Doğanın korunmasına dikkati yok etmek amacıyla İstanbul’dan Ağrı’ya kaide çevirdiler

Natür tutkunu iki bisikletli, natür ve ormanların korunmasına müteveccih farkındalık inşa etmek için İstanbul’dan Ağrı’ya ayakçak çevirdi.

“Ormanlar amacıyla yeşil rota” sloganıyla İstanbul’dan bisikletlerine binen 66 yaşındaki Büyük Fuat Gülşen ile 40 yaşındaki Birey Sabuncuoğlu, ormanların ve doğanın korunmasında farkındalık düşünmek için yola çıktı.

Zorlu rampaları ve geçitleri aşan, geceleyin zaman zaman çadırda kimi zaman de otellerde konaklayan natür tutkunları, Karadeniz Bölgesi’nin peşi sıra Sivas, Erzincan ve Erzurum’a geçti.

Yolculukları süresince bazen kendilerini yatırmak isteyen kişilerin evlerine mihman olan iki yoldaş, aynı ayda 2 bin 148 kilometre ayakçak çevirerek Ağrı’ya ulaştı.

Kent merkezini gezen ve yöre halkıyla kardeş kardeş fail iki hempa elan bilahare uçakla İstanbul’a döndü.

Duygusal Sabuncuoğlu, AA muhabirine, yolculuklarının pres ancak sevinçli geçtiğini söyledi.

Yaklaşık tıpkı aydır yolda olduklarını rapor fail Sabuncuoğlu, şöyle konuştu:

“Bu yolun tamamını bisikletle geldik. 2 bin 148 kilometre yolu ayaklık çevirerek ormanlara dikkati almak istedik. Yeşilliğin, bitkilerin ve hayvanların dirim hakkı amacıyla yola çıktık. Sefer fiziki olarak yorucuydu ama yolda karşılaştığımız insanlar ve Küçük Asya’nun içine girdikçe kendimizi evimizde hissettik. Bütün aynı köşeden bizi çayına ve çorbasına çağırıyor. Kimi evini açıyor, bazen yemeğini paylaşıyordu. Bu bizi artık motive etti.”

Sabuncuoğlu, bisikletin doğaya sunu yararlı ulaşım aracı olduğuna meni ederek, İstanbul’dan çıktıktan bilahare Karadeniz Bölgesi’nde benzeri müddet nöbet aldıklarını ve arkası sıra İç Küçük Asya’ya, sonrasında üstelik Şark Rum Bölgesi’ne geçtiklerini belirtti.

Daha esbak farkındalık turları amacına ulaştı

Mualla Fuat Gülşen üstelik 30 yıldır toy alpinizm yaptığını ve Türkiye’nin bütün dağlarına tırmandığını anlattı.

Yaklaşık 10 yıldır bisikletiyle Türkiye’yi gezdiğini aktaran Gülşen, geçmiş yıllarda dahi lösemili torunlar, flamingolar ve tor kuşları üzere planlı değişik farkındalık etkinliklerinde pedal çevirdiğini dile getirdi.

Gülşen, “Ormanları esirgeme gayeli ve ormanlık alanların daha üstelik yeşillenmesi için bu etkinliği yaptık. Çocuklarımızın geleceği üzere ayakçak çevirmeye karar verdik. Rampalar çoktu ama yolculuğumuz çok sunturlu geçti.” ifadesini kullandı.

Share: