Diyarbakır siyasa: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır’da dolgun açım töreninde konuştu: (3)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’da 20 binin üzerinde şişko konutla pek haddinden fazla kaza ve mahalleyi adeta yeni baştan düz yazı ettiklerini belirterek, “Demin, akıbet kampanyamızla Diyarbakır’a 5 bin 570 hane, 450 sanayi sitesi ve 30 bin konutluk yer daha kazandıracağız.” dedi.

İstasyon Meydanı’nda planlı “Diyarbakır Mekân Yolu, TOKİ 1525 Ev, 17 İşyeri, 1 Cami ve Büyükşehir Yatırımları ile Yapımı Tamamlanan Gayrı Projelerin Şişman Açım Töreni”nde konuşan Erdoğan, bugüne kadar Diyarbakır’ı yaptıkları 57 bilyon teklik amme yatırımıyla temas alanda geliştirmenin gayreti içinde olduklarını söyledi.

Diyarbakır’ı tıpkı kenarda bırakmadıklarını vurgulayan Erdoğan, Batı’ya hangi yapıldıysa Doğu’ya ve Güneydoğu’ya üstelik onun yapıldığının altını çizdi. Erdoğan, ayrımcılığa asla girmediklerine meni ederek, “Burada Kürt kardeşlerim var’ demedim. Çünkü, az evvel dahi söyledim, Türk’üyle, Laz’ıyla, Kürt’üyle, Gürcü’süyle yaratılanı yaratandan çevre sevdik.” diye niteleyerek konuştu.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu şehrin her karış toprağına karşı terimizle, bu şehrin insanlarının herhangi bir birinin hayatına dilek bağımızla dokunduk. Eğitimde umum mahallelerimizi okullarla donattık. Serencam atamada seçmeli dersler için irade edilen tamlık Kürtçe öğretmenlerimizin kadrolarını açtık. Sağlıkta eksiksiz ilçelerimizi hastanelerle bezedik. İnşallah, inşaatı süren Şehir Hastanemizin da ihalesini hemencecik yenileyerek, sizlerin hizmetine sunacağız.

Sporda ülkemizin genişlik modern statlarından birini Diyarbakır’a kazandırdık. Şehircilikte nesir ettiğimiz 20 binin üzerinde dolgun konutla metanetli çokça ilçemizi, mahallemizi adeta yeni baştan mensur ettik. Şimdi, akıbet kampanyamızla Diyarbakır’a 5 bin 570 göz, 450 uran sitesi ve 30 bin konutluk yer daha kazandıracağız. Kura neticesinde arsaları ki kazanırsa onlar alacak. Eski stadın hesabına Ulus Bahçesi yapıyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmalarına aceleten bitmeme ediyoruz. Ulaştırmada 44 kilometrelik mukassem kat uzunluğunu 456 kilometreye çıkardık, bugünkü açılışımızla belde yolunu de hizmete alıyoruz. Havalimanımızı yaptığımız terminal binasıyla modern benzeri çehreye kavuşturduk. Eskimemiş pervaz hatlarıyla havalimanımızı henüz birlikte güçlendirmenin hazırlığını yapıyoruz.”

Erdoğan, bugüne kadar yaptıkları barajlara, içmece suyu tesislerine arttırma yerine Silvan Barajı, tünelleri ve sulamalarını birlikte Diyarbakır’a kazandırdıklarını tabir ederek, barajın yakında su tutmaya başlayacağını bildirdi.

Erdoğan, Babakaya Tüneli’nin inşasının sürdüğünü, Silvan Tüneli’nde ihale yenilemesi cihetiyle yavaşlayan çalışmaların biraz hafta içre tamlık gaz baştan başlayacağını kaydetti.

Diyarbakır topraklarının verimine ürün katacak bu projenin alay verildiği kabil hemen bitirileceğini anlatan Erdoğan, birleştirme endüstri bölgelerinin kabına sığmadığını ve yenilerinin sırada beklediğini söyledi.

Reisicumhur Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“doğal gaz hattını, daha bu imkana kavuşamamış ilçelerimize akilane genişletiyoruz. kesintisiz sizin için çalıştık, çalışıyoruz, ara vermek namevcut… Zaman burada resmi açılışını yapacağımız yapıt ve hizmetleri üstelik Diyarbakır’ın geleceğine yakalanmış kullanılmamış ışıklar adına görüyorum. Açılışını yapacağımız eserlerden biri, şehrin trafiğinde çok kebir tıpkı inhilal sağlayacak olan Diyarbakır Güneybatı Yer Yolu’dur. Uzunluğu 30 kilometreye yakın, yatırım bedeli benzeri milyar lirayı aşan bu öğün, üzerindeki üç köprüsü ve üç köprülü kavşağıyla Şanlıurfa istikametinden Mardin istikametine olan trafiğin yükünü site içinden alacaktır. Hem sizlere hem bu yolu kullanarak transit intikal yapacak kül araçlara hızlı, konforlu, sakıncasız, iktisadi tıpkı erişim sağlayacak Güneybatı Çevre Yolumuzun okşayıcı olmasını diliyorum.”

“Vekaleten başkanların idaresindeki belediyelerimizde evire çevire hizmet veriliyor”

TOKİ’nin çalışmalarında aynı yandan 500 bin konutu, aynı milyon arsayı ve 50 bin işyerini kapsayan yıpranmamış kampanyayı başlatırken, özge yandan dahi bulunan projeleri aceleten tamamladıklarını tabir fail Erdoğan, bugün Yenişehir’dahi 550, 277 ve 635 konutluk üç ayrı etabın, Sur’de 78 konut ve 3 hisse senedi yeriyle elan önce tamamlanan parsellerin mekân düzenlemelerinin, ayrıca Bağlar Budun Bahçesi’nin açılışını yaptıklarını söyledi.

Erdoğan, Sur bölgesindeki çokça sayıda düzenleme çalışmasının resmi açılışının de yapıldığını aktardı.

Tarım ve Orman, Esenlik ve Milli Terbiye bakanlıkları ile valiliğin şehre kazandırdığı çokça sayıda eseri bile resmen hizmete açtıklarını dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“bu arada belediyelerimizin eserlerine bir tane yegâne giremeyeceğim. Ilkin Büyükşehir Belediyemiz oluşmak amacıyla, yıldırı örgütüne bugüne kadar peşkeş calip, teröristler yoluyla yönlendirilen kişilerden alarak, yeniden sizlerin hizmetine verdik. Hamdolsun, vekaleten görevlendirdiğimiz başkanların idaresindeki bu belediyelerimizde çokça sunturlu bakım veriliyor, şehrimize çok önemli yatırımlar yapılıyor. Büyükşehir Belediyemiz, 1 bilyon 717 milyon teklik aynı yatırımla şehrimize yön pazarı, düz düzenlemesi, öğün, park yeri, restorasyon, fidanlık, yetişek kurumlarının bakım ve onarımı kabil hizmetleri kazandırdı. Kayapınar, Yenişehir, Hani, Bismil, Ergani, Lice, Bağlar, Kaplıca ve Hazro ilçe belediyelerimiz bile kendi takı alanlarında sağlam çokça çalışmayı tamamladı.”

Belediyelerin parçalanmamış bu nişane ve hizmetlerinin resmi açılışlarını da zaman yaptıklarını anlatan Erdoğan, yatırımların şehre tatlıca olmasını diledi.

“Rastgele hizmetin bizzat takipçisi, destekçisi, teşvikçisi olmayı sürdüreceğiz”

Erdoğan, Diyarbakır’ın baştan Türkiye’nin sunu şanlı uran ve istihsal merkezi olma amacında aceleci adımlarla ilerlediğini söyledi. Bugün açılışı yapılacak olan Nesiç Tevhit Uran Bölgesi’nde 15 ve Diyarbakır Birleştirme Endüstri Bölgesi’nde 4 eskimemiş fabrikanın bu hakikate belen ettiğini tamlayan Erdoğan, “Toplamda 1 milyar 200 milyon liranın üstünde bir yatırımla tamamlanan bu 19 üretimevi, üretimde, ihracatta ve istihdamda sağlayacağı katkılarla, şehrimizin ışıldak yıldızına destek olacaktır.” dedi.

Bu fabrikaların dahi şiddetli olmasını dilek fail Erdoğan, “Umum bu eserleri, hizmetleri, yatırımları Diyarbakır’a kazandıran bakanlıklarımızı, kurumlarımızı, belediyelerimizi, özel sektörümüzü tebrik kartı ediyorum. Ülkemize ve Diyarbakır’a getirilen her hizmetin, kazandırılan her sabah yeli şahsen takipçisi, destekçisi, teşvikçisi olmayı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Erdoğan, geçkin Malatya’bile olduğunu hatırlatarak, orada caddelerin tıklım tıklım dolduğunu söyledi ve “Saha, 65 bin kişiyle doluydu. Demincek bakıyorum zaman Diyarbakır, bura birlikte resmi ölçü elan almadım amma gördüğüm kadarıyla 70 binin üstünde ayrımsız katılım var.” değerlendirmesinde bulundu.

(Sürecek)

Share: