Doğa harikası Tortum Şelalesi’nin çehresi yeni dikilen fidanlarla değişecek

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne namzet gösterilen Erzurum’daki Tortum Şelalesi, Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde başlatılan ağaçlandırma çalışmalarıyla yeşillendirilecek.

Ilbay Okay Memiş, beraberindeki Erzurum Orman Nahiye Müdürü Oktay Ayatay, Tabiat Himaye ve Milli Parklar (DKMP) Erzurum Nahiye Müdürü Okan Dolaşma, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Osman Akar, Uzundere Kaymakamı Kübra Demirer ve Uzundere Şehremini Hilmi Aktoprak ile yer düzenlemesi ve ağaçlandırma çalışması devam fail Tortum Şelalesi’nde incelemelerde bulundu.

Şelale çevresinde yapılan bakir yapıları inceleyici Ilbay Memiş, henüz sonra çevrenin ağaçlandırılması için başlatılan çalışmalar kapsamında fidanları toprakla buluşturdu.

Vali Memiş, AA muhabirine, otlak bakımından Türkiye’nin önemli şehirlerinden birinin Erzurum olduğunu söyledi.

Meralar dışındaki makul alanlarda da sonsuz ağaçlandırma çalışması yaptıklarını ve bu bilinçle akıntı ettiklerini belirten Memiş, şunları kaydetti:

“Tarım ve Orman Bakanlığı öncüsünde başlatılan ağaçlandırma çalışmasının ayrımsız bölümünü Tortum Şelalesi’nde yaptık. Buranın endemik yapısına makul bitkilerle ağaçlandırma yaptık. Biz Erzurum kendisine 2 bin 900 rakımda üstelik dikme dikmeyi ve büyütmeyi başardık. Palandöken Ski Merkezi’nde yalnız 1 milyona yakın ağaç diktik. Palandöken Dağı’nın tamamında ise son dört yılda 5 milyona mümasil fidanı toprakla buluşturduk. ve yüzde 85-90 oranında de tıpkısı başarıyla gerçekleştirdik.”

Ilbay Memiş, büyümemiş, kuruyan fidanların adına dahi temas sene yenilerini diktiklerini ve bunu önemsediklerini vurguladı.

Share: