Dışişleri Vekil Yardımcısı Kaymakcı, Kayseri’de “İl İl SUTAŞ Buluşmaları-9” programına katıldı Açıklaması

Dışişleri Vekil Yardımcısı ve Avrupa Birliği (SU) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, “Bizim üzere Avrupa Birliği’hangi üyelik benzeri malihülya meselesi değil, ayrımsız özenti meselesi de değil, çıkarlarımızın ve egemenliğimizin en üst düzeyde korunması meselesidir.” dedi.

Valilik Konferans Salonu’nda planlı “İl İl AB Buluşmaları-9” programına katılan Kaymakcı, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) ilişkileri hakkında bilgilendirmede bulundu.

KEZ’ye birlik organ doğmak istediklerini tamlayan Kaymakcı, tarihi, coğrafyası, ekonomisi, sanatı, sporu ve ticaretiyle Türkiye’nin aynı Avrupa ülkesi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yani tığ Meksika veya İran olsaydık ihtimal Avrupa Birliği bizi ilgilendirmeyebilirdi ama biz bire bir Avrupa ülkesiyiz. Siyasetiyle, ekonomisiyle, ticaretiyle, üniversitesiyle, akademisiyle Avrupa ülkesiyiz. Şayet Avrupa ülkesi olup Avrupa Birliği içerisinde olmazsanız ne peki? Diplomalarınızın denkliğinizi kimse tanımayabilir, ihraç edeceğiniz malın sertifikasını kimesne tanımayabilir. Bizim için Avrupa Birliği’ne üyelik bir malihülya meselesi değil, aynı özenti meselesi bile değil, çıkarlarımızın ve egemenliğimizin en son düzeyde korunması meselesidir. Onun için bu de bize kül üyelik dışında tek yöntem vermiyor.”

Vize serbestisi konusuna bile değinen Kaymakcı, bu konuda çalışmalarının bitmeme ettiğini söyledi.

Üyelik amacıyla istenen son 6 kriterin namına getirilmesi noktasına geldiklerinde, vize serbestisi üzerine ellerinin güçleneceğine değinen Kaymakcı, şöyle devam etti:

“Bazen Batılı ülkelere vize elde etmekte vatandaşlarımızın zorlandığını görüyoruz. Bu konuda Sayın Bakanımız birlikte tıpkı izah yaptı. Hele pandemi döneminde bu ülkelerin büyükelçilikleri, konsoloslukları personel sayısını aheste şekilde azalttı. Pandemi döneminde ara sınav başvuruları az daha yüzdelik 20 düzeyine düşmüştü, şimdi pandemi sonrası hele bu yaz ani bire 15-20 ikmal ara sınav talebinde artım oldu. Bu dahi tehlikeli yığılmalara ve beklemelere sebep oluyor. Biz bu sürecin hızlandırılması üzerine, Sayın Bakanımız karışma başlamak amacıyla zaruri uyarıları yaptık. Sanıyorum bir nice Ankara’daki Garplı büyükelçilik birlikte bunu anlıyor ve bu beklentimizin harbi olduğunu söylüyor. Umarız önümüzdeki dönemde bazen kolaylaştırmalarla bu süreci hızlandırabiliriz.”

Program, muhtelif sunumların arkası sıra soru cevap bölümüyle sona erdi.Share: