tutmak istiyoruz. Türkiye’nin Avrupa Birliğine olma meselesi tamamen Türkiye’nin çıkarları ve egemenliğiyle ilgilendiren bir bahis. Biz zaman Avrupa kıtasında yaşıyorsak, Avrupa siyasal, iktisadi, ticari sisteminin parçasıysak bizim Avrupa Birliğinin karar ahiz mekanizmasının dışında olma lüksümüz namevcut. Bugün yapacağımız ticaretin standartları, almış olduğumuz darülfünun diplomalarının denkliğine büyüklüğünde bir nice standartı Avrupa Birliği belirliyor. Bizim katılımdan eksantrik bir seçeneğimiz namevcut. Avrupa Birliğine iştirak değme şeyden evvel Türkiye’nin egemenliği ve çıkarları üzere bire bir zorunluluk. Avrupalı olup AKARSU sisteminin dışında kalma lüksümüz bulunmayan. Onun amacıyla biz paydaşlık üzerine kararlıyız. Katılma müzakerelerinde şu anne kadar tığ 16 pasaj müşavere faslını açtık, benzeri faslı kapattık. Paydaşlık müzakerelerinde politik engeller var. Ama bunlar aşılmayacak engeller değil. Türkiye’nin KEZ’ye AKARSU’nin de Türkiye’ye töz anlamda ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

“Amerika’dan sonraları dünyada ikinci iri ekonomiye erbap”

Avrupa Birliğinin Türkiye amacıyla özellikle kazançlı açıdan majör olduğunu belirten Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, “Avrupa Birliği evvel kuruluşunda ekonomik benzeri angajman olmakla birlikte daha sonra politik ve siyasal tıpkı ilişki olmaya başladı. Türkiye açısından üstelik haddinden fazla kocaman olduğunu düşünüyorum. Zira bizim aut ticaretle ilişkin istatistiklere baktığımızda çokça bati anlamda ihracat ve ithalatımızın olduğunu görüyorum. Türkiye’üstelik yapılan ihracatın yüzdelik 41’nin Avrupa Birliği ülkelerinden olduğunu ve ithalatında yüzde 32’sinin gine Avrupa Birliği ülkelerinden olması bizim açımızdan haddinden fazla önemli düşünüyorum. Bittabi birlik, Amerika’dan sonraları dünyada ikinci balaban ekonomiye cemaat” dedi.

Toplantıya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AKARSU Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Ilbay Mahmut Demirtaş, Avrupa Birliği Başkanlığı ile Türkiye Ulusal Ajansının ilgili uzmanları, amme kurumları, domestik yönetimler ve sivil cemiyet temsilcileri katıldı. – MARDİN

Share: