Dışişleri Vekil Yardımcısı Kaymakcı, Mardin’de “İl İl KEZ Buluşmaları” programında konuştu

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (DENIZ) Başkanı Sefirikebir Faruk Kaymakcı, “KEZ’ye ortaklık Türkiye’nin egemenliği ve çıkarları amacıyla bir ıztırar. Avrupalı olup SUTAŞ sistemi dışında kalma lüksümüz bulunmayan. Onun için tığ katlım konusunda kararlıyız.” dedi.

Kaymakcı, Mardin Valiliği’ndeki “İl İl DENIZ Buluşmaları-12” programında yaptığı konuşmada, tarihini akışını değiştiren, kuşaklara sabah yeli veren bir coğrafyada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“İl İl AKARSU Buluşmaları” yaparak hep illeri dolaştıklarını ve şu ana kadar 11 ili ziyaret ettiklerini tabir fail Kaymakcı, bu kapsamda ziyaretlerin bitmeme edeceğini söyledi.

Türkiye ile SU ilişkileri karşı bilgilendirmede bulunan Kaymakcı, “1999 yılından itibaren AB’ye namzet ülkeyiz. 2002 yılından itibaren bile KEZ’nin ara sıra mali imkanlarından yararlanmaya ve bazen birlik programlarına katılmaya hak kazandık. Bu çerçevede Mardin’üstelik şu ana büyüklüğünde gerçekleştirilen 477 proje var. Bunlara zir yukarı 114 milyon ekü asıl ayrılmış durumda.” diye konuştu.

Kaymakcı, AKARSU’ye bilcümle uzuv gelmek istediklerini belirterek, bunun aynı özenti yahut karambol olmadığını vurguladı.

“SU’ye üye olma meselesi Türkiye’nin çıkarlarıyla ait bire bir bahis”

“Türkiye’nin AB’ye üye olma meselesi ağız ağıza Türkiye’nin çıkarları ve egemenliğiyle ait bire bir konu. SUTAŞ’ye iştirak Türkiye’nin egemenliği ve çıkarları üzere tıpkı zorunluluk. Avrupalı olup SU sistemi dışında kalma lüksümüz bulunmayan. Onun için biz katılma konusunda kararlıyız. Katılma dışındaki ilişkilerimizin bize çokça faydası bulunmayan.” ifadelerini kullanan Kaymakcı, ortaklık müzakerelerinde şu asıl kadar 16 faslı açtıklarını, benzeri faslı kapadıklarını bildirdi.

Kaymakcı, paydaşlık müzakerelerinde siyasal engellerin bulunduğunu, bunların aşılmayacak engeller olmadığını belirtti.

SU ile Gümrük Birliği ve ara sınav serbestisi konusuna da değinen Kaymakcı, bu konunun genişletilmesi ve güncellenmesi için çalışmaların bitmeme ettiğini anlatım etti.

Kaymakcı, KEZ ile ilişkilerde bildirme önemli konunun terörle uğraş olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Maatteessüf terörün batı Avrupa ve kuzey Avrupa ülkelerinde gani anlaşılamaması ve bu ülkelerin göreceli kendisine güvenli bölgelerde yaşaması nedeniyle bizi dayanabilen anlamadılar. Bu konuda hala bazı kusurlu anlamlar devam ediyor. Eğer terörle savaşım üzerine de hem PKK/PYD/ YPG hem DEAŞ hem de FETÖ boyutuyla tıpkısı noktaya gelirsek, birbirimize olan güvenimiz, inancımız elan dahi artacak ve bu herkesin huzuru amacıyla olacak. NATO’nun sınırı Mardin’da, Şırnak’ta başlar. Nedeniyle, Türkiye ile içten aynı şekilde asayiş ve defans üstüne iş birliği yapmadığı takdirde hiçbir Avrupa ülkesi kendisini güvende hissedemez. Bu hepimizin yararına olan tıpkı husus. Umarım bunu önümüzdeki ahit güçlendireceğiz.”

AB ile bire bir eksantrik ilişkinin birlikte kafile konusu olduğuna değinen Kaymakcı, Avrupa’nın ağır aksak kafile yükünü Türkiye’nin taşıdığını dile getirdi.

Kaymakcı, şöyle konuştu:

“Türkiye şu anda hem Avrupa’nın hem dünyanın yer cömert yeryüzü insanca bildirme hayırsever ülkelerinden biri. SUTAŞ ile bu noktada yapılmış bire bir anlaşmamız var. Bu anlaşma üzerine üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık. Hem kesintili göçü işgal üstüne hem birlikte buna karşın Palikarya adalarına gayrikanuni önceki kişileri izansız kabul üzerine sorumluluğumuzu 2020 yılının Mart ayına büyüklüğünde ziyadesiyle adına getirdik. AB maalesef sözlerini tutmadı barhana konusunda. Verdiği 4 sözden 1,5’ini tuttu. Palikarya adalarından geri münfail beherglas hayat için AKARSU güç alacaktı, elden bu sözünü tuttu. İkinci sözü, 6 bilyon avroyu 2018 yılına kadar Türkiye’deki Suriyelilere tahsis etmekti. Bu paranın bile şu anne kadar 4,2 bilyon avrosu Suriyelilere erişmiş durumda. AKARSU Suriye’nin kuzeyinde Türkiye ile teşrikimesai sözünü dahi hesabına getirmedi. Türkiye’nin, AB’nin ve DENIZ üyesi ülkelerin Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırına mail noktalarda yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve ansız dönüşlerin isteklendirme etmesi, böyle ayrımsız hâkimiyet vardı. Maatteessüf bu hükmü SUTAŞ adına getirmedi, getirmediği kadar Türkiye’nin Suriye’birlikte yapmış olduğu ve boşaltmak zorunda kaldığı harekatları üstelik eleştirdi ve başkaca gâh SU üyesi ülkeler Türkiye’ye alın cebe ambargosu uygulamaya kalktı.”

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ise kentin muteber SU projeleri kapsamında aldığı ödeneğin kendilerini kıvançlı ettiğini belirterek, imdi birlikte projeler hazırlayarak DENIZ’den bindi almayı sürdüreceklerini söyledi.

Programda daha bilahare katılımcıların soruları yanıtlandı.

Programa, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Umumi Sekreteri Ahmet Alanlı, Ilbay yardımcıları, şehremaneti başkanları, çekicilik müdürleri katıldı.

Dışişleri Nazır Yardımcısı Faruk Kaymakcı henüz sonradan Mardin Büyükşehir Belediyesi Cahillik Merkezinde, “Mardin Diplomasi Akademisi 5. Çağ Küşat Programı”na katıldı.

Burada gençlerle aynı araya gelen Kaymakcı, Türkiye’nin KEZ’ye katılımı amacıyla ölçülü sürece ilişkin bilgiler verdi.

Share: