Diyarbakır gündem haberleri: Diyarbakır’da “Sayısal Çağda Içtimai Ağlar Hukuku Çalıştayı” düzenlendi

Basın İlan Kurumunca (BİK) Diyarbakır’da öğrenciler, akademisyenler, hukukçular ve basın çalışanlarının katılımıyla “Dijital Çağda Sosyal Ağlar Hukuku Çalıştayı” gerçekleştirildi.

BİK’in toplumsal ağlara yönelik hukuki düzenleme ve çalışmalara yardım arz etmek üzere 4’üncüsünü düzenlediği çalıştayda katılımcıların toplumsal ağlar hukuku kapsamında celi kâin ve çözüme kavuşmamış sorunları tespit ederek hal önerilerini sunmaları amaçlandı.

Merkez Yenişehir ilçesindeki otelde planlı çalıştayda Doç. Dr. Toygar Yerlikaya, “Sayısal Çağda Içtimai Ağlar Hukuku Boyut Analizi” ve “Dijital Çağda Içtimai Ağlar Hukuku Mühim Yönelim Kurgulama”, avukat Sezgin Bronz da “Dijital Çağda Sosyal Ağlar Hukuku Öneri Geliştirme” konularında hikmet verdi.

Karşılıklı düşün alışverişinde bulunulan çalıştaya katılan BİK Genel Müdür Yardımcısı Mesut Mazbut, yaptığı konuşmada, Erzurum, Ankara ve Ordu’nun arkası sıra 4. çalıştayı Diyarbakır’de düzenlediklerini söyledi.

Kentte hakeza aynı programı düzenlemekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Mazbut, ” Türkiye’de toplumsal ağlarla ilgilendiren aktif bir teftiş mekanizması daha birlik anlamıyla aktif değil. Bu üstelik kilolu sorunları beraberinde getiriyor. Can ve kurumlara yönelik itibar suikastına az çok yarar benzeri alan. Sizlerin sunmuş olduğu önerileri, bu konunun çözüme kavuşması noktasında az çok değerli buluyorum ve katkıda bulunduğunuz amacıyla teşekkür ediyorum.” dedi.

Devletin öz vatandaşını değme anlamda korumakla yükümlü olduğuna dikkati çekici Aklık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün Mecliste yasa çalışmaları yapılıyor. Belki bire bir yıl sonraları eskimemiş karşılaştığımız alanda kullanılmamış bire bir şeyler daha bina etmek durumundayız. İnsanoğlu, var olduğu müddetçe karşılaştığı eskimemiş unsurlar üzerinden hayatını kolaylaştıracak, kendisini güvenlikli alana çekecek mekanizmaları üretmekle mükelleftir. Içtimai ağlar hukukunu kuşkusuz nesir edeceğiz? Içtimai medya platformlarında benzeri başkasının hakkına girmemek için hangi yapacağız ya de ayrımsız gayr bizim hakkımıza girerse ne yapacağız? Zihayat iletişimcilerimiz ve hukukçularımızla tıpkı araya gelip tamam bu süreçleri tartışalım istiyoruz.”

Muntazam, çalıştayın tıpkı ahir oturumunun Antalya’bile düzenleneceğini sözlerine ekledi.

Çalıştay, foto çekimiyle sona erdi.

Share: