DİVRİĞİ’NİN ‘DİPLOMALI’ TERZİSİ 54 YILDIR MESAİDE

SİVAS’ın Divriği ilçesinde hayat dolu Seyfi Karahan (66) 1968 yılında başladığı terziliği 54 yıldır sürdürüyor. 1972 yılında başvurduğu İstanbul Terzilik Tekamül Enstitüsü’nü 3 yılda bitirerek şehadetname düz Karahan, günümüzde bu mesleği diplomalı kendisine sürdüren bulunmaz kişilerden biri olarak dikkat çekiyor.

Divriği ilçesinde kıvrak evli 2 bala babası Seyfi Karahan, 1968 yılında elan 12 yaşındayken Ankara’ya gitti. Ankara’dahi okulların açıldığı çevrim ailesi yoluyla Ersoy Aras isminde tıpkısı ustanın yanına terzihaneye verilen Karahan, burada terzilik mesleği öğrenmeye başladı. Elan sonraları ustasının tavsiyesi konusunda Karahan, 1972 yılında Ankara’dahi açılan İstanbul Terzilik Tekamül Enstitüsü’ne başvurdu. Başvurusu kabul edilen Karahan, 3 yıl boyunca enstitüde dikiş kursu aldı. Enstitüyü başarı ile bitiren Karahan, Terzilik Tekamül Enstitüsü Diplomasını alarak mesleğini devretme dikiş yerine bitmeme etmeye başladı. Tıpkı müddet sonradan memleketi Sivas’a köylü dönen Karahan, 54 yıldır kayırıcı vücuduna bakarak bozuk alarak bando elbise dikiyor. Karahan, 47 yıl önceki altığı dikiş diplomasını ise dükkanının duvarında sergiliyor.

‘VÜCUDA BAKARAK ELBİSE ÇIKARIYORUM’

Mesleğini istekle yaptığını belirten Seyfi Karahan, “Hayatım süresince bu meslekle uğraştım ve çocuklarımı bu meslekle okutup evlendirdim. Çokça çalıştım. Dikiş Tekamül Enstitüsü kursuna gittim. Bu şehadetname sebebiyle ikinci makinamı devletten aldım. Ankara’dan buraya gelince da avlu bu şekilde devam etti. Çığır çok nadir amma şakirt yetişmiyor. İlkokul mezunuyum ama avlu üniversitesini bitirdim. Ismarlama terzisiyim. Kumaşlarımızdan ölçüyü alıp ona göre dikim yapıyoruz. Türkiye’de insanların vücutların çok ayrımlı. Kimi göbekli, kimisi sıska ve ego bu icazet yardımıyla vücuda göre giysi çıkarıyorum. Sanırım Divriği’nin yeryüzü eskilerinden birisiyim. Burada benden yaşlı olan ustalarım vardı ve onlardan da çok öz öğrendim. Mekanları cennet olsun. Eğitim Bilimi, kültür ve utanmak öğrendik” dedi.Share: