Doç. Dr. Mustafa Ceylan: “Asma Bıyığı yetiştiriciliğinin beceri ve ilmî tabana dayalı kendisine toplumda yaygınlaştırılması için çalışıyoruz”

Doç. Dr. Mustafa Ahu: “Sülük yetiştiriciliğinin teknik ve ilmî tabana dayalı yerine toplumda yaygınlaştırılması amacıyla çalışıyoruz”

Sakarya’dan Isparta’ya gelen murahhas Yusuf Kaya: “Dudağımdaki yarayı sülükle otama ettikten sonradan alçalma sardım”

ISPARTA Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Sürekli Yetişek Uygulama ve Araştırma Merkezi çerçevesinde yapılan “Kullanışlı Tıbbi Sülük Yetiştiriciliği” eğitimi 10 değişik şehirden mevrut 14 elçi ile gerçekleşti.

Isparta ISUBÜ bünyesinde hayatiyet gösteren Sonsuz Eğitim Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi, 03-06 Eylül tarihleri ortada “Uygulamalı Tıbbi Asma Bıyığı Yetiştiriciliği” eğitimi verdi. Türkiye’nin 10 değişik şehrinden gelen 14 katılımcıya “Kılgılı Tıbbi Sülük Yetiştiriciliği” eğitimi hem nazari hem de kılgısal yerine gösterildi. Tıbbi sülük yetiştiriciliğinin herif sağlığındaki önemine değinen ISUBÜ tedrisat üyelerinden SÜLMER Müdürü Doç. Dr. Mustafa Ahu “Afiyet alanında enzimleri sebebiyle birçok hastalığın tedavisinde beğenilen canlılardandır. Afiyet bakanlığının 2014 yılında ortaya koyduğu anadan görme ve mütemmim tıp uygulamaları yönetmeliği ile tıbbi sülükte dahil atılmak amacıyla mecmu on ilkokul anadan görme tedavinin kanuni çerçevede hastanelerde yapılmasına cevaz verdi. Bu tedaviyi yapacak olan insanlar öncelikle ait kuruluşlardan eğitim bilimi alıp sertifikalandırılması gerekmektedir. Bu talimatname sonrasında asma bıyığı talebi aktarılma geçtikçe artmaya başladı. Yönetmelik çıktığında iki nüsha olan çiftlik sayısı on bire çıkacak durumda ve bu kopya dolaşma geçtikçe artmaya makul gidiyor” dedi.

“14 değişik elçi katılım etti”

Tıbbi asma bıyığı yetiştiriciliğinin sanılanın tersine az çok meşakkatli ve zor bir ustalık laf olduğunu belirten Ceylan “Bu zorlukların önüne geçmeye fiilen tıbbi asma bıyığı yetiştiriciliğinin ustalık ve bilimsel tabana dayalı olarak toplumda yaygınlaştırılması noktasında benzeri yetişek programı başlattık. Üniversitemizin Sürekli Terbiye Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinasyonluğunda bu hafta düzenlediğimiz eğitimimize Erzincan’dan İstanbul’a kadar değişen benzeri coğrafyada 14 değişik delege iştirak etti. Bu eğitimin evvel iki gününde nazari eğitimlerle sülüğü tanıtıyoruz. Sonuç iki çevrim ise sahaya iniyoruz ve kılgısal tıbbi asma bıyığı yetiştiriciliği eğitimimizin farkı burada ortaya çıkıyor. Burada kursiyerlerimiz sülüğe dokunarak, seçme tür aşamayı kendileri beğenmek aracılığıyla zihinlerinde temas istifham işareti kalmıyor. Bu terbiye böylece kurmuş olduğumuz bildirişim kanalları ile gelişmelerini takip ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Dudağımdaki yarayı sülükle otama ettikten bilahare alçalma sardım”

Asma Bıyığı eğitimi üzere Sakarya’dan Isparta’ya gelen murahhas Yusuf Kayaç ” Dudağımda bire bir dağ vardı sülükle tedavi ettim, sonradan sülüğe nikbet sardım. Eğitimlere katılıp sülük yetiştirmeye değişmeyen verdim” diye niteleyerek belirtti. 6 yıldır hobi olarak asma bıyığı yetiştiriciliği ile uğraşan Aykut Akkoyun ise eğitim ve araştırı alanında haddinden fazla zayiatlar verdiğini belirterek “Mustafa hocamla içtimai medya aracılığı ile tanıştım buraya geldik eksiklerimizi gördük. 4 günce eğitimimizde çokça molekül kattı. Asma Bıyığı ahretlik üstüne çok madde öğrendim. Bundan ahir süreçte inşallah iyicene sonuçlar alacağım” şeklinde konuştu.

Eğirdir Su Ürünleri Araştırı Enstitü Müdürlüğü ve Isparta Belediyesi’nin dahi desteğiyle gerçekleştirilen eğitim zaman sona erdi.

Share: